Wes Anderson filmlerini çok sevmemiz için 12 neden

10994

Filmleriyle izleyen herkesi büyüleyen 1969 doğumlu Amerikalı yönetmen Wes Anderson, kullandığı farklı teknikler, müzikler, cast ekibi ve renkleriyle kendisini diğer yönetmenlerden ayırmayı başarmıştır. 6 filmi ile Oscar ödülüne aday olarak gösterilen ünlü yönetmen henüz “En iyi Film” kategorisinde bir ödül alabilmiş değil ancak buna rağmen gönlümüzdeki yeri hep farklı olacak.

Eğer bir Wes Anderson filmi izliyorsanız (ve hatta ilk defa izliyorsanız) aşık olacağınız ve hemen diğer filmlerini araştırmaya başlayacağınıza adım gibi eminim. Sinematografi dersi verircesine çektiği filmleri mercek altına alarak sizlere bu filmleri sevme nedenlerinizi sıralayalım istedim.

İşte Wes Anderson filmlerini çok sevmemiz için 12 neden

12Simetri

Wes Anderson Filmlerini Çok Sevmemiz İçin 12 Neden
- Reklamlar -

Wes’in tekniklerinden birisi simetridir. Bu stil ile Stanley Kubrick’in dünya sinemasına mirasına bıraktığı simetri olmazsa ölecek hastalığına yakalandığı (iyi ki) ortadadır. Merkezi, 2 ve 3 parça olmak üzere simetrinin tüm varyasyonlarını filmlerine aktaran Wes’in filmlerini komik ve eğlenceli yapan en büyük özelliği bu simetri hastalığıdır.

Daha net bir şekilde kavranabilmesi açısından aşağıdaki videoyu dikkatle izlemenizi tavsiye ederim.

Önceki İçerikPhiladelphia (1993) Film İncelemesi
Sonraki İçerikEddie Redmayne & Alicia Vikander Son Filmi The Danish Girl Fragmanı Geldi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)