4 Aralık’ta Vizyona Girecek Filmler ve Haftanın Filmi

2228

Geldik mi 2015’in son ayına.. Uğursuz, dandik yıl geride kalsın, 2016‘da da misler gibi filmler vizyona girsin, felaketsiz yıl olsun. Ne güzel de iyi dileklerle başlayan bir yazı başlangıcı oldu. O zaman yazının özünü bulalım. Bu hafta vizyona giren filmler altı adet ve büyük yankı uyandıran bir yapım bulunmuyor. Ama illaki izleyecek bir şeyler buluruz biz değil mi? Öyleyse haydi. Listeyi sıralamaya başlayıp, izlenilesi filmi bulalım:

  1. Düğün Dernek 2
  2. Macbeth
  3. Aşka Özgürlük
  4. Sarmaşık
  5. Life
  6. Dolanma

Gelelim filmlerimizi tek tek incelemeye. Öncelikli olarak belirtmek gerekir ki bu hafta vizyona giren filmlerden yarısı Türk yapımı. Ama en izlenesi olan bunlardan biri mi göreceğiz.

- Reklamlar -

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Düğün Dernek 2

Düğün Dernek 2, senaryosunu ve yönetmenliğini Selçuk Aydemir‘in üstlendiği yapım ilk filmiyle oldukça dikkat çekmişti. Zannediyorum ki biz burada ne dersek diyelim bu filmin izlenme sayısı az çok belli. İlk filmde oğlunun düğününü yapan İsmail bu kez torununun sünnet düğünü için kolları sıvarken ekip tekrar bir araya gelecek.. Filmin çekimleri ilk filmde olduğu gibi Sivas’ta gerçekleştirildi. Filmin baş rollerini ise ilkinde de olduğu gibi Murat Cemcir ve Ahmet Kural paylaşıyor. Yanlarında ise kendilerine eşlik eden diğer isimlerse Rasim Öztekin, İnan Ulaş Torun, Devrim Yakut, Barış Yıldız ve Şinasi Yurtsever var.

Aşka Özgürlük

Aşka ÖzgürlükPeter Sollett‘in yöntemenliğini üstlendiği, Ron Nyswaner‘in ise senaryosunu kaleme aldığı filmin başlıca rolleri Julianne Moore, Ellen Page, Steve Carell ve Michael Shannon‘a ait. Filmin başrol oyuncularından Julianne Moore bir Oscar sahibi. Ellen Page, Steve Carell ve Michael Shannon’ın ise Oscar adaylığı bulunuyor.

Aşka Özgürlük’ün konusu, 2008 senesinde Oscar ödülü alan kısa belgesele dayanıyor. Filmde iyileşmesi mümkün olmayan akciğer hastalığına yakalanan polis dedektifi Laurel Hester‘in gerçek hayat hikayesi anlatılıyor.

Sarmaşık

Sarmaşık29. Sundance Film Festivali ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışan film. Dramın ve göz yaşlarının ağır bastığı yapımın oyuncu kadrosu epey bilindik. Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Osman Alkaş, Özgür Emre Yıldırım, Seyithan Özdemir gibi isimler yer alıyor. Filmin yönetmenliğini Tolga Karaçelik üstlenmiş. Konusu ise; iflas eden bir armatör ve gemide mahsur kalan mürettebatının yaşadıklarıdır. Haftanın filmi olamayacak kadar acı.

Life

Life, gerçek olaylardan esinlenerek çekilen bir yapım. Baş rollerinde Robert PattinsonJoel EdgertonBen Kingsley‘in yer aldığı biyografik filmde bir magazin fotoğrafçısının James Dean‘in fotoğraflarını çekmesi için görevlendirilmesini konu alıyor. Filmin yönetmenliğini Anton Corbijn üstleniyor. 

Filmin vizyona giriş tarihi şans eseri James Dean’in ölümünün 60. yıl dönümüne denk geldi. Bence haftanın en çok izlenmeye yakın ikinci filmi Life. Bu filmi cepte tutmanızda yarar var.

Dolanma

Dolanma, Saraybosna Film Festivali’nin ana yarışma seçkisinde yer almaktadır. Tunç Davut’un yazp yönettiği filmin başrollerini Muhammet Uzuner, Defne Halman ve Baran Şükrü Babacan paylaşıyor.

Babalarından kalan evde birlikte yaşayan kardeşler Kemal ile Cemal, hayatlarını sezonluk işçi olarak ormanda çalışarak kazanır. Kemal bir gün Nalan adında bir kadınla çıkagelir. Zamanla Nalan’ın varlığı, annesinin ölümünü atlatamayan Cemal’e kendini iyi hissettirirken Kemal’i huzursuz etmeye başlar. İki kardeş arasındaki anlaşmazlıklar büyür ve gelişmeler hiç de iyi olmayacaktır.

Macbeth

Öncelikli olarak belirtmek gerekir ki; film bu yıl prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde 10 dakika boyunca ayakta alkışlandı. Shakespeare’in İskoçya kökenli General Macbeth’in hikayesini temel alan, dünya klasikleri arasına girmiş tiyatro oyunu Macbeth’in yeni bir uyarlaması olan film haftanın en dikkat çekici filmi.

Filmin yönetmenliğini Justin Kurzel üstlenirken baş rollerinde Michael Fassbender ve Marion Cotillard yer alıyor. 11. yüzyıl İskoçya’sında Kral Duncan’ın ordusunda general olarak görev yapan Macbeth, asilere karşı çok önemli bir savaş kazanmıştır. Savaştan hemen sonra karşılaştığı üç kahin kendisine kral olacağını söyler. Bunu aklından çıkaramayan Macbeth, eşinin de yönlendirmesiyle Kral Duncan’ı öldürür ve tahta geçer. Fakat Macbeth bununla yetinmeyecektir..

Variety Macbeth’i 2015 Cannes Film Festivali’nin en iyi 21 filmi arasında gösterdi. Bu arada Michael Fassbender, Marion Cotillard ve yönetmen Justin Kurzel 2016’da vizyona girecek olan Assassin’s Creed filminde de birlikte çalışacaklar.

Önceki İçerikBatman v Superman İkinci Fragmanından Göze Çarpanlar
Sonraki İçerikThe Nice Guys Filmi Fragmanı Yayınlandı
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.