Gia (1998) Film İncelemesi

5604

Dikkat! Bu filmi izledikten sonra sarı gülleri, kırmızı güllere tercih edeceksiniz. Tam bir Gia sembolü!

Kaç yıldız parladı da bir anda söndü gitti böyle. İlk önce paranın, sonra da şöhretin kölesi olan insanlarımız son köleliğini uyuşturucunun önünde sergiliyor. Bu tür filmlere %50 iyi, %50 kötü gözle bakıyorum. Şöhret yolunda atılan her adım, bir süre sonra bedenin uçurumdan sürüklenmesine neden oluyor. Ünlü olmanın ve paralar içinde yüzmenin çok iyi (!) bir şey olduğunu anlatan çoğu filmin aksine, şöhretin ardında elbet sönüp gitmenin de anlatılması bir yandan iyi bir durum.

- Reklamlar -

Gia (1998) Film İncelemesi

Gia (1998) Film İncelemesi Başlasın

Hani bazı filmler karakterleri sayesinde değerli, bazı filmler de sadece konusu, görüntüsü bakımından değerlidir ya, bu film her şeyiyle değerli! Gerek Angelina Jolie’nin müthiş güzelliği ve başarılı oyunculuğu olsun gerek yaşanmış bir olayı konu alıyor olsun, her şeyiyle mükemmel! Gia’nın gençlik ve yetişkin halini oynayan Angelina Jolie’nin yanı sıra; filmde Gia’nın küçüklüğünü oynayan Mila Kunis’te gayet sevimli olmuş. Diğer yan rollere bakınca Elizabeth Mitchell’in o çaresiz, güçlü kişilik, kararsızlık halleri de bir hayli etkiledi beni, söylemeden geçemeyeceğim.

Gia (1998) Filminin Detayları

‘’Canlandırırken kendime en yakın hissettiğim rol, Gia’dır,’’ demiş Angelina Jolie. Kesinlikle bir rol bu kadar yakışır, bu kadar gerçekçi olurdu bir oyuncunun üzerinde. Roller birer elbisedir, oyuncular o elbiseleri üzerlerine geçirir. Elbise ya büyük, ya küçüktür; ya geniş, ya dardır; ya da oyuncu o elbiseyi bir şekilde hiç mi hiç taşıyamaz. Tam olursa eğer, mucize gerçekleşir. İşte bu Gia elbisesi, tam da Angelina Jolie için dikilmiş çünkü tam üstüne oturmuş. İzlerken içi bir an olsun acımayan varsa, lütfen benimle iletişime geçsin. Çünkü kendisinin büyük bir duygusuzluk problemi olabilir. Gia’nın trajik hayatı sizin de film boyunca sürüklenmenizi sağlıyor. Yaşanan o her karenin, bir köşesinde –sizin için ayrılmışçasına- bir yeriniz oluyor ve her dakika içinizdeki hüzünle müdahale etmek, avucunuzu Gia’nın yanağına yerleştirip ‘’Geçecek,’’ demek geliyor. Gülünç olduğunu biliyorum! Ama tamda böyle hissettim. Her ne kadar geçmeyeceğini bilsem de, uzanıp ‘geçecek’ demek istedim.

Gia (1998) Filmi Hakkında Son Cümleler

Gia Marie Carangi; ABD’nin ilk süper modelidir. 1979-1982 yılları arasında Armani, Christian Dior, Versace markalarının yüzüydü. 18 yaşında Philadelphia’dan New York’a modellik yapmaya gelen Gia, zamanının en çok aranan modeliydi. AIDS’e yakalanan ilk ünlü kadın olarak bilinir. Uyuşturucu bağımlısı olan Gia’nın virüslü enjektör kullanması sonucunda AIDS hastalığına yakalandığı ve uyuşturucu alabilmek için para karşılığı beraber olduğu kişilerden AIDS virüsüne kapıldığı gibi iki iddia ortaya atılmıştır. Filmin konusunun gerçek olması zaten başlı başına hüzünlenmenizi sağlıyor. Değil ki film sırasında hüzünlenmeyelim. Filmde soyunma sahneleri vardı fakat karşı cinsle sevişme sahnesi hatırlamıyorum, yönetmen ve senarist böyle bir şeye yer vermemeyi incelik olarak mı düşündü, bilemedim. Güzeller güzeli Gia, eşcinsel bir aşk yaşıyor filmde. Bir çok hassas noktaya değinilmiş anlayacağınız.

Uyuşturucu batağına düşünce, iflah olmaz oluyor beyin. Ne lafı sözü dinliyor ne de acıyı. Birçok kez yanıldım, Gia’nın düzelmesiyle ilgili. Belki de hep düzelmesini, yolunda gitmesini istedim. Bir kadının acılarını, aşkını, hüznünü, mutluluğunu, saf sevgisini, şöhretli yaşantısını GERÇEK bir şekilde konu alan bu filmi, izlemenizi öneriyorum.

Gia Filmi Fragmanı

Gia (1998) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 6
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 8
Senaryo - 7

7.2

Çok iyi

‘’Canlandırırken kendime en yakın hissettiğim rol, Gia ’dır,’’ demiş Angelina Jolie. Kesinlikle bir rol bu kadar yakışır, bu kadar gerçekçi olur.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikSteve Jobs Filmi İlk Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerikThe Perks of Being a Wallflower ve Hayatta Kalmanın Huzuru Film İncelemesi
ayipamabu
Biraz kitap, biraz film, biraz müzik, biraz fotoğrafla bir ömür yaşatıyorum kendime.