Philadelphia (1993) Film İncelemesi

1950

Öncelikle çok ilginç, farklı bir konusu olan bir film değil onu söyleyeyim. Tabi çekildiği zaman pek bu tür filmler yoktu, ama şu an filmlerde çok  da yabancı olmadığımız bir konu homoseksüel hakları.

Philadelphia (1993)

- Reklamlar -

Andrew Beckett (Tom Hanks), Philadelphia’nın en iyi hukuk şirketlerinden birinde çalışan çok başarılı bir avukat. Andy şirkette hızlı bir şekilde yükseliyor ve bir gün şirketin gelmiş geçmiş en önemli davalarından birinde görevlendiriliyor. Bu davayı da şirket adına kazanıyor, ama mahkemeye sunulmak üzere hazırlayıp ofisinde bıraktığı bir dosya yok oluyor. Andy ise bu sırada hastanede çünkü AIDS hastası. Aranılan dosya son teslim tarihinden 15 dakika önce mucizevi bir şekilde ortaya çıkıp mahkemeye yetiştiriliyor şirketin başka bir çalışanı tarafından.

Bu olaydan sonra Andy’nin işi için gerekli özelliklere sahip olmadığı söylenerek, Andy işten çıkarılıyor. Burada devreye Joe Miller(Washington) giriyor. Andy, onu haksız yere işten çıkardıkları için eski şirketini dava etmek istiyor, ama Philadelphia’da hiçbir avukat ona yardım etmek istemiyor. Joe da ağır bir homofobik olduğu için başta kabul etmiyor, ama bir süre sonra yaşanan olaylar fikrini değiştiriyor.

Filmde Antonio Banderas da Miguel Alvarez’i, Andrew’ın partneri, canlandırıyor.

Dediğim gibi görmeye alışık olmadığımız bir konu değil, ama konunun işlenişi gayet başarılı. Tom Hanks neredeyse her zaman olduğu gibi hayal kırıklığına uğratmamış. Bu performansı için “En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü” ve  “Sinema Dalında En İyi Aktör Altın Küre Ödülü – Dram” almış, bence hak etmiş de. Özellikle bir opera sahnesi var görünce anlarsınız zaten. Denzel Washington da yardımcı oyuncu olarak mükemmel iş çıkarmış.

Konuya da biraz değinecek olursak:

Bana kalırsa din, dil, ırk, cinsel tercih gibi konularda yapılan ayrım insanlığın en karanlık yüzüdür. Ne sebeple yapılırsa yapılsın mantıklı bir açıklaması yoktur. Zaten aklını biraz kullanan bir insan da kendi başına bu sonuca ulaşacaktır.

Sosyal mesaj vermeyi de pek beceremem zaten, ama filmin hemen üstüne yazınca gaza geldim herhalde mazur görün :)

İlginç Bilgiler

  • Tom Hanks rolü için yaklaşık 12 kilo vermiş ve bunu yapmak için neredeyse kendini açlıktan öldürüyormuş. Aynı zamanda Denzel Washington’dan rolü için 1-2 kilo alması istenmiş ve Denzel sürekli Tom Hanks’in karşısına geçip çikolata falan yiyormuş.
  • Mahkeme sahneleri gerçek bir mahkemede çekilmiş, sette değil.
  • Filmin sonundaki video Tom Hanks’in gerçek çocukluk videosuymuş.

Philadelphia Fragmanı

Philadelphia Değerlendirmesi

Müzik - 7
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 8
Senaryo - 7

7.6

Çok İyi

Başrollerinde Tom Hanks ve Denzel Washington oynadığı 2 Oscar ödüllü Philadelphia filmini sizler için değerlendirdik.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)
Önceki İçerikTotoro ile Yapılan 23 Müthiş Doğum Günü Pastası
Sonraki İçerikWes Anderson filmlerini çok sevmemiz için 12 neden