Kırımlı (2014) Film İncelemesi

1728

Keşke ön yargılarımızı kırıp sinemada Türk filmleri de izleyebilsek rahatlıkla ama her zaman olmuyor işte, televizyondan izleniyor genelde, bazen de hiç izlenmiyor güzelim filmler.  Dün TRT’de izledim ve baya beğendim. Görüntü yönetmeni Feza Çaldıran’la daha önce tanışmıştım, geçen sene Erden Kıral’ın Gece (2014)’sinde konuşturmuştu yeteneğini, tebrik etmiştim, yine aynı dönem çalıştığı bu filmi de bilsem daha coşkulu kutlardım…

Kırımlı (2014) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Yönetmen Burak Cem Arlıel’in daha önce yaptığı bir de Türk Pasaportu (2011) filmi var. En kısa zamanda izlemek üzere listeme eklendi. Kırımlı (2014)’nın hikayesi Kırımlı romancı Cengiz Dağcı’nın 1956 tarihli ilk romanı ‘Korkunç Yıllar’dan esinle ortaya çıkmış. Cengiz Dağcı, Kırım hastası olduğunu söyleyip Londra’da yaşayıp ölen bir lokanta işletmecisi romancı.. 1941’de 22 yaşında Almanlara esir düşüp, savaş sonrası İngiltere’ye sığınıp, orayı sevip yerleşip, Türkçe romanlar yazdı..

Film, Kırımlı bir çocuk olan Sadık’ın küçük yaşta Ruslarla savaşın ortasında kalmasının ardından başarılı bir Kırım teğmeni olup Almanlara esir düşmesini anlatıyor. Sadık’ın Rus çilesi bitiyor Alman çilesi başlıyor yani.. Adolf’un Ruslarla savaşacak bir Türkmen ordusu kurmasıyla, yani kendine yardım edecek bir -düşmanımın düşmanı mantığıyla kurulan- lejyona komutan olan Sadık, Kırım’a yardım sözü verildiği için Alman üniforması giyiyor. Polonya’ya giden bir trende Rus Maria’yla karşılaşıyor, hoşlaşıp hikayeleşiyorlar, gerçi Maria başta söylemiyo ama Sadık ikinci kez hayatını kurtarınca ortaya çıkıyo sırrı. Sadık esirken de, yardımcı komutan olduğunda da bela bi Alman komutan var etrafında: Bauer.. Savaşın ortasında tatlı bi aşk filmi.. Bauer’le değil, Maria’yla Sadık’ın aşkı..

Peki bu filmi öne çıkaran taraf ne? Muhteşem kalitede doğru kompozisyonla ve gereken sanat yönetimiyle (kostüm, dekor, dil..) harika bir iş; yönetimin yanında başarılı oyunculuklar.. Rusça’ysa Rusça, Almanca’ysa Almanca bi de zaten Türkçe var filmde ve ilk defa kolpa değil.. Yönetmeni tebrik eder, bu tarz hareketlerin devamı isterim.. Sıradaki filmine sinemada izleme sözü veririm..

İmdb puanı 8 olan filme ben de 8 verdim, kadroyu da şöyle saydım: Fırtına Murat Yıldırım, Oğlandou Selma Ergeç, Eski Hikaye Ali Barkın, Sarı pipi Baki Davrak ve Burç Kümbetlioğlu.. Bu filmde sadece ‘cast’ saymak olmaz ‘crew’ de gelsin: Sanat Vahit Yazıcı, kostüm Fadim Üçbaş, müzik Tuna Hizmetli, TFT Yapım.. Bilmiyorum, başka çok emektar ama adı geçmeyen varsa, ona da tebrikler..

Kırımlı Filmi Fragmanı

Kırımlı (2014) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 8
Oyuncu Performansları - 7
Yönetmen - 8
Senaryo - 7

7.4

Güzel

Kırımlı bir çocuk Sadık’ın küçük yaşta Ruslarla savaşın ortasında kalmasının ardından başarılı bir Kırım teğmeni olup Almanlara esir düşmesini anlatıyor.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikAladdin’in Sihirli Halısı Gerçek Olursa
Sonraki İçerikAlready Tomorrow in Hong Kong Fragmanı Yayınlandı
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)