Nostaljik Film Kuşağında Karşınızda En İyi 10 Film

3666

K Bey nostalji kuşağı iftiharla sunar! Nostalji geçmişteki mutlu bir ana duyulan özlemdir. Bizim nostaljimiz ise nostaljik sinemadır.

Hepimizin, belki de doğmadan önce çekilmiş bir filmi bile sonradan izleyip de “İşte bu!” dediğimiz olmuştur. Belki de o film bizim favori filmimizdir. Çünkü nostalji daha samimidir daha içtendir daha ruhumuza yakındır. Belki de nostaljik eserlerin bir ruhu vardır. Belki de yakınlığı bu yüzden kuruyoruz. Neden olmasın?

Nostaljiye duyulan özlem hep var olmuştur ve insanoğlu yaşadıkça hep var olacaktır. İşte bizler de bu yüzden bir nostaljik film listesi yapalım dedik.

Ancak biraz daha farklı, yeni yorumlarıyla, çekildiği dönemden daha öncesini anlatan 10 muhteşem nostaljik film

Not: Bazı filmler şu anda da izlendiğinde nostalji etkisi yaratmaktadır. Nostalji içinde nostalji.

10Amarcord

Nostaljik Film Kuşağında Karşınızda En İyi 10 Film
- Reklamlar -

“Amarcord” (a m’arcord) Federico Fellini’nin doğduğu şehir olan Rimini’de konuşulan, İtalyanca’nın Emilia-Romagna lehçesinde “Hatırlıyorum” anlamına gelmektedir (İtalyancası “io mi ricordo”). Bu yarı-otobiyografik film de zaten Fellini’nin 1930’lu yıllarda çocukluktan gençliğe adım atarken memleketi olan Rimini’de yaşadıklarına gördüklerine dayanmaktadır. Sadece çocukluk anılarını değil aynı zamanda Faşist Mussolini’nin iktidarda olduğu II. Dünya Savaşı öncesi İtalya’sında adım adım yaklaşan toplumsal çatışmaları haber veren bir dönemi de resmetmektedir. Rüya gibi anıların çarpıcı fantezilerle harmanlandığı filmin duygulu şiirsel bir dili vardır. Amarcord 1975 yılındaki En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü de dahil tam 13 ödül kazandı. Fellini “En iyi yönetmen” ve “En iyi özgün senaryo” dallarında da Oscar’a aday gösterildi.

Önceki İçerikModern Darth Vader Olsa Nasıl Olurdu?
Sonraki İçerikPeki Ya Harry Potter Yenilseydi Ne Olurdu?
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)