Joy (2015) Film İncelemesi

1551

Joy, henüz küçüklüğünden itibaren hayal gücü çok gelişmiş olan, yeni icatlar üretme peşinde bir kızdır. Hayatında, ailesinde yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmez; günlük yaşamda pratik konulara dair elinden her türlü iş gelir.

Joy (2015) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Joy (2015) Film İncelemesine Başlayalım

Bu arada boşandığı eşi, sorunlu annesi, ilgi isteyen iki küçük çocuğu ve yarı belalı babasıyla “normal” bir hayat sürdürmeye çalışır. Fakat bir gün her şey canına tak eder ve Joy yarım bıraktığı hayallerinin bir noktasından tutmak için yeniden kolları sıvar…

Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen bu film açıkçası umudun hayatımdaki rolünü sorgulamama sebep oldu. Film, umut eden, hayal eden, üreten bir kadının hayatla -bir nevi savaşını- çatışmasını anlatıyor. Boşandığı eşinin bodrum katında yaşadığı yetmiyormuş gibi, çeşitli parasal sorunlar yaşıyorken, annesinden ayrı olan babasının da yanına gelmesiyle hayatı daha çok çıkmaza girmeye başlıyor. Aynı zamanda; ilgi ve bakım bekleyen iki çocuğun yanında, bütün gün televizyon karşısından kalkmayan ve odasından dahi çıkmayan bir anneye sahip Joy.

Bir akşam uyku sonrasında büyük kararlar almaya başlıyor. İlk önce babasına ve eski kocasına evinden taşınmasını söylüyor, ardından küçük kızının boya takımı ve kağıtlarıyla yeni bir icat yapıyor. Çevresindeki kişileri büyük zorlukla ikna eden Joy, kendi elleriyle ürettiği, koton iplere sahip, elinizin değmeden sıkıldığı üstelik bezi çıkartıp makineye atabildiğiniz paspas işine girişiyor.

Bu yolda bir çok olumsuzlukla karşılaşsa da, içerisindeki o düz yolu bulma karmaşasını izledikçe hissediyorsunuz. Düşse de, kalkmanın en etkili yolunu bulabiliyor. Bence bunun böyle olmasının en büyük sebebi, büyükannesi, Mimi! Böyle bir Mimi’ye sahip olmak isterdim.

”Başarısızlıklarının seni engellemesine izin verme. Asla umut etmeyi bırakma” diyor Mimi. Filmi büyük bir merakla izlemeye başladığım nokta buradan sonra oldu. Büyük bir laf çünkü asla umut etmenin bırakılmamasını söylemek.

Joy, bir kere vazgeçiyor, umut etmeyi bırakıyor. Ama tam da ondan beklenecek şeyi yapıp, ardından tamamen umuduna sarılıp, işinde en yüksek noktaya gelip, herkesi alt ediyor. Oyunculuklar bence gayet iyi oturmuş! (Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper pek iyi olmuş mu orası tartışılır tabi:) )Hatta başta söylediğim gibi, filmin gerçek hayattan alıntılı olması zaten iyi bir olay. Bir kadının istediğinde neler başarabileceğini, hedeflerini, hırsını, yenilip ve ardından yendiğini bu filmde görebilirsiniz. Tavsiye ediyorum. ^^

İzleyeceğinizi düşünerek; keyifli seyirler dilerim. ^^

Joy Filmi Fragmanı

Joy (2015) Film İncelemesi

Müzik - 5
Görsellik - 6
Oyuncu Performansları - 7
Yönetmen - 8
Senaryo - 9

7

Güzel

Başrollerinde Jennifer Lawrence, Robert De Niro ve Brandley Cooper'ın yer aldığı Joy filmi için yaptığımız değerlendirme yazısı.

User Rating: 2.4 ( 1 votes)
Önceki İçerikRol Gereği İkizine Karşı Oynayan Oyuncular ve Filmleri
Sonraki İçerikSuicide Squad Fragmanı Geldi! Kendileri Pek İyi Değil; Ama Fragman Öyle!
ayipamabu
Biraz kitap, biraz film, biraz müzik, biraz fotoğrafla bir ömür yaşatıyorum kendime.