The First Purge – İlk Arınma Gecesi (2018) Film İncelemesi

1107

Bir Arınma Gecesi filmiyle yine karşı karşıyayız. Bu sefer olayın nasıl ortaya çıktığını izliyoruz.

Filmin fragmanı yayınlandığında Universal’in basın açıklamasına göre önceki üç filmi yazıp yöneten ve Purge evreninin yaratıcısı James DeMonaco tarafından yönetilmeyecek ilk Purge filmi olacağı belirtilmişti. Yine de DeMonaco tamamen elini çekmeyip filmin senaryosu DeMonaco tarafından yazılmış, Gerard McMurray tarafından yönetilmiş.

- Reklamlar -

The First Purge - İlk Arınma Gecesi (2018) Film İncelemesi

The First Purge Konusu

Her geleneğin ardında bir devrim vardır. Önümüzdeki Bağımsızlık Günü’nde ülkemizde her yıl 12 saat süren kanunsuzluğun yükselişine tanıklık edin. Basit bir deney olarak başlayan hareketi İlk Arınma Gecesi’ni karşılayın. Amerika’nın Kurucu Babaları, suç oranını bir önceki yıla göre %1 oranında düşürmek amacıyla izole bir toplulukta saldırganlığı bir gece için açığa çıkarırlar. Ama şiddet uygulayıcılar, dışlananların öfkesiyle karşılaşınca bu bulaşıcı hastalık test şehrinin sınırlarından taşar ve tüm ülkeye yayılır.

Film, Arınma gecesinin ortaya çıkışını konu alıyor. Tabii resmi kaynaklara göre. Arınma Gecesi tasarlanırken amaç siyasi değil, insanların psikolojik durumlarını incelemek oluyor. ABD’nin Staten Adası’nda tertiplenen bir sosyal deneyi odağa alması planlanmış.

The New Founding Father’s of America (NFFA) adıyla seçmen karşısına çıkan siyasi oluşum, kitle hedefine indirgemeden önce 12 saatlik sosyal deneylerine start veriyorlar.

İlk Arınma Gecesi’ndeki Amaç

Amaçları; yarım gün boyunca tüm kanunların geçeriz sayıldığı bu deneyin, bireye indirgenebilirliğini ölçmek. Deneklere bu deney sonunda 5000 dolar ödeme yapılacak. Fakat NFFA deneyi biraz daha kızıştırmak için “arınmayı tam anlamıyla başaran” deneklere daha fazla ödeme teklif ediyor. Bunu kabul eden her deneğe kendine ait programlı bir çift lens veriliyor. Topluluk, Arınma Gecesi’nde arınanları böylelikle tespit etmiş olacak.

Bu deneye katılanların çoğu paraya ihtiyacı olanlar, fakirler. Ve ada yüz ölüçümü olarak her ne kadar büyük olsa da, küçük bir yerleşke olduğu için insanlar birbirini tanıyor. Ada halkının büyük bir kısmı bu Arınmayı çok önemsemeyip geceyi eğlenceye çevirip parti veriyor. Psikolojik rahatsızlığı bulunan bir arkadaş çıkıp partilerini bozuyor tabi.. Olaylar da bundan sonra başlıyor.

NFFA’nın amacının psikolojik değil siyasi olduğunu görüyoruz. Fakir, işe yaramaz halkın temizlenip nüfusun azalmasını amaçlıyorlar. Onların Arınma Gecesi hedefi bu. Ama ada halkından istedikleri performansı göremeyince devletin paraları askerlerini devreye sokup sanki ada halkı arınıyormuş gibi ‘katliam’ çıkartıyorlar.

The First Purge – İlk Arınma Gecesi Başrolleri

Bu psikolojik deneyin mimarı Dr. Updale NFFA’nın oyununu fark edince buna engel olacağı sırada, kendisi de arınmaya topluluk tarafından kurban ediliyor. Ama bunu anlayan birileri daha var. Bu Arınmayı intikama çeviren topluluk, filmimizin başrolleri. Dimitri, Nya…

Dimitri arkadaşlarını katliamda kaybedince kıvrak zekasıyla olayı kavrıyor. Arkadaşlarından sonra kız arkadaşını da kaybetmemek için tek başına paraları askerlerle savaşıyor ve kazanıyor. Arınma Gecesinin sonuna geldiğimizi duyduğumuz o meşhur siren sesini duyduktan sonra intikamın ve savaşın devam edeceğini görüyoruz. Hatta bu sadece Staten Adası’nda değil, tüm ülkeye yayılacağını öğreniyoruz.

Başlangıcı konu alan film olduğu için biraz beklentiyi düşük tutmak en iyisiydi fakat ben biraz fazla heyecanlı olduğum için bunu yapamadım. Sonuçta her şey en başından planlanıyor, yeni oluşum ortaya çıkıyor. Kopuk, alakasız geçişler beni çok sıktı. Özellikle ilk yarıda ve ikinci yarının çeyreğinde çok sıkıldım. Ne zaman ki paralı askerler devreye girip olaylar kızışmaya başladı o zaman heyecanın dozu arttı gibi.

Sizlerin de yorumlarını merak ediyorum, izleyenler aşağıya görüşlerini bırakabilir. ^^ Bakalım önümüzdeki Arınma Geceleri nasıl geçecek.

The First Purge - İlk Arınma Gecesi İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 5
Oyuncu Performansları - 5
Yönetmen - 5
Senaryo - 6

5.6

İzlenesi

Bu seriyi biz seviyoruz. Sonsuza kadar devam etmesi dileğiyle

User Rating: 3.67 ( 2 votes)
Önceki İçerikDownton Abbey Filmi İçin Çekimler Başladı
Sonraki İçerikYepyeni Venom Fragmanı Geldi
ayipamabu
Biraz kitap, biraz film, biraz müzik, biraz fotoğrafla bir ömür yaşatıyorum kendime.