Agents of SHIELD 3×20 Bölüm Değerlendirmesi

1214

Agents of SHIELD 3×20, “Emancipation” yani “azad atmek” adlı yirminci bölümü izleyiciyle buluştu. Öncelikle bölüm başlığından dolayı umut vaad eden ve son zamanlarda arapsaçına dönen olayların çözüleceğini beklediğimiz bir bölüm olduğunu söylemeliyim.  Nitekim öyle de oldu.

Agents of SHIELD 3×20 Bölüm Değerlendirmesi Başlasın

Captain America: Civil War filminin ana temasını oluşturan Sokovia anlaşmasının yankıları SHIELD üssüne kadar geldi. General Talbot, inhumanların da hükümet denetiminde tutulması gerektiğini belirten anlaşmayı Coulson’a imzalatmak için üssü ziyaret etti. Coulson’ın bu işlere hükümeti bulaştırmaya hiç niyeti yok, Tony’nin hakkı Tony’de kalsın, ekip Kaptan’ın izinde anlaşmayı sonuna kadar imzalamamaya kararlı.

- Reklamlar -

Inhumanlara en son katılan isim olan James, yavaş yavaş Hive’ın sağ kolu olmaya başladı. Dr. Radcliffe’ın Kree deneyinde kobay olarak kullanmak için bir grup YTCÖ partizanını avlayarak üsse getirdi. Faciayla sonuçlanan ilk deneyden sonra Dr. Radcliffe Kree deneyinde kısmen başarıya ulaştı, çünkü enjekte edilen kanla insanlar tamamen saldırgan yapıda, vasıfsız ve zarar vermeye programlanmış inhumanlara dönüştü.

Vücuduna enjekte ettiği antitoksin sebebiyle hala tıbbi gözetim altında olan Lincoln, işlerin yavaş ilerlemesinden, Daisy’yi görememekten ve bir bodrum katında kilitli olmaktan tükenmiş durumda. Odasında bir kamera olduğunu fark ettiğinde aklına Daisy’nin aslında yıllar önce SHIELD’a katılma sebebi olan hacker’lık meziyeti geliyor. Bu nedenle Daisy’nin kamera ve güvenlik sistemine sızmış olma ihtimali oldukça yüksek. İlerleyen dakikalarda birbirine hasret kalan taze aşık çiftimiz, Daisy’nin sisteme kaçak olarak girmesiyle çok kısa bir süre iletişim kuracak portalı oluşturuyor.

Agents of SHIELD 3×20 Bölüm Hakkında Son Sözler

Agents of SHIELD 3×20 bölümünde bundan sonrasında hiç şaşırtmayan bir handikap var. Ekrandan bize yansıyan tarafıyla, Daisy gittiğinden beri Lincoln’in aklı başında değil ve kilitli tutulmaktan çok sıkılmış. Ama artık Daisy bizim bildiğimiz Daisy değil. Hive itaat eden bir köle. Hive, dünya üzerindeki tüm inhumanların zihnini ele geçirmek istediği için Daisy’ye Lincoln’u kandırıp ayağına getirme görevi veriyor. Daisy Lincoln’e eğer Shield’den kaçarsa kendisinin de Hive’ı bırakacağını ve böylelikle çok uzaklara gidip sadece ikisinin olduğu bir hayat kurabileceklerini söylüyor. Lincoln bu albenili teklifi geri çevirmiyor ve Daisy’nin güvenlik sistemini devre dışı bırakmasıyla kilitli olduğu yerden kaçıp, Quinjete atlayıp uzaklaşıyor.

İzlediğimiz bu tempolu sahnenin hemen ardından anlıyoruz ki, tüm bu olanlar, Lincoln’un oltaya hemen gelmesi ve SHIELD’a ihanet etmesi, yine Coulson’un yazdığı tiyatronun sahnelenmiş bir hali. En başından beri Lincoln onu çağıranın Daisy değil Hive olduğunun farkında, bölüm bizi şaşırtmaya devam ederken Quinjete binip Hive’ın yanına gidenin kim olduğu sorusu akıllara geliyor. Tam bu sırada sahneye eski bir dost çıkıyor. Lash. SHIELD gözetimindeki amansız canavar, Hive’ı alt edebilecek güce ve mentalik özelliklere sahip. Quinjeti karşılamaya giden Hive, gelenin Lincoln değil de Lash olduğunu görünce ne yapacağını şaşırıyor. Belki de gücünün yetmeyeceği tek kişi Lash. Lash, Hive’a ciddi zararlar vermekle kalmayıp, Daisy’nin maruz kaldığı mind control parazitini mentalik güçleriyle etkisiz hale getiriyor. Ve o anda dudaklarından, duymaya hasret kaldığımız cümle dökülüyor: “Now, you’re free.” Hepimizin derin bir oh çekmesiyle noktalanan Daisy kurtarma operasyonundan ne yazık ki Lash sağ çıkamıyor. Ve tanıdığımız, bildiğimiz, özgür Daisy Johnson, Quinjete atlayıp SHIELD üssüne doğru yola çıkarken bölüm başlığının hakkını veren “I’m coming home.” repliğiyle iyiler tarafına geri dönüyor.

Neticede: Sezon finaline yakışır!

Genel olarak ele almak gerekirse, artık kabak tadı vermeye başlayan Daisy’nin beyin kontrolünün sonlanması ve ekibin firesiz tamamlanması hepimize rahat bir nefes aldırdı. Ama bu sefer de, madem Lash tüm bunlara son verebilecek güçteydi, neden olaya en başında el koyup işlerin bu noktaya gelmesine engel olmadı sorusu gündeme geliyor. Öte yandan geçtiğimiz bölümlerde yerin altından çıkarılan ve Hive’ın “beni yok edebilecek tek şey” dediği Kree taşının işlevinden hala bihaber olmamız can sıkıcı. Tatmin edici olmasını umduğumuz yirmi birinci bölüm, Salı günü izleyiciyle buluşacak.

Agents of SHIELD Dizisinin 3×20 Fragmanı

Agents of SHIELD 3x20 Bölüm Değerlendirmesi

Müzik - 9
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 6
Senaryo - 8

7.8

Çok iyi

Agents of SHIELD 3x20, “Emancipation” yani “azad atmek” adlı yirminci bölümü izleyiciyle buluştu. Arapsaçına dönen olaylar sonunda bir sonuç verdi.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikThe Red Turtle Filminin Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerikThe BFG Filminin Yeni Fragmanı Yayınlandı