Blue Jasmine / Mavi Yasemin

0
2488

Blue-Jasmine-posterVİZYON TARİHİ: 27 Eylül 2013

TÜR: Dram

SÜRE: 98 dk

YÖNETMEN: Woody Allen

SENARYO: Woody Allen

OYUNCULAR: Cate Blanchett, Alec Baldwin, Peter Sarsgaard

ÜLKE: ABD


Tartışmasız, yaşayan en iyi yönetmenlerden biri olan Woody Allen, son filmi Blue Jasmine / Mavi Yasemin ile güzel bir iş çıkartmış. İyi yazılmış ve çevreleri iyi çizilmiş karakterlerin olduğu filmi klasik bir Woody Allen filmi olarak görebiliriz ama Cate Blanchett’in müthiş oyuncuğu (ki bu rol ile bu yıl ‘En İyi Kadın Oyuncu‘ Oscarını kaptı) filmi sizden koparmıyor.

Kocası sayesinde zenginliğe alışmış ve bunun dışında bir şeyle ilgilenmeyen Jasmine’nin aniden yıkılan hayatını ve akabinde kız kardeşinin yanına taşınmasının ardından kendini kurtarma çabasını izliyoruz. ´Ne oldum değil ne olacağım demeli`yi anlatan trajikomik bir hikaye. Diğer oyuncukların da gerçekten iyi olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

Blue Jasmine

Mavi Yasemin filmi, belki iki binli yıllara ait filmlerinden bir ‘Midnight In Paris‘ ya da bir Vicky Cristina Barcelona’ değil ama yönetmenin son filmi ‘To Love with Rome‘dan çok daha başarılı. Filmde, Jasmine’in kocası rolünde Alec Baldwin var, ayrıca kız kardeşi oynayan Sally Hawkins de ‘En İyi Yardımcı Kadın‘ dalında Oscar’a aday idi. Filmin bir Oscar adaylığı da ‘En İyi Özgün Senaryo‘ dalındaydı.

Ben, ´Midnight In Paris`i izlediğimde uzun zamandır bir filmden böylesi keyif almadığımı hissetmiştim, bu film de aşağı yukarı aynı hissi yaşattı diyebilirim. Beğenirsiniz veyahut eleştirebilirsiniz ama film kesinlikle zaman kaybı değil.

Fragman

Blue Jasmine / Mavi Yasemin Filminin Fotoğrafları

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir