Divergent / Uyumsuz (2014) Film İncelemesi

3855

Amerikan filmi klişelerinden uzak ve biraz da olsa farklı bir konuda film arayışında iseniz, Divergent son zamanlarda gelen en iyi distopyalardan biridir. Amerikan yapımı film, 2014 çıkışlı. Dikkatinizden kaçmış olma ihtimaline karşı, fazla spoiler vermeden ufak bir değerlendirme yapalım.

Divergent / Uyumsuz (2014) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Oyuncular arasında en bilindik isim Kate Winslet (o kimdi ki diyenler için Sil Baştan filminde gördüğümüz Clementine). Ana karakterler ise daha önce pek tanınmamış olan Shailene Woodley (2014 yılında The Fault In Our Stars filminde Hazel karakterini canlandırdı, öncesinde de The OC dizisinde birkaç bölüm yer almış) ve Theo James (Underworld’den hatırlayabileceğiniz David). Aslına bakarsanız karakterler, oldukça iyi bir performans sergilemiş. Öyle ki James ve Woodley, Teen Choise ödüllerinde Aksiyon Dalında En İyi Erkek ve Kadın oyuncu ödüllerinin sahibi oldular.

Ekstra not; Woodley’nin canlandırdığı ‘Tris’ karakteri de MTV Film Ödüllerinde En İyi Karakter ödülünü aldı.

Filmin yönetmeni Neil Burger, eserini Veronica Roth’un çok satanlar listesinden inmeyen kitapları Divergent (2011) , Insurgent (2012) ve Allegiant (2013) üçleme serisinden uyarladı.

Film ABD’de ilk haftada 54 milyon dolar hasılat ile bir numara oldu. Buna rağmen film hakkında, ‘ergen filmi’, ‘Hunger Games çalıntısı’ gibi yorumlar yapanlar var. Bu da bir bakış açısı tabi. Metacritic filme 48 puanla C- vermiş. IMDB ise 6.8 ile ‘eh idare eder’ demiş. Bana sorarsanız; evet film Hunger Games kadar iyi değil. Ama en azından hitap ettiği kitleye bakıldığında, ‘güneşte disko topu gibi parlayan’ vampirli Twilight serisinden iyi.

Filmin konusuna gelmemiz gerekirse; Gelecekte geçen filmimizde toplum, beş farklı parçaya bölünmüş. Bu beş bölümdeki çocuklar 16 yaşına geldiklerinde hangi toplulukla yaşamaya devam edeceklerine karar veriyorlar ve seçimlerini kolaylaştırmak için bir takım testlere giriyorlar. Ne var ki esas kızımız ‘Tris’ için durum biraz farklı çünkü olduğu ‘şey’ yüzünden testler sonuç vermiyor ve doğaçlama bir seçimle maceraya atılıyor. Yaptığı seçimin hem kendi hayatını hem de tüm toplulukları bir bir nasıl etkileyeceğini sizin görmenizi tavsiye ederim. Benim için boş vakitte ‘yakın tarihli bilimkurgu-aksiyon filmi’ arayanlar için, ‘izledikten sonra pişman olunmayanlar’ kategorisinde bir filmdir.

Divergent / Uyumsuz Fragmanı

Divergent / Uyumsuz (2014) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 7
Yönetmen - 7
Senaryo - 7

6.8

Güzel

Divergent, Gelecekte toplum, beş farklı parçaya bölünür. Çocuklar 16 yaşına geldiklerinde hangi toplulukla yaşamaya devam edeceklerine karar verirler.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikAnarchy Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerik20 Dolarla Interstellar Çekmek!
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.