Agents of SHIELD Sezon Finali İnceleme ve QUAKE’nin Doğuşu

1362

Agents of SHIELD Sezon Finali iki bölüm peş peşe yayınlanan yirmi birinci ve yirmi ikinci bölümüyle geldi.

Agents of SHIELD Sezon Finali İncelemesi

3. sezonun sonunda Daisy Johnson, nihayet çizgi romanlardaki “Quake” karakterine bürünerek yolunu çizdi. Secret War serisiyle çizgi romanlardan tanıdığımız karakter televizyon aracılığıyla ilk önce Skye, sonra da Daisy Johnson olarak karşımıza çıkmıştı. Başlarda vasat bir SHIELD ajanı olarak hayatımıza giren karakterin Quake adıyla özerk süper kahramanlığını ilan etmesine neden olan olaylar doyurucu sezon finaliyle aydınlığa kavuşuyor.

- Reklamlar -

Daisy, geçtiğimiz bölüm Lash sayesinde Hive’ın beynini kontrol etmesinden kurtarılmıştı. Üsse geri getirilen Daisy için artık zorlu günler başlamış oldu çünkü Hive’ın Inhumanlara yaydığı ve beyinleri kontrol etmeye yarayan bu parazit kimyasal olarak uyuşturucunun yarattığı etkiyi yaratıyor. Yani bulunduğu süre boyunca itaat etmekten inanılmaz haz duyan Daisy, bu hastalıktan kurtulup kendi zihnine dönmesiyle korkunç bir mutsuzluk ve boşluk hissi yaşadı.

Bu sırada Hive tabi ki boş durmuyor. Dr. Radciffe’nin geliştirdiği Primat Inhuman virüsünü tüm insanlığa yayarak insan modelini geliştirme projesi doğrultusunda virüsle dolu bir roketi atmosfere yaymak için harekete geçti. Durdurulmazsa kısa bir süre sonra havayı soluyan herkes Hive’a itaat eden ilkel  ve saldırgan canlılara dönüşecek. Bunu durdurmak da tabi ki her zaman olduğu gibi SHIELD’a düştü ve ekibini toplayan Coulson, roketi durduracak hamleyi yapmayı başardı. Geçici başarıyı sağlayan operasyonun kahramanı Lincoln, roketi durdurmak için yüzleşmek zorunda kaldığı Hive’la hiç hoşuna gitmeyecek bir konuşma yapmak zorunda kaldı. Bu konuşma, zaten öfke kontrol ve uyum sorunları yaşayan Lincoln’ün SHIELD’ı bırakmaya karar vermesini ve bölüm sonunda hiç istemediğimiz kahramanlığı yapmasına sebep oldu.

Agents of SHIELD Sezon Finali İncelemesi

Uzun süredir Sokovia Anlaşması bahanesiyle üste dolanan General Talbot’un SHIELD’e karşı bir antipatisi olduğunu biliyorduk. Hive illeti ortaya çıktığından beri Coulson’ın neredeyse en büyük destekçisi Talbot oldu. Ani gelişen bu dostane ilişki her bölüm bizi şaşırtırken aynı anda Lincoln’ün itirafıyla sarsılıyoruz. Lincoln kendisini hiçbir zaman SHIELD’ın bir parçası olarak hissetmediğini, yalnızca Daisy için burada olduğunu ve Hive’dan kurtuldukları an gideceğini söyleyerek bölüm sonundaki hareketinin yolunu yapıyor.

Hive operasyonunda büyük ilerleme kaydeden ekip, virüs taşıyan roketin SHIELD üssüne düşmesiyle öldürücü darbesini alıyor ve tek tek tüm ajanlar primat inhumanlara dönüşmeye başlıyor. Tanık olduğumuz sıradaki yüzleşme ise Daisy ve Hive arasında gerçekleşti. En şaşırtıcı olanın bu olduğunu söyleyebiliriz çünkü Hive saf ve masum Daisy’mizin beynini kullanarak ona kötü şeyler yaptırıp, bir sürü insanın kanını döktmüştü. Bu nedenle beklediğimiz sahne Daisy’nin gözü dönmüş bir şekilde Hive öldürmeye çalışması, kendisine yaptıklarından dolayı intikam almak istemesiydi. Daisy ise, dizlerinin üstüne çökerek lütfen beni geri al diye yalvarmayı seçti. Şaşkınlığımız Hive’ın bunu reddetmesiyle devam ederken Daisy bu red cevabıyla en başta yaşaması gereken öfke patlamasını yaşadı ve Hive’la Daisy arasında iddialı bir çatışma başladı.

Agents of SHIELD Sezon Finali Hakkında Son Sözler

Üs bilinmezliğe doğru sürükleniyor. İçeride atmosfere fırlatılmayı bekleyen virüs dolu bir roket, Hive, dönüşen saldırgan ve ilkel köle inhumanlar, ve iyi insan olarak bir avuç kalan Coulson’ın ekibi bulunuyor. Bir kısım roketi durdurmaya çalışırken bir kısımın hive ve köleleriyle savaşması gerekecek. Bu savaş sırasında Lincoln ağır bir yara alıyor ve olaylar bu yaradan sonra hızlı bir şekilde finale bağlanıyor. Hızla kan kaybeden Lincoln’ün yanında ölümüne sevdiği sevgilisi Daisy var. Daisy Hive’ın elinden kurtulduğundan beri ilk kez konuşuyorlar. Daisy, çok kötü şeyler yaptığını, döktüğü onca kanın vicdan azabıyla yaşayamayacağını söylüyor. Ve haftalar önce ölümüyle ilgili gördüğü kehaneti hatırlıyor. Ölmesi gerek. Ama bir amaç için. Bu amaç ise kısa bir süre sonra Coulson’ın planıyla belirleniyor. Roketin ve Hive’ın zararsız bir şekilde imha edilmesi için birinin roketi ve Hive’ı koordinatları uzaya ayarlanmış bir Quinjete taşıyarak uzaya çıktıktan sonra uçağı patlatması gerekiyor. Uzayda yaşanan bu patlamayla kimse bu illetten zarar görmeyecek. Uçağı kullanan kişi hariç çünkü onun kendisini feda etmesi gerekiyor.

Hatırladığı bu kehanetle birlikte zaten vicdan azabı çeken Daisy ölmesi gereken kişinin kendisi olduğuna karar verip Hive’ın kendisini takip edeceğini bildiği için roketi alıp jete atlıyor ve herkesi arkasında bırakarak tüm bunlara son vermek için uzaya yola çıkacağı vakit, kahreden son gelip çatıyor. Şoför koltuğunda kanlar içinde Lincoln oturuyor bile. Özel güçleriyle hızla Daisy’yi üsse geri atıp jetin kapılarını kilitliyor ve jet programlanan koordinatlar gereği uzaya fırlatılıyor.

Sinir bozucu bir şekilde bir kez daha, yine ve yeniden birileri Daisy’yi kurtarmak için kendi hayatından oluyor.

Bilim kurgu yapımlarında öne çıkan öğe genellikle aksiyon olduğu için, dram veya aşk konuları işlendiğinde normal bir filmde yaratacağı etkiden daha sarsıcı oluyor. Belki de bu yüzden, sezon içinde çok vakıf olamadığımız Lincoln-Daisy aşkına Lincoln ölüme giden jetin içindeyken Daisy’le olan konuşmasında şahit oluyoruz. Oldukça dramatik olan bu veda sahnesi iki tarafın gözyaşları içinde yaptığı ilanı aşkla sezonu noktalıyor.

Agents of SHIELD Sezon Finali Hakkında

Ekipten biri ölecekse , bunun Lincoln olması yapım için oldukça kârlı. Çünkü zaten uyum sorunu yaşayan ve gideceğini söyleyerek gemileri baştan yakan karakterin gözden çıkarılabilir olduğunun vurgulandığı belli. Ayrıca karakterin bir de halihazırda bir ilişki yaşıyor olması, dramatikliği arttırarak ölümün yaratacağı etkiyi ikiye katlamış oldu. Bu yüzden final sahnesi bizi bu kadar etkiledi.

Daisy’yi vasat bir ajandan Quake adıyla süper kahramana dönüştüren olay, sevdiği adamın kendisini kurtarmak için ölmesi oldu. Artık o hiçbir birime bağlı kalmadan bağımsız çalışan gizli bir süper kahraman. Daisy Johnson’ın Marvel evreni için taşıdığı stratejik önemi biliyoruz. Bu nedenle ütopik bir şekilde ilk sezondan beri neredeyse tüm karakterler olası tehlikelerde Daisy için kendini feda ediyor. Verilen onlarca özveri diziyi takip etme motivasyonunu inanılmaz derecede düşürmekle beraber artık can sıkıcı olmaya başladı. Daisy’yi korumak için başından beri çok kişi öldü. Ama en çok seninki yaraladı. Hoşça kal Lincoln Campbell!

Agents of SHIELD Sezon Finali İncelemesi

Müzik - 9
Görsellik - 8
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 7
Senaryo - 9

8.4

Harika

Agents of SHIELD Sezon Finali art arda yayınlanan 21 ve 22. bölümler ile geldi. QUAKE karakterinin doğuşuna hazır mısınız?

User Rating: 5 ( 1 votes)
Önceki İçerikGame of Thrones ve Star Wars Birleşirse
Sonraki İçerikSausage Party Filmi Fragman ve Afişi Geldi