Emmanuel Lubezki ve Şaheserleri

1104

Emmanuel Lubezki ismini en son Oscar 2016 töreninde The Revenant filmi ile kazandığı ödül ile duymuştuk değil mi? Görüntü Yönetmenliği’nin büyük sıkıntılarından biri olan isminin pek duyulamaması ya da konuşulamaması riski ne yazık Lubezki için de geçerli. Yabana atılmayacak ve ayakta alkışlanacak işlere imza atan Lubezki En İyi Görüntü Yönetmenliği Oscar ödülünü bu yıl da alarak “Üst üste bu ödülü alan ilk insan” sıfatına da nail oldu. Yine de pek konuşulmadı!

Emmanuel Lubezki Kimdir?

Meksikalı 52 yaşındaki Emmanuel Lubezki’nin babası Muni Lubezki aktör, küçük kardeşi Alejandro Lubezki ise kısa film yönetmeni ve senarist olan son yılların en başarılı görüntü yönetmenlerinden biridir.

Oscar ödülü aldığı kategoride daha önce Gravity ve Birdman filmleriyle de aynı ödülün sahibi olan Lubezki, bu kategoride Roger Deakins (Sicario), Ed Lachman (Carol), Robert Richardson (Les Huit Salopards) ve John Seale (Mad Max: Fury Road) ile yarışmıştı.

Oscar töreninde “Bu inanılmaz bir duygu. Bu ödülü tüm ekip adına alıyorum. Ancak özellikle teşekkür etmek istediğim biri var. O da dostum Mr. Inarritu. Ona çok teşekkür ediyorum!” sözleriyle de ne kadar büyük bir kişi olduğunu kanıtlamıştı.

2000’li yıllarda kariyerinin zirvesine çıkan Lubezki, Alfonso Cuarón’un Children of Men filmiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ardından The Birdcage (1996), Sleepy Hollow (1999), Ali (2001) ve Burn After Reading (2008) filmleri onun için muhteşem bir dönemin dönüm noktaları oldu.

Lafı fazla eveleyip gevelemeden bu başarılı adamın bazı öne çıkan işlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ve lütfen yiğidi öldürüp hakkını yemeyiniz. Ellerine sağlık Lubezki.

İşte Emmanuel Lubezki Eserleri

19The Revenant (2015)

Emmanuel Lubezki ve Şaheserleri
- Reklamlar -

Önceki İçerikGhostbusters Filminin Fragmanı Geldi
Sonraki İçerikOrigami ile Lord Darth Vader Yapmak
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)