Hem İştahınızı Hem Aşkınızı Kabartacak 10 Film!

0
10054

Yemeğin mutlulukla bir ilgisi olmalı değil mi? 🙂 Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer sözümüz de kulaklarına çalınmış olsa gerek ki, en tatlı aşk filmlerinin içinde hep YEMEK var. Evrensel bir gerçektir ki; güzel yemekler kesinlikle birer aşk iksiri. Bunları en iyi anlatanlar da yine filmler. Öyleyse bakalım hangi filmler bize hem lezzetli yemekler öğretip hem de sevgiyi tattırıyormuş?

İşte o efsane 10 film!

10. Soul Kitchen / Aşka Ruhunu Kat

Bir Fatih Akın filmi.. Uğur Yücel‘i baş rolde gördüğümüz filmde; genç restoran sahibi Zinos teker teker her şeyini kaybetmektedir. Önce kız arkadaşı Şangay’a gider ve onu terk eder, sonra aşçısı kaza geçirir ve tüm müşterilerini kaybeder, en son da dükkanı emanet ettiği kişi restoranı emlakçıya verip satmaya kalkar. Her şeyini kaybeden Zinos, restoranı geri almanın bir yolunu bulur ve bunun için savaşır. 2010 yılında vizyonda görüğümüz film, dram ve komik ögeleri içinde barındırıyor.

9. Julie&Julia

Farklı mekanlar, farklı zaman dilimleri, farklı insanlar fakat aynı mücadele! Sadece efsane oyuncu Meryl Streep ve tatlılıktan ölecek olan Amy Adams’ın performansları için bile izlenebilecek olan filmde; cesaret, aşk, tutku, başarı ve daha fazlası var. Bir tadın derim.

8. Toast / Tost

Sizin için de Helena Bonham Carter deyince akan sular duruyorsa eğer, filmi hiç övmeyeceğim? Tamam biraz bahsedelim yine de. Film 1960′larda geçmektedir yani aynı zamanda sizi bir nostalji yolculuğuna çıkarıyor. Gerçek bir yaşam hikayesinin anlatıldığı yapım, ünlü İngiliz yemek yazarı Nigel Slater’ın hayatını konu alıyor.

7. No Rezervations / Aşk Tarifi

Asla hata kabul etmeyen, kontrol manyağı, insanları kendine hayran bırakan ve aynı zamanda ürküten Kate Armstrong; neşeli, vurdumduymaz, havalı ve oldukça rahat yeni aşçı yardımcısı Nick Palmer ile çalışmaya başlayınca neler olur? Aşk olur, aşk! Birbirlerine denge getiren ve aynı zamanda 22 Bleecker Restaurant’ı da idare eden çiftin çekişme, mücadele ve aşklarına tanık olun. Tabi yaptıkları leziz yemeklerle birlikte..

6. Today’s Special / Günün Menüsü

Bir Aamir Khan filmi gibi olmasa da, yemekleri ve esprileri ile keyifli birkaç geçireceğiniz yapımda; Hint yemeklerinin o güzel tarifleri ve büyülü kültürünü yeniden Manhattan’da bulan aşçı Samir’in hikayesi konu edilir.

5. Chocolat / Çikolata

Zevkin, eğlencenin, neşenin,umudun ve en önemlisi çikolatanın hiç bitmediği bir hayat düşleyin. Mmm.. Ufak bir Fransız köyündeki gündelik yaşam, buraya yeni taşınan gizemli bir kadın ve kızı sayesinde değişecektir. Oldukça monoton günler geçiren kasaba halkı, anne-kızın birlikte açtıkları sevimli çikolata dükkanı sayesinde, farkında olmadıkları bambaşka bir hayatla tanışırlar. Biz de bu hayatla sayelerinde tanışmış olduk.

4. Tortilla Soup / Tortilla Çorbası

Bir gurme şefi ve üç güzel kızının hayatını anlatan filmde, Hector Elizondo ve Raquel Welch başrolleri paylaşıyor. Hem romantizm hem komedi bir arada olsun istiyorsanız, bonus bir de yemek öğrenebiliyorsanız, bir filmden daha ne istersiniz ki değil mi?

3. Charlie and the Chocolate Factory / Charlie’nin Çikolata Fabrikası

İngiliz yazar Roald Dahl tarafından yazılan 1964 yılı çocuk kitabı uyarlaması filmde, Charlie Bucket’ın çikolatacı Willy Wonka‘nın çikolata fabrikası içinde yaşadığı maceralarını anlatıyor. Çikolata imparatorluğunu devredecek bir çocuk arayan Wonka’nın düzenlediği yarışmadan kaçacak yer arayan ama bir yandan da çikolataların verdiği mutluluğa yenik düşen çocukların hikayesi sizi de mest edecek. Etrafınızda çikolata bulundurmadan filme başlamayın 🙂

2. Big Night / Büyük Gün

Tamam kabul Biscolata erkeklerini gördükten sonra şu yukarıdaki domates soyan bey amcalar hiç de seksi değil. Ama dram arayan varsa eğer, 96 yapımı filme bir göz atsın derim. İtalya’dan Amerika’ya göç etmiş bir abi-kardeşin İtalyan mahallesinde ite kaka yürütmeye çalıştığı restoranın ve kendilerinin hikayesi anlatılıyor. Kardeşlerden biri İtalya’ya dönmek isterken, diğeri Amerikan kültürünü daha çok benimser. Bu savaş kendilerinden çok yemeklerini etkilemektedir.

1. Ratatouille / Ratatuy

Benim ve herkesin favorisi Ratatuy, yemekli filmlere en güzel örnek. İmkansız yoktur, az cesaret vardır. Bir farenin istediği şeyi elde edebilmek adına atıldığı macera ile, genç bir adamın olmak istediği kişiye dönüşmesi anlatılıyor. Seslendirmeler de çok iyi yapıldığı için filmi dublajlı izlemenizi tavsiye ediyorum. Haydi rastgele!

Bonus olarak Chef / Şef

Chef Hem İştahınızı Hem Aşkınızı Kabartacak 10 Film!

Kendini bir gurmeye ispatlayıp hem ailesini hem de kaybettiği eski ününü tekrar kazanmaya çalışan bir şefin eğlenceli hikayesi olan Chef / Şef, kesinlikle bu 10 film arasından sıyrılıp bonus olarak tavsiye ettiğim filmlerden biridir . Özellikle şefimizin Sosyal Medyayı keşfettikten sonra eline geçen fırsatı iyi değerlendirip herkesin konuştuğu bir şef haline geliyor olması da filmin en güzel taraflarından biriydi.