The Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli (2014) Film İncelemesi

2856

Geldik çok tatlış bir film olan The Grand Budapest Hotel‘e… Wes Anderson’un kamerasını öpeceğiniz, öve öve bitiremeyeceğiniz bir filmdir.

Film dünya harikası olan oteli bize anlatırken başlıyor. Tabi bu arada otele hayran olmak, “ya durdurup ekran görüntüsü alıp, Instagram’a yüklesem fenomen olurum he” gibi düşüncelere dalmaktan kafanız karmakarışık olacağı da kesin. Çünkü her görüntü ayrı bir estetiğe ve uyuma sahip. Bu da Wes Anderson‘un tarzı tabii ki.

- Reklamlar -

Sonra Zero ile tanışıyoruz. Ana yok baba yok tahsil yok yok yok yok yok oğlu yok :) Tam anlamıyla Sıfır bir eleman geliyor Bay Gustave‘a. Gustave’da boş çevirmiyor, seviyor bizim eleman Zero’yu. Zero, bir pastacı olan Agatha’ya aşık oluyor ama Gustave ile başı belaya giriyor.

Derken Wes Anderson bizi öyle bir şaşırtıyor ki “Aaa bu da mı oynuyormuş”, “aa bunun ne işi var ya!”, “Yok artık bu da mı oynuyor bu filmde?” gibi soruların altında kalıyorsunuz :)

Filmi izleyen birçok kişi “Ya bu otel gerçekte var mı?” diye araştırmaya başlamış, tabiiki dolandırıcılar da durur mu yapıştırmışlar bir kampanya; “The Grand Budapest Hotel’de hafta sonu tatiline ne dersiniz?” gibisine :) toplamışlar paraları. Sonra Wes Anderson aşağıdaki fotoğrafı paylaşarak:

The Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli (2014) Film İncelemesi

Bu otel tamamıyla bir kurgu ürünüdür. Dolandırıcılara inanmayınız.” minvalinde bir duyuru yapmak zorunda bile kalmıştır.

Absürd Komedi arıyorsanız kaçırmamanız gereken bir filmdir.

Şimdiden iyi seyirler.

The Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli Fragmanı

The Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli (2014) Film İncelemesi

Müzik - 8
Görsellik - 9
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 8
Senaryo - 7

8

Efsane

The Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli, Wes Anderson'un izlerken sizi sanki Instagram dünyasındaymış gibi hissettiren filmi.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikInterstellar / Yıldızlararası (2014) Film İncelemesi
Sonraki İçerikRush / Zafere Hücum (2013) Film İncelemesi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)