The Maze Runner / Ölümcül Kaçış (2014) Film İncelemesi

3752

The Maze Runner için öncelikle şunu söylemek gerekir ki, film bir kitap uyarlaması. Bazen “a önce kitabını okumalıyım“cılar çıkabiliyor o yüzden bu bilgi ile yazıya başlamak istedim. Amerikalı yazar James Dashner’ın Ekim 2009 tarihinde yayınlanan The Maze Runner isimli kitabından uyarlanmış. Yüksek okunma oranına sahip kitap, New York Times En İyi Satış ödülü sahibidir. Kitap bir seri bilginiz olsun, 3 kitap var. Alev Deneyleri adlı 2. Kitabın uyarlaması 18 Eylül 2015’te vizyonda olacak. 3. Kitap Son İsyan’ın uyarlaması için henüz hiçbir bilgi yok.

The Maze Runner / Ölümcül Kaçış (2014) Film İncelemesi

- Reklamlar -

The Maze Runner / Ölümcül Kaçış (2014) Film İncelemesi Başlasın

Filmi izlemeyenler için yüksek spoiler içeren detaylar veriyorum. İsteyen bir sonraki paragrafa atlayabilir. Film bir asansörün yükselmesi ile başlıyor. Durduğunda ise, içinden Teen Wolf’dan tanıyabileceğimiz Dylan O’Brien çıkıyor. Kendisini karşılayan kendi yaşıtlarında bir grup erkek, ona basit birtakım sorular soruyor. Nerelisin, nereden geldiğini hatırlıyor musun ve en basiti adın ne? Cevap ise; yok. Oraya nasıl geldiğini ve geçmişine dair hiçbir izi hatırlayamıyor, tıpkı ona bu soruları soran çocuklar gibi. Burada kendinden önce yaşayan çocukların tecrübe edindiği üç şey, etrafında aşılması imkansız duvarlar olduğu, her sabah duvarların ardında bulunan bir labirente açılan bir kapının varlığı. Labirentin sürekli yer değiştirdiği gerçeği de can alıcı nokta. Her 30 günde bir gelen çocuklardan en ‘buradan kurtulmalıyız’cısı ana karakterimiz Thomas. (Hani adını hatırlamıyordu diyorsan, dayak yedikten sonra aydınlanıp ismini hatırlıyor.)

Film, macera arayanlar için ‘iyiymiş’; mutlu son arayanlar için ‘hevesi kursakta bırakan’ (Çünkü seri filmi, devam filmleri gelmedikçe son yok); görsel şölen arayanlar için ‘skandal’ diyebiliriz. Ben şahsen filmin sonunda ‘bir gidin ya’ demiştim. Daha sert de konuşmuş olabilirim. Ama bu filmin geneline yaptığım bir yorum değildi. Tamamen sonu ile alakalıydı. Çünkü kitabını henüz okumamıştım. Filmi görmemiştim dahi, oyununu telefonuma yükledikten sonra filminden ve kitaplarından haberim oldu. Bunlar hep iyi reklam yapamamaktan ötürü. Sonuç olarak aksiyon arıyorsanız filmi izleyin, pişman olmazsınız. (Oyunu da oynayın)

The Maze Runner / Ölümcül Kaçış (2014) Film İncelemesi

Bu arada, IMDB filme önce bol keseden 9,2 verdi. Birkaç gün sonra diğer kullanıcıların da oylarıyla birlikte The Maze Runner’ın puanı 7,7’ye kadar geriledi. Şimdi yazıyı yazarken dikkatimi çekti 6,9 a kadar düşmüş. Metacritic 56 puanla C- vermiş. Bence makul. Değerlendirmeyi bir de izledikten sonra siz yapın. İyi seyirler.

Replikler

They’ll give you hope, just to rip it all away.

Wckd is good.

Be careful, don’t die.

The Maze Runner / Ölümcül Kaçış Fragmanı

The Maze Runner / Ölümcül Kaçış (2014) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 7
Yönetmen - 6
Senaryo - 7

6.6

Çok iyi

The Maze Runner, bir grup gencin nasıl geldiklerini ve kim olduklarını bilmedikleri bir labirentten kaçmak için yaptıkları planları konu almaktadır.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikStanley Kubrick’in 18 Yaşında Çektiği Fotoğraflar
Sonraki İçerikHayalet Dayı 13 Şubat’ta Vizyona Giriyor
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.