Rush / Zafere Hücum (2013) Film İncelemesi

2488

Bu filmimiz de Formula 1 severler için geliyor… Rush / Zafere Hücum, Ron Howard‘ın James Hunt ve Niki Lauda’nın arasındaki ezeli rekabeti ilmik ilmik işlediği müthiş bir film.

Peter Morgan filmin hikayesi yazarken bütün karakterleri gerçek kişilerin anlattıklarıyla şekillendirmiş olması Rush / Zafere Hücum’un ne kadar epik bir film olduğunun kanıtıdır. Hatta Niki Lauda’nın bazı kısımları abartan Peter Morgan ve Ron Howard’a rakibine saygısızlık etmemek adına bazı sahneleri tekrarlattığı da olmuştur.

- Reklamlar -

Rush / Zafere Hücum (2013) Film İncelemesi

Film, Formula 3’te harikalar yaratan James Hunt’ın (Thor rolüyle tanıdığımız Chris Hemsworth) kazandığı zaferlerle başlıyor. Hunt, genç yaşta kazandığı bu zaferlerle Formula 1’e göz kırptığının farkındadır. Bu zaferler onu biraz şımartmış olması da gayet olasıdır. Düşünsene bi’, o yaşta Hunt’ın yakaladığı başarılara ulaşmış birisi olsan kim bilir neler yapardın? :) Neyse Hunt, rakipsiz gibi görünürken Niki Lauda çıkıyor piyasaya. Niki, Hunt’ın aksine istatistiklere, verilere ve gerçeklere önem veren bir karakter. Hunt, bizden ama “basayım gaza araba gitsin. Adrenalin olsun. Kızlar gelsin.” bir tip :)

Ama hayatın gerçekleri öyle değil tabii ki. Niki Lauda‘nın verileri işleyişteki ustalığı zamanla kendisini gösterecek ve Formula 1’e Hunt’ın 1 adım önüne geçiyor. Mükemmeliyetçi olan Niki, Ferrari’ye kadar uzanan bir başarı hikayesinin ana teması oluyor. Hırslı bir insan olan Hunt, dünya evine girerek hayatını düzene sokmaya ve Niki Lauda’nın değil bu pistlerin tek efendisinin kendisi olduğunu göstermek için elinden geleni yapmaktadır.

Sonunda tekrar aynı pistte yarışmaya başlayan ezeli rakiplerden Niki Lauda’nın başına gelen vahim olay, hikayeyi bir anda tersine çevirmiş ve beni derinden yaralamıştır.

Ama bu olay bile Niki Lauda’yı pistlere olan sevdasından uzaklaştıramamıştır.

Bu epik arkadaşlık ve ezeli rekabet filmini kaçırmamanızı, “ya yarışlı film sevmiyom ben” gibi yorumlarınızı bir yana bırakarak izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Şimdiden iyi seyirler.

Rush / Zafere Hücum Fragmanı

Rush / Zafere Hücum (2013) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 7
Senaryo - 8

7.4

Çok iyi

Rush / Zafere Hücum, Ron Howard'ın James Hunt ve Niki Lauda'nın arasındaki ezeli rekabeti, aksiyonu, entrikaları müthiş bir kurguyla anlattığı epik film.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikThe Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli (2014) Film İncelemesi
Sonraki İçerikThe Fault in Our Stars / Aynı Yıldızın Altında (2014) Film İncelemesi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)