Kitaptan Uyarlanan En iyi 10 aşk filmi

1
28035

İzlediğimiz en iyi filmler sizce de kitaplardan uyarlanan filmler değil mi? Bence ötesi yok! Bu filmler bir de aşk filmleri olursa, tadından yenmez. Öyleyse ‘neden yüksek puanlı ve kitaptan uyarlanan filmleri sıralayıp, hala bu filmleri izlememiş olanları aşka boğmuyoruz?’ diye bir düşündük. Ve listelemeye karar verdik. Bu kez değişiklik olsun diye filmlerin afişleri yerine sevilen repliklerini koyuyorum, bilginize 🙂 Bayanlar baylar… Buyurun kitaptan uyarlanan en iyi 10 aşk filmi:

Kitaptan Uyarlanan En İyi 10 Aşk Filmi

10. Aşk ve Gurur / Pride & Prejudice

Ask ve gurur

2006 yapımı bir film olan Aşk ve Gurur, Jane Austen’in aynı simli kitabından uyarlanmıştır. IMDB puanı 7.8 olan filmin baş rollerinde Keira Knightley, Matthew MacFadyen, Talulah Riley gibi isimler ve yönetmen koltuğunda adından söz ettiren Joe Wright var. Fransız yapımı olan 127 dakikalık eser, 18.yüzyıl sonlarında geçiyor ve 5 kız kardeşin hikayelerini konu ediyor. Her zaman anneleri tarafından iyi ve zengin kocalar bulup evlenmeleri yönünde teşvik edilen kızların içinde bir tanesi vardır ki, anne sözü dinlemez, bağımsızlığına düşkün ve delidoludur..

9. Tiffany’de Kahvaltı / Breakfast at Tiffany’s

Breakfast at Tiffanys

IMDB puanı 7.8 olan filmin efsane olduğunu herkes bilir.  Film yazar Capote’nin romanından uyarlanmıştır ve yönetmen koltuğunda Blake Edwards oturuyor. Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal gibi isimlerin baş rollerde yer aldığı filmde baş kahramanımız istediği her erkeği kendine aşık edebilen Holly. Kendisi bir gün mücevher dükkanı Tiffany vitrini önünde kahvaltısını yaparken, Paul Varjak ortaya çıkar ve bu kez aşık olma sırası kendisindedir.

8. Umut Işığım / Silver Linings Playbook

İzlerken Ağlatan Filmler

Ya hiçbir film gerçekten bu kadar duygulu ve ‘acaba n’olcak’lı olamaz! Benim filmi izlerken içim bir garip olmuştu. Baştan uyarıyorum sonra ‘ne biçim film önerisi’ demeyin. IMDB puanı 7.9 olan ama gönüllerin 8.9 luk filmi Umut Işığım, iyilik karşılığı yardımlaşma teklifinin nelerle sonuçlanacağını konu alıyor. Uyarlama senaryosunu ve yönetmenliğini David O. Russell’ın üstlendiği filmin baş rollerinde Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro var.

7. Doktor Jivago / Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

IMDB puanı 8.0 olan baş yapıtlardan biri Doktor Jivago. Rusya’nın geçirdiği dönüşüm evresini karakter Jivago üzerinden anlatan bu film, beş dalda Oscar ödülü kazanmıştır. 1965 yapımı olan yapımın baş rollerinde Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin var. Şiddetle tavsiye edilir.

-İki tür erkek vardır. Genç adam birinci türden. Yüce gönüllü ve temiz. İnsanlar saygı duyduklarını söyler ama aslında aşağılarlar. Bu adamlar mutsuzluk yaratır, özellikle de kadınlarda. Anladın mı?

-İkinci tür ise yüce gönüllü ve temiz değildir, ama yaşar. Delikanlıdan hoşlanman normal. Ama onunla evlenmen felaket olur. Çünkü iki tür kadın vardır. Ve ikimizin de bildiği gibi, sen birinci türden değilsin.

6. Not Defteri / The Notebook

The Notebook

Tartışılmaz film. Bu filmi hala izlememiş olan varsa ve şu an benim yazdıklarım sebebiyle merak ederse, işi gücü neyi varsa bıraksın ve filmi izlemeye başlasın. IMDB puanı 8.0 olan yapıt, oturup hüngür hüngür ağlamalık. Ryan Gosling ve Rachel McAdams‘ın baş rolleri üstlendiği yapıt, Nick Cassavetes‘in yönetmenliğinde.

5. Aynı Yıldızın Altında / The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

Bir ağlanası film daha ama bu sefer içiniz acıyarak. Hem bu kadar sürükleyici ve hiçbir dakikasında baymayan, hem de etkileyici bir film daha izlemedim desem yalan olur sa bu en iyilerindendi. Hakkını verelim. IMDB puanı 8.1 olan yapıt, John Green‘in çok satan romanından uyarlandı. Filmde kanser hastası Hazel ile bir bacağını kanserden kaybeden Augustus’un yaşam hikayesi konu ediliyor.

4. Hırçın Sevgilim / Yeopgijeogin geunyeo

yeopgijeogin-geunyeo

IMDB puanı 8.2 olan film, Ho-sik Kim’in kitabından uyarlama. Romantizm komedi ve dramı iç içe sokan film, yanlış anlamalarla birleşen hayatları konu alıyor. 2001 yapımı film, bence kaçırılmaması gereken filmler arasında.

3. Rüzgar Gibi Geçti / Gone with the Wind

Gone with the Wind

Margaret Mitchell tarafından yazılmış kitabı da fevkaladenin fevkinde olan yapım, tam bir baş yapıt. IMDB puanı 8.2 olan filmin baş rollerinde Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard var. 8 dalda Oscar almış olan film, oyunculuklarıyla da göz kamaştırıyor. Sakın kaçırmayın.

2. Selvi Boylum, Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım

Cengiz Aytmatov‘un Kırmızı Eşarp romanından uyarlanan ve Atıf Yılmaz’a Altın Portakal kazandıran film gözümüzün nuru. Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oyunculukları zaten filmi sayfalarca konuşturur. Fakat biz izlemeyeniniz varsa direkt izlemenizi tavsiye ediyoruz. Ve spoiler vermiyoruz. Özellikle yaşı küçük vatandaşların izlememiş olabileceğini varsayıp listeye yerleştirdik.

1. Forrest Gump

Forrest Gump

IMDB puanı 8.8 olan tartışılmaz bir film daha. 6 Oscar sahibi eserin yapım yılı 1994. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor ve aynı zamanda Jenny isimli bir kıza çocukluğundan beri aşık. Tom Hanks,  Robin Wright ,Gary Sinise ,Sally Field ,Mykelti Williamson gibi isimlerin baş rolde yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis var.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir