Home Filmler Film Değerlendirmeleri Cyberbully / Siber Zorbalık Film İncelemesi

Cyberbully / Siber Zorbalık Film İncelemesi

3047

Kısa süreli bir film iyi olabilir mi? Evet iyi olabilir! Tek mekân, tek oyuncu ve 1 saat olan bu film, gerçekleri görmenizi sağlıyor. İnternet herkes için öyle bir tuzak ki o tuzaktan ne yapsan kurtulamaz, kaçamazsın. Yeni neslin izlemesini istediğim ve kesinlikle önereceğim bir film. Filmi çok mu beğendim? Hayır, çok beğenmedim. Ama işlediği konu ve şimdiki neslin aklından geçenleri yansıttığı ve sonuçlarını gösterdiğinden dolayı önereceğim bir film oldu.

Cyberbully / Siber Zorbalık

Cyberbully / Siber Zorbalık Film İncelemesi

- Reklamlar -

Filmde Casey karakterine isimsiz hacker musallat oluyor. Onun telefonuna, bilgisayarına ve sosyal medya hesaplarına sızıp arkadaşları hakkında gerçek ama bilinmeyenleri yazıp, gizli fotoğrafları yayınlayıp aynı zamanda onun hakkında da internet üzerinden özel fotoğraflarını sızdırmayı planlıyor. İlk başta yakın arkadaşı Megan’ın fotoğrafları Casey’in sosyal medya hesabı üzerinden yayılırken ardından isimsiz hacker ona ait özel fotoğrafları önüne seriyor. Casey’in depresyon ilaçları kullandığını bilen hacker her bir fotoğrafı yayınlamamaya karşılık bir ilaç yutmasını istiyor. Zamana karşı yarış içine olan Casey’in başına 1 saatlik film süresince başka olaylar da geliyor tabi ki.

Olay Casey’e oynanan oyundan ibaret. Başrolün gizli hackerını bulma süresinde aslında bu oyunu hak ettiğini görüyoruz. Çünkü zamanında internet üzerinden, kendince güzel bulduğunu düşünüp yetenek videosunu yayınlayan bir kızla dalga geçmiş, kızı aşağılayan bir video hazırlamış ve bu alay videosunun herkese yayılmasını sağlamış. Bir süre sonra kız aşağılanmalara dayanamayıp intihar etmiş. Aslında bu film bize bir başkasıyla bu şekilde ‘dalga’ geçmeden önce kendimizi de gözden geçirmemiz gerektiğini gösteriyor. Çünkü Casey başkalarıyla dalga geçerken bir gün karşına çıkacak olan isimsiz hackerın kendi özel fotoğraflarını yayınlayacağını hesaba katmamış. Filmin konusunun gerçek olması, tek mekânlı ve tek oyunculu oluşu ve müzikleri beni her ne kadar memnun etse de finalin yetersizliği bir o kadar hoşnut etmedi. Çok yetersiz ve yersiz geldi. Filmde o kadar tedirgin olan, kendi fotoğrafları yayınlanmasın diye ardarda ilaç içmeyi göze alan Casey’in en sonunda ‘’Aman ne yaparsan yap ben gidiyorum,’’ şeklinde rest çekmesi hoş olmamış. Finali bir kenara bırakırsak, bu tür olaylardan ders çıkarılması, önümüze gelen herkesi aşağılamanın sonuçlarının -nadiren de olsa- ne olduğunu öğrenmemiz için izlenmesi gereken bir film.

Ayrıca filmin başrolü olan Maisie Williams’ten bahsetmeye gerek var mı bilmiyorum. Kendisini her birimiz Game of Thrones‘tan zaten seviyoruz. Ağlama sahnesini es geçerek bu rolü yarı yarıya iyi üstlendiğini düşünüyorum.

İyi seyirler dilerim. ^^

Cyberbully / Siber Zorbalık Fragman

Cyberbully / Siber Zorbalık İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 6
Oyuncu Performansları - 7
Yönetmen - 7
Senaryo - 7

6.6

İdare eder

Çağımızın vebası güzel bir şekilde anlatılmış ancak eksikleri de bir o kadar fazla...

User Rating: 4.5 ( 1 votes)
beğeni satın al