Leviathan Filmi Vizyona Girdi

1646

Leviathan, uzun bir zamandır vizyona girmesini beklediğin yegane filmlerden birisidir. Kısaca konusu; Ailesiyle düşe kalka bir şekilde yaşamını sürdürmeye çalışan Nikolay isimli bir adamın Belediye Başkanı ile olan arazi davasını konu almaktadır.

Leviathan Filmi Vizyona Girdi

- Reklamlar -

Nikolay’ın ailesiyle birlikte yaşadığı evin bulunduğu araziyi Belediye “Biz buraya AVM yaparız!” mantığıyla el koymak istemesiyle başlayan olayların Nikolay’ın eski bir avukat dostundan yardım istemesiyle birlikte hayatlarının ne kadar zor bir viraja girdiği anlatılmaktadır. Rüşvet ve yolsuzluk gibi bir sürü kirli işlerinde döndüğü Belediye yüzünen ailenin geldiği son durumda gerçekten dramın dibidir.

Yönetmenliğini Andrey Zvyagintsev‘in yaptığı Leviathan filmin başrollerinde ise Aleksey Serebryakov, Elena Lydova ve Roman Madyanov bulunmaktadır.

Film piyasada ne kadar Yılın En iyi Yabancı Dilde Filmi ödülü varsa hepsinde finale kadar gelmiş ve bir çoğundan yüzünün akıyla çıkmıştır.

Kazandığı ve aday olduğu bazı festivaller şu şekilde:

  • Oscar / Yılın En iyi Yabancı Dilde Filmi – Aday Gösterildi
  • Altın Küre (Golden Globe) / Yılın En iyi Yabancı Dilde Filmi – Kazandı
  • BAFTA (İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi) / Yılın En iyi Yabancı Dilde Filmi – Aday Gösterildi

Haftanın Whiplash‘ten sonra “Kesinlikle izlenmesi gereken” filmlerinden biridir. Sakın kaçırmayın!

Leviathan Filminin Fragmanı

Önceki İçerikMazlum Kuzey Filmi Vizyona Girdi
Sonraki İçerik9-15 Ocak Haftasının En İyi Gişe Filmleri
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)