Benim Adım Feridun’a Günler Kala En İyi Çağan Irmak Filmleri

0
644

Ülkemizin hayali yönetmenlik olan gençlerinin kafasında idol belirlediği iki adet Türk yönetmen vardır. Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz. Ne zaman bu ikilinin adı geçse önce acaba beni sanatlarıyla döverler mi korkusundan dolayı önce sessiz sonra daha gururla daha gür söylediğim bir cümle var. “Ben Çağan Irmak seviyorum!

Yakın tarihte Halil Sezai Paracıkoğlu ve Büşra Pekin‘in başrollerini paylaştığı Benim Adım Feridun görücüye çıkacak. Dürüst olmam lazım Çağan Irmak kalite konusunda biraz tutarsız bir adam. Geçen yıl vizyona giren Nadide Hayat filminden sonra bu filmden de öyle çok ümitli değilim. Yine de bu adamın işlerine her zaman şans vermek adına size önceden çektiği ve aklımda yer eden bazı filmlerini övmek istedim. Olur ya hala izlemeyen varsa da spoilersız yazmak istedim ki film önerisi yerine geçsin.

Bu liste paylaşılan replikler dışında spoiler içermemektedir.

En İyi Çağan Irmak Filmleri

5) Issız Adam

Benim Adım Feridun'a Günler Kala En İyi Çağan Irmak Filmleri

“İnsanın kokusu hep aynı mı kalırmış. Şaşırdım! Sonra sana ait birşey aldım yanıma. Bir küçük 45’lik plak. Arda kardeşin masalları. Eve uğrarsan bir gün o plağın nasıl kaybolduğunu asla bilemeyeceksin.”

Ben bu filmi gereğinden çok daha geç izlediğime inanıyorum. Melis Birkan’ın performansı sırıtmasa da asıl başrolümüz Cemal Hünal ciddi anlamda yerlerde dolaştı bu filmde. Ya iyi ya kötü bir çok mecrada Issız Adam filmi fazlaca anıldı. Büyük beklentilere ve ciddi anlamda kötü performans sergileyen bir başrole rağmen Bu film hiç fena bir film değildi aslında.

4) Ulak

Benim Adım Feridun'a Günler Kala En İyi Çağan Irmak Filmleri

“El ayak çekilince, kimseye söyleme. Kurt kuş uyuyunca, eski ahırda…”

Lezzeti çok farklı bir filmdi Ulak. Film etkisini izlerken ya da bittikten hemen sonra değil resmen haftalar sonra gösterdi bünyemde. Mistik, masalsı hatta zaman zaman garip anlatımına rağmen mutlaka bir şekilde seyirciyi yakalayan filmlerden. Çetin Tekindor‘dan çok bahsetmeyeceğim ama bir kere olsun kötü oyna be adam!

3) Unutursam Fısılda

Benim Adım Feridun'a Günler Kala En İyi Çağan Irmak Filmleri

“Adın bile sahte senin!”

Filmi daha izlerken bile “Ben galiba iyi bir iş izliyorum.” dediğimi hatırlıyorum. Hümeyra ve Işıl Yücesoy’un her karşılıklı sahnesinde hem oyunculuklarından hem de ortaya çıkardıkları kimyadan oturuşumu düzelttim diyebilirim. E nispeten genç olan cast da hiç geri planda kalmayacak performans sergileyince, üstüne bir de iyi hikaye ve iyi yönetmen ikilisi işe dahil olunca gerçekten keyifli zaman geçirtti Unutursam Fısılda.

2) Dedemin İnsanları

Benim Adım Feridun'a Günler Kala En İyi Çağan Irmak Filmleri

“Bavulları hiç sevmiyorum efendim. Çok hüzünlü şeyler. Hep geri dönüp gitmeyi hatırlatırlar.”

Şimdi şöyle bir gerçek var ki Türk sinemasına bazı janralar denenmesine rağmen oturamıyor. Bu janralar popüler ve çok güçlüler. Kabul edelim Türk sinemasında içimize sinen fantastik/bilim kurgu yapımlar, heyecanlı aksiyonlar ne bileyim düzgün gerilimler yapılması pek mümkün görünmüyor. Ancak sinemada bizim de heyecanlanmamızı sağlayan bir kurşunu var Türk sinemasının. Samimiyet efendim. Ve Dedemin İnsanları izlediğim en samimi filmlerden bir tanesi. Muhteşem bir ekibin muhteşem oyunculukları, çok iyi müzikler ve iyi bir hikayenin çok düzgün kurgulanmasıyla karşımıza böyle bir iş çıkıyor.

1) Babam ve Oğlum

Benim Adım Feridun'a Günler Kala En İyi Çağan Irmak Filmleri

“-Allaha şükür mutluyuz dimi Sadık?
-Mutluyuz abi.”

Abartmıyorum, Babam ve Oğlum izlenebilicek en düzgün, en iyi yerli filmlerden biridir. Hatta daha büyük oynayarak şunu söylemek istiyorum; bu film kimsenin toz konduramadığı yeşilçam da dahil olmak üzere çekilmiş en iyi Türk filmidir bana kalırsa. Bu filmin neresini övsem başka bir yönünden bahsetmediğim için pişman olurum. Eğer hala izlemediyseniz sadece 3. sınıf komedi programlarının o kadar dalga geçtiği malum tiradın filmdeki vuruculuğunu görmek için bile edinin, izleyin.

Listede katıldığınız, katılmadığınız ne varsa yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.