10 Cloverfield Lane / Cloverfield Yolu No: 10 Film İncelemesi

1502

10 Cloverfield Lane filmi daha başlar başlamaz sizi havaya sokuyor ve neredeyse tamamı dolu dolu geçiyor. Gerilim bakımından kesinlikle ihtiyacınızı karşılar. Bu satırları yazarken hala etkisini hissediyorum. Bununla birlikte çok çok iyi miydi? Hayır, ama sıkılmadan izlenebilecek bir film.

10 Cloverfield Lane / Cloverfield Yolu No: 10 Film İncelemesi

- Reklamlar -

Başrolümüz Mary Elizabeth Winstead (Scott Pilgrim’in Ramona Flowers’ı , Son Durak 3’ün Wendy’si), sorunlarından kaçarken arabayla kaza yapıyor, yani biri gelip arkadan çarpıyor buna. Uyandığındaysa hapishane hücresi gibi bir odada, koluna serum takılmış, yattığı yere bağlanmış ve eşyalarına ulaşamıyor. Michelle (Winstead), kısa bir süre odasını keşfettikten sonra, ev sahibi Howard (John Goodman) geliyor ve ona yemek getirip hayatını kurtardığını söylüyor. Michelle tabi ki Howard’a şüpheyle yaklaşıyor ve kaçmak istiyor ama başarısız bir girişimden sonra Howard, bir saldırının olduğunu, herkesin öldüğünü ve sığınağın dışına çıkmanın güvenli olmadığını anlatıyor. Tabi ki Michelle yine inanmıyor, ama sığınağın diğer misafiri Emmet da aynı şeyi anlatınca ve bir kadının acı bir şekilde can verdiğini gördükten sonra Michelle, Howard’a inanıyor. Böylece mutlu mesut yaşamaya başlıyorlar.

Filmin yapımcılığını J.J Abrams üstlenmiş, tabi doğal olarak hafif Abrams izleri görülüyor. Yönetmen koltuğuna Dan Trachtenberg oturmuş. Josh Campbell, Matthew Stuecken ve Damien Chazelle senaryoyu uyarlamış. Campbell ve Stuecken’ın çok yazarlık tecrübesi yok ama önemli projelerde yer almışlar ve bence bu filmde de iyi bir iş çıkarmışlar. Damien Chazelle’i de Whiplash’ten tanıyorsunuz.

Küçük bir kadroyla çekilen bir film ve oyuncu seçimi başarılı olmuş diyebiliriz. Özellikle John Goodman’ı beğendim ben. John Gallagher Jr.’ı da The Newsroom’dan sonra tekrar görmek iyi oldu.

Tempolu, heyecan verici, iyi kurgulanmış bir film. Sonuna kadar şüphe içinde bırakıyor, ama büyük beklentiler içine girmeyin hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İzlemeyenlere tavsiye ederim.

10 Cloverfield Lane Fragmanı

Cloverfield Yolu No: 10 Film İncelemesi

Müzik - 8
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 7
Yönetmen - 7
Senaryo - 8

7.4

Çok iyi

10 Cloverfield Lane / Cloverfield Yolu No: 10 filmini sizler için değerlendirdik. Yönetmenliğini Dan Trachtenberg'in yaptığı film, iyi bir devam filmi olmuş

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikThe Empire Strikes Back Radiohead’in Spectre Şarkısıyla Birleşirse
Sonraki İçerikThe Accountant Fragmanı Yayınlandı