Annemin Yarası (2016) Film İncelemesi

2858

Film sanırım vizyondan kalktı, geç kalan bu değerlendirme için üzgünüm. :(

Gecikmeli ve kararsızlıklarla da olsa sonunda gidebildiğim bir film Annemin Yarası. Gişe rakamları ve Meryem Uzerli’nin filmdeki rolü hakkında yapılan olumsuz yorumlardan ve bana göre Uzerli’nin son dizi projesindeki başarısızlığı filme girene kadar kararsızlıkla boğuşmamı sağladı. Hatta filmden önce alışveriş yaptığımız ve biraz uzun sürdüğü için filmin ilk sahnelerini kaçırdım. Pişman oldum mu peki? EVET! Okuduğum yorumlar ve çevremdeki insanların yüzde oranları, %75 iyi, %15 kötü.

- Reklamlar -

Annemin Yarası (2016) Film İncelemesi

Annemin Yarası Filmini İncelemeye Başlayalım

Değerlendirmede değinmek istediğim ilk konu: filmin afişi. Çok yetersiz, olayın etrafında geçtiği kişi gölgede kalmış. Aslında bir çok yönden incelemeye özen gösterdim, ana afişe baktığımızda Salih karakteri diğer karakterlerin arkasında ama ortasında duruyor. Belki de burada arada kalmışlık, arada kaybolmak anlatılmak istenmiştir. (O karakterlerin arasında kaybolmak.) Yani bilemiyorum, başrolde olan insanı, o başrole göre yan rol gibi kalanların arkasına atmak neden? İsmini onlardan sonra yazmak neden? Herkes tarafından bilinen, sevilen kişileri öne çıkartıp filmin beğenisi-izlenmesini arttırmak yahut merakını arttırmak ise niyetiniz bence çok yanlış. Yeni yüzlere hep ihtiyaç var, bırakın öne çıksın başrol!

Annemin Yarası Filmindeki Oyuncu Performansları

Filmdeki her oyuncunun performansını ayrı ayrı beğendim, hayran kaldım açık konuşmak gerekirse. Ozan Güven‘e karşı içimde hep olumsuz hisler vardır, günlük yaşam olsun, oyunculuğu olsun.. (Adam benim neyim oluyorsa artık :)) Ozan Güven’in canlandırdığı  Borislav karakterinin kişiliğine ba-yıl-dım! Tabi bu son sahnedeki itiraflara kadardı, açıkçası ben de bir ara inandım o Borislav’ın Salih’in aradığı Borislav olmadığına. Tabi sonu bana yine hüsran. Meryem Uzerli’nin canlandırdığı Marija karakterine tabi ki en güzel Borislav yakışmış. İkisi de çılgın, hayatın tadına varabilen, birbirini dengeleyen kişiler oldukları için filmdeki uyum, elektrik müthişti! Ön yargılarımın aksine Meryem Uzerli rolünün hakkını vermiş bir şekilde, kimse aksini iddia edemez! Çocuklara olan sevgisi, şefkati, hayata karşı olan neşeli tavırları, o güzelim gülüşü, kahkahası, etkileyici bakışları, hatları, su gibi sesi! Ah daha ne olsun ki, sevgili Uzerli’yi bu filmle sevdim been!

Belçim Bilgin Nerma rolü ile sayfaya konulan nokta hissi yarattı bana. Bulunduğu sahnelerde açık ara farkla en iyisi! Net, sert, kesin, nefes kesici… Bilgin’in oynadığı tüm roller beni benden alıyor zaten. Kadın öyle bir hale bürünüyor ki, gerçekten nefesimi kesiyor. Ama tüm bunlara rağmen bazen öyle bir boş bakışları var ki sinirden deli oluyorum!

Okan Yalabık… Ses tonuna hayran olduğum sanatçılar arasında. Nedenini bilmiyorum ama adamın ses tonu beni müthiş etkiliyor. Bu filmde onun olması filme bakış açımdan bir artı yöndü. Filmde biraz geri plandaydı fakat böylesi daha güzel olmamış mı sizce? Belirsiz bir olayın etrafında dönüp dolanan çok fazla başrol olsaydı rahatsız edebilirdi ama bu durum aksi yönde. Ama birazcık… Yine kendisini öne çıkartıyor tabii. Aslında düşünüyorum ki Uzerli ile Yalabık bu filmde aynı pozisyonda. Başrole bağlı, ayrı kalamayacak, renk katan, tamamlayan. Okan Yalabık beni ara! Sana hayranım. :)

Bora Akkaş! Sen ne başarılı bir oyuncusun öyle? Sevgili Bora’ya nedense hep saçma komedilerde denk gelip umursamamıştım ama öyle bir performans sergilemiş ki ağzım açık kaldı. Aslında karakteri hakkında söyleyebilecek çok şey var ama belki de izleyip görülmesi gerekir. Geçmişini öğrenmek için bu kadar çabalaması, ilham verici doğrusu. Sadece geçmiş bir şeyleri öğrenmek için değil, gelecek için çabalamak için de ilham verici bence.

Annemin Yarası Filminin Konusu

Filmin konusu etkileyici ve gerçekçiydi. Nerede olursa olsun, savaş zamanlarında ki acımasızlıklar su götürmez bir gerçek. Bu konunun bu şekilde işlenmesi, etkileyici olması, derine inmesi hoşuma gitti. Salih’in sona yakın sahnelerdeki ”Ben annemin yarasıyım” dediği yer içime işledi.

Filmin sonu… Ah filmin sonu… Spoiler gelecek üzgünüm! :) Filmin sonunu hiç böyle düşünmemiştim. Ben Marija, Borislav’ı vurur sanmıştım, ne bileyim ki aşkının o kadar büyük olup buna dayanamayacağını. Gerçi olay tam olarak öyle mi bilmiyorum, ben öyle hissettim. Marija namluyu çenesinin altına koyup, tereddüt etmeden tetiği çektiği o an kalbim hopladı. Bu kadın gerçekten o adamı sevmiş. Kim olsa bu gerçeği, bu iğrenç gerçeği, öğrenince affedemez karşısındakini tabi ki ama kim olsa o namluyu kendi çenesine dayayıp kendisini vurur mu bilmiyorum.

Filmin görselliği çok hoşuma gitti. Soft bir tarzı vardı, vintage tarzı… Çok sakin, göz yormayan…

Annemin Yarası filminin vizyondan kaldırılıp kaldırılmadığı durumundan bilgim yok, sanırım bazı yerlerde gösterimine devam ediyor. İzlemeyenler gitsin izlesin! Kaçıranlar da DVD’nin çıkmasını beklesin o zaman. :) İnsanlarımızın Yerli yapım filmleriyle alıp veremediği ne bilmiyorum ama siz kimsenin etkisinde kalıp sakın gitmemezlik yapmayın. En kötüsü beğenmezseniz şayet, filmin yarısında çıkarsanız veya DVD’yi kiralayabilirsiniz.

İzleyecek olanlar için keyifli seyirler dilerim, yorumlarınızı bekliyorum. ^^

Annemin Yarası Filminin Fragmanı

Annemin Yarası (2016) Film İncelemesi

Müzik - 9
Görsellik - 10
Oyuncu Performansları - 10
Yönetmen - 8
Senaryo - 9

9.2

Çok iyi

Annemin Yarası (2016) filmini sizler için değerlendirdik. Yazıp yöneten bir de oynayan Ozan Açıktan'ın filmi yılın iddialı Türk yapımı filmlerinden biri

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikThe Birth of a Nation Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerikKor Filminin Fragmanı Yayınlandı
ayipamabu
Biraz kitap, biraz film, biraz müzik, biraz fotoğrafla bir ömür yaşatıyorum kendime.