Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Film İnceleme

706

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi filminin incelemesi ile sizlerleyiz. Alden Ehrenreich ve Emilia Clarke‘ın başrollerindeki film; İzlemeye değer!

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Film İnceleme

- Reklamlar -

Yönetmen değişimi, yeniden çekimler, başrolün metin okuyamaması -iddia- gibi etmenler yüzünden filmden beklentimiz bir hayli düşüktü. Ancak film herkesi yanıltmayı başarmış gibi duruyor. Yönetmen değişimleri bazı yerlerde kendini gösterse de -tempo- film bir bütün halinde olmayı başarabilmiş. Ron Howard gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Filmi kurtarmış bile denebilir.

Film, birçok yönden tatmin edici. Bir başyapıt değil, ancak kötü bir filmde değil. Tam ortada duruyor. Hikayeyi biraz basit buldum. Karakterler başarılı. Villain, vasat. Prequels kötülerinin bir tık üstünde. Zaten Paul Bettany filmde kesinlikle parlamıyor. Alden ve Glover çok başarılı. Kesinlikle filmin yıldızları. Qi’ra için daha iyi bir oyuncu seçimi yapılabilirmiş. Zaten Emilia Clarke’ı Star Wars evrenine dahil etmek en başından beri kötü bir fikirdi bana kalırsa. Kötü bir oyuncu değil ama iyi bir oyuncuda diyemeyeceğim. Özellikle bazı yerlerde o kadar ruhsuz ki performansı.

Güç Seninle Olsun Han Solo

Dikkat: Buradan sonrası Star Wars: Rebels animasyon dizisi ve Han Solo: Bir Star Wars Hikayesinden “spoiler” içerebillir.

Filmde, herkesin fark edemeyeceği ama çok güzel detaylarda var. Örnek vermek gerekirse:

Filmin başında Millenium Falcon gemisi Lando’ya ait. Lando’nun ikinci pilotu da L3-37 adında bir droid. Filmin ortasında bu karizmatik droid’imiz kendi başlattığı bir köle isyanı sırasında ölüyor. Lando, Han ve arkadaşları da gezegenden kaçabilmek adına onun bilincini Millenium Falcon’a yüklüyorlar.

Solo: A Star Wars Story orijinal üçlemenin öncesinde geçtiği için, bu bizim izlediğimiz tüm Episode‘lar esnasında Millenium Falcon’ın içinde L3-37’nin yattığı anlamına geliyor. Tam bu bomboş bir bilgi diyecek oluyorsunuz, aklınıza C3-P0’nun Falcon ile konuşmaya çalıştıktan sonra söylediği şu şey geliyor:

Efendim geminiz iletişim kurmayı nereden öğrendi bilmiyorum, ama çok nevi şahsına münhasır bir dili var“.

Sadece buda değil. Han Solo’nun Rebellion’ın kuruluşunda dolaylı olarak rol almasından Suç Lordu Darth Maul’a kadar birçok şey var. Evet, Darth Maul! Özellikle “Star Wars: Rebels” animasyon dizisini takip edenlerinde bildiği üzere Maul, Obi Wan Kenobi tarafından “Yeni Bir Umut”dan birkaç yıl önce öldürülüyor. “Sith’in İntikamı” ve “Yeni Bir Umut” arasında koca bir boşluk var ve anlatılmayı bekliyor. Muhtemelen Suç Lordu olduğu dönemler Jon Favreau’nun live-action dizileriyle veya başka spin-off filmlerle anlatılacak.

Müzikler

Ve bahsetmeden geçemeyeceğim, müzikler çok kötü. Star Wars müzikleri akılda kalıcıdır, filmden çıktığınızda hepsi aklınızdadır. Ama bu filmin müzikleri, bana kalırsa tüm serideki en kötü müziklere sahip. Şu an birini bile hatırlamıyorum parçaların.

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Konusu

Dünyanın en iyi pilotu olmaya karar veren genç Han Solo, kaçakçılık için toplanan bir ekibin üyesi oluyor ve hayatı boyunca yanında olacak olan yardımcı pilotu Chewbacca ile güçlerini birleştiriyor. Yıllarca dostluğunu sürdüreceği Lando Calrissian ve Qi’ra da bu macerada Han Solo’ya eşlik ediyor…

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Fragmanı

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 8
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 7
Senaryo - 7

7.2

Muhteşem

Bir Star Wars klasiği. Güzel bir antoloji.

User Rating: 5 ( 1 votes)
Önceki İçerikChristopher Robin Filminden Heyecanlandıran Fragman
Sonraki İçerikCadılar Bayramı (2018) Fragmanı Geldi