Blue Jasmine / Mavi Yasemin (2013) Film İncelemesi

3014

Tartışmasız, yaşayan en iyi yönetmenlerden biri olan Woody Allen, son filmi Blue Jasmine / Mavi Yasemin ile güzel bir iş çıkartmış. İyi yazılmış ve çevreleri iyi çizilmiş karakterlerin olduğu filmi klasik bir Woody Allen filmi olarak görebiliriz ama Cate Blanchett’in müthiş oyuncuğu (ki bu rol ile bu yıl ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscarını kaptı) filmi sizden koparmıyor.

Blue Jasmine / Mavi Yasemin (2013) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Blue Jasmine / Mavi Yasemin (2013) Film İncelemesi Başlasın

Kocası sayesinde zenginliğe alışmış ve bunun dışında bir şeyle ilgilenmeyen Jasmine; Aniden yıkılan hayatını ve akabinde kız kardeşinin yanına taşınmasının ardından kendini kurtarma çabasını izliyoruz. ‘Ne oldum değil ne olacağım demeli’yi anlatan trajikomik bir hikaye. Diğer oyuncukların da gerçekten iyi olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

Mavi Yasemin filmi, belki iki binli yıllara ait filmlerinden bir Midnight In Paris ya da bir Vicky Cristina Barcelona değil ama yönetmenin son filmi To Love with Rome‘dan çok daha başarılı. Filmde, Jasmine’in kocası rolünde Alec Baldwin var, ayrıca kız kardeşi oynayan Sally Hawkins de En İyi Yardımcı Kadın dalında Oscar’a aday idi. Filmin bir Oscar adaylığı da ‘En İyi Özgün Senaryo‘ dalındaydı.

Blue Jasmine / Mavi Yasemin (2013) Son Cümleler

Ben, Midnight In Paris‘i izlediğimde uzun zamandır bir filmden böylesi keyif almadığımı hissetmiştim, bu film de aşağı yukarı aynı hissi yaşattı diyebilirim. Beğenirsiniz veyahut eleştirebilirsiniz ama film kesinlikle zaman kaybı değil.

Blue Jasmine / Mavi Yasemin Fragmanı

Blue Jasmine / Mavi Yasemin (2013) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 6
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 8
Senaryo - 8

7.4

Harika

Mavi Yasemin, Midnight In Paris'i izlediğimde uzun zamandır bir filmden böylesi keyif almadığımı hissetmiştim, bu film de aynı hissi yaşattı.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikDünya Hobbit Projesi Anketi Yayınlandı
Sonraki İçerikTrue Story Fragmanı Yayınlandı
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)