The Da Vinci Code / Da Vinci Şifresi

1
2779

The Da Vinci Code poster The Da Vinci Code / Da Vinci ŞifresiVİZYON TARİHİ: 19 Mayıs 2006

TÜR: Gizem, Gerilim

SÜRE: 149 dk

YÖNETMEN: Ron Howard

SENARYO: Akiva Goldsman (Uyarlayan), Dan Brown (Roman)

OYUNCULAR: Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno

ÜLKE: ABD | Malta | Fransa | İngiltere


Dozunda gerilimi ve şifreleriyle Da Vinci hayranlarını ekran başına kitleyecek bir yapım.

Sembolizm ve İlluminati’ye dair bir çok temanın işlenmiş olması “ıyy ben izlemem onların filmlerini” diyen arkadaşlarınızın bile kolayca izleyebileceği düzeyde Net iyi film.

Wikipedia‘dan bir alıntı yaparak devam ediyorum:

Filmin teması İsa’nın soyunun devam ettiği yönündedir. Öyle ki bu düşüncenin gerçek olması demek, İsa’yı yarı Tanrı olarak gören ve buna inanan hristiyanların, dine karşı olan inançlarını kaybetmeleri demektir. Bu da Vatikan’ın yalan söylediği anlamına gelir ki, Vatikan’ın hiç karşılaşmak istemediği bir durumdur bu. Çünkü, Vatikan hristiyan alemi üzerindeki gücünü kaybeder. Bunun farkına varan Vatikan yönetimi de hemen harekete geçti ve hiçbir hristiyanın bu kitabı okumamasını istedi.

Tom Hanks Langdon The Da Vinci Code / Da Vinci Şifresi

İlluminati ile ilgili kafalarda soru işaretleri bırakacak, “Acaba bilmediğimiz daha hangi ünlü isim İlluminati içerisinde?” gibi soruları da beraberinde getirecek sürükleyici yapısıyla sıkılmadan izleyeceğiniz serinin ilk filmi olan The Da Vinci Code / Da Vinci Şifresi tavsiye ettiğim filmler arasındadır.

Tom Hanks’in oyunculuğunu burada tartışacak değiliz zaten 🙂 Bu seriyi izlemeyenin pişman olacağı düşünüyorum.

Film ile ilgili genel bir hayal kırıklığı da söz konusudur. Bunun nedeni de Dan Brown’un romanından esinlenmiş olan bu film “ya abi ben kitabını okudum bu filmin, kitabı kadar iyi değil ya!” gibi tepkilere sebebiyet vermiştir.

Fragman

https://www.youtube.com/watch?v=zMba3fckhuQ

The Da Vinci Code / Da Vinci Şifresi Filminin Fotoğrafları