Batman v Superman İkinci Fragmanından Göze Çarpanlar

0
1928

Batman’in Superman karşısında neler yapabileceği sorusu çizgi romanlarda, animasyonlarda hatta çizgi roman sevenler arasında bir çok kere tartışılmış ve içinden çıkılamamış bir konudur. Çoğunuz “Olur mu öyle şey Superman iki tokatlasa…” gibi cümleler kurabilirsiniz ama durum o kadar basit değil. Çünkü Kryptonlu dostumuzun da herkes gibi bir kaç zaafı var. Uzaylı da olsa insan insandır. Hoş Zack Synder‘in açıklamalarına göre Batman’in üzerindeki zırhı sadece Superman’e karşı az da olsa zaman kazanması için tasarlandı, göreceğiz.

Superman’in bunca gücüne ve yaratabileceği yıkıma karşılık birkaç kişini söyleyecekleri var gibi. Yeni fragmanımız bunu daha detaylı şekilde bize gösteriyor. Haydi buyurun Batman v Superman fragmanı incelemesine:

- Reklamlar -

Bruce Wayne v Clark Kent

Batman v SupermanKahramanlarımızın ilk karşılaşması. Pek de sıcak sayılmaz çünkü Clark’ın karşısındakinin sadece Bruce Wayne olduğunu düşünerek “Şehrinizdeki Bat-vigilante hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsanlar korku içinde, kendisini hukuktan üstün görüyor?” sorusunu sorması ortamı biraz geriyor. Bruce Wayne’nin Superman’den bahsederek verdiği “Sizin kahramanınızın ağaçtan bir kedi kurtardığında bile abartarak yayınladığınız haberleri düşünürsek Daily Planet‘in kurduğu, birileri kendisini yasalardan üstün görüyor, cümlesi iki yüzlülük. Hem de bir uzaylı hakkında.” cevabıyla ortalığı iyice soğutarak son noktayı koyuyor: “Belki de benim içimdeki Gotham şehri yüzündendir. Palyaço kılığındaki manyaklarla kötü bir geçmişimiz var.

Karşılıklı bu atışmada değinilecek birçok yer var. Birbirini ölçtükleri çok belli. Zaten dünyanın en iyi dedektifi unvanına sahip Batman’in Superman’in kimliğini bilmemesi biraz garip, belki de henüz arayışa geçmemiştir.

Batman v Superman

Konuşmadaki son cümlede geçen palyaço, elbette Joker. Belli ki DCEU’da ilk defa Suicide Squad’da göreceğimiz Joker’in Batman v Superman filminin öncesinde Bruce Wayne ile bir geçmişi var. Hatta spesifik konuşmak gerekirse bu geçmişin en karanlık noktası Joker’in eski Robinlerden biri olan Jason Todd’u öldürmesi. Fotoğrafta gördüğümüz Robin kostümü de Jason Todd anısına Batcave’de duruyor olmalı, ki Joker oraya nasıl ulaşıp bu yazıları yazmış merak konusu.

Savaş

Batman v Superman

Alfred “Savaşa gidiyorsun” dedikten sonra Bruce ağzını bozarak “Savaşı kapımıza o getirdi” cümlesini bu aksiyon sahnelerinde kuruyor.

Batman v Superman

Alfred ve Superman ise Batman’i böylesine güçlü birisinin karşısında hayal edince kurulacak cümleleri sırasıyla dile getiriyorlar: “Onunla savaşı yenemezsin, bu intihar.” ve “Olduğun yerde kal, isteseydim seni çoktan öldürmüştüm.

Dünya Tarihinin En İyi Gladyatör Karşılaşması

Batman v Superman

Film boyu biraz çocukça ve komiklik arayışındaki cümlelerle gördüğümüz Lex Luthor gerçek kimliğini sonlara doğru gösterecek gibi çünkü içindeki karanlığı “Son of Krypton karşısında Bat of Gotham” cümlesinden sezebiliyoruz. Kendi fikirlerinin küçük insanların beyinleri için fazla büyük olduğunu dile getirerek Louis Lane’yi de aşağılamaktan geri kalmıyor.

Doomsday!

Batman v Superman

Lex neye bulaştı artık biliyoruz. Görülen görüntü hem Superman için hem de biz zayıf insanlar için pek iç açıcı değil. Önceki fragmanlarda ölü şekilde yansıtılan Zod’un üzerinde deneyler yaparak yeni bir canavar yaratıldığı ve bunun Superman’i alt etmek için kullanılacağı belli. Lex’in kurduğu “Eğer insan Tanrı’yı öldüremiyorsa, Şeytan öldürür” cümlesi deneyin amacının bu olduğunu ve aslında bu filmin kötü adamının Lex Luthor olduğunu gösteriyor.

Batman v SupermanYarattığı canlı ise Doomsday. Açıkçası böyle büyük bir detayın fragmanda verilmesi beni şaşırttı. Diğer filmlerin fragmanlarında gördüğümüz gibi ana konuyu gizle, çok alakasız görüntüler paylaş taktiğinden uzak durmuşlar gibi, belki de rakip filmlerin yarattığı heyecanı karşılayamaması gibi sonuçlardan kaçınmak için bu yola gitmişlerdir bilemeyiz.

Batman v SupermanŞaşırmamın bir diğer sebebi de Doomsday’in 92 senesinde yayınlanmış Death of Superman çizgi roman serisinde büyük bir rol oynuyor olması. Serinin isminden de anlayacağınız işler Superman için Doomsday karşısında pek iyi gitmiyor. Ya bu büyük bir spoiler, ki böyle bir ihtimal bence yok bile ya da Doomsday gibi büyük ve güçlü bir karakteri ilk filmden harcadılar. İki türlü de biraz üzücü. Göreceğiz.

Senin Arkadaşın Mı?

Batman v Superman

Fragmanın birçok açıdan(!) en güzel anı Wonder Woman’ın tüm ihtişamıyla sahne alması diyebiliriz. Sanırım Doomsday ile karşılaşınca Superman ve Batman arasındaki buzlar az da olsa eriyip ortak düşmana karşı savaşma kararı vermiş olacaklar ki yardımlarına Wonder Woman koşuyor. Ararında geçen “Seninle birlikte mi?“, “Ben de seninle birlikte sanmıştım” diyaloğu Wonder Woman‘ın kahramanlarımız bulunduğu DCEU evreninde henüz kendini göstermediğini kanıtlıyor. 2017’de çıkacak Wonder Woman filminde bunu nasıl yansıtacaklar merak konusu.

Justice League!

Batman v Superman

İster farklı yayımcının isterse farklı süper kahramanın hayranı olsun, bu sahne her çizgi roman sever için aynı heyecanı yaratır. Justice League’nin temellerini atan üçlüyü bir arada omuz omuza görmek şahane bir his. Sadece bunu paylaşsalar bile yeterliydi.

Bol aksiyon, bol dostluk, bol düşman, ve bol heyecandan oluşacak bir filmle karşılaşacağız. Daha ilk filmden bunca kahramanı, düşmanı ortaya çıkarmaları; karanlık yapısından biraz uzaklaşıp biraz mizahi şekil almaları; yeni karakterleri olaya dahil etmeleri onlar için ne kadar başarılı, bizim için ne kadar eğlenceli olacak göreceğiz.

Batman v Superman Fragmanını tekrar tekrar izlemeden duramayanlar için:

Batman v Superman: Dawn of Justice, 25 Mart 2016‘da sinemalarda.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz