Lucy (2014) Film İncelemesi

4076

Luc Besson, Leon, The Fifth Element gibi filmlerden sonra yeni bir filmle izleyicilerle buluştu. Lucy, belirli bir kitle tarafından bir türlü beğenilmedi. Çünkü sığ görüşlü bir izleyiciye göre “Abi kadın usb oluyo” şeklinde değerlendirilmişti.

Lucy (2014) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Bana göre ise;

İnsan, beyninin %100’ünü kullansaydı ne gibi şeyleri yapabilir?” sorusundan hareket ederek, belli teoriler üzerinden yapılmış bana göre ortalamanın üzerinde bir filmdir. Çünkü asıl anlatılmak istenen asla “Kimyasalı yiyen hatunun kafayı sıyırarak ortalığı darmadağın etmesi” değildir.

1974 yılında Mısırlı paleoantropolojistler tarafından keşfedilen Dünyadaki ilk kadın fosili‘nden esinlenen Luc Besson filmin kurgusunu bu temeller üzerine kurmuştur. Ayrıca filmin temel taşlarından biri olan Eski Ahit’teki bu söze de dikkat çekmek isterim:

İnsanlar, Tanrı’nın sureti ve benzerliğinde yaratılmış olduklarından (Yaratılış 1:27)

Devamında ise bu ve benzeri filmlerden aşina olduğumuz Morgan Freeman, rolünün hakkını vererek başrolümüz Lucy’e destek olmuş, insanlığa bir miras bırakması için yardım etmiştir.

Ayrıca Oldboy’dan tanıdığımız Min-sik Choi‘yi görmek de beni bir yandan mutlu ederken “Lan adam yaşlanmış ya!” da dedirtti.

Unutulmamalıdır ki; “Luc Besson gibi yönetmeler hiçbir zaman basit filmler yapmaz. Dikkatlice izleyiniz.”

İyi seyirler.

Lucy Replikleri

Zaman, var oluş nedenimizdir, tek gerçek ölçü birimidir. Maddeye varlığını zaman verir. Zaman olmazsa, biz de olmayız.

Bu kadar fazla bilgi, Lucy.. insanoğlunun buna hazır olduğundan emin değilim. Bizler güce aç varlıklarız. Bu insanın doğasında var. Bize sadece dengesizlik ve kaos getirecektir. Kaos cehalettir, bilgelik değil.

Hayat bize milyonlarca yıl önce bahşedildi. Şimdi nasıl yaşayacağınızı biliyorsunuz.

Lucy Fragmanı

Lucy (2014) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 8
Senaryo - 7

7.4

Çok iyi

Lucy, Luc Besson'ın belirli bir zümreye bir türlü beğendiremediği ama bana göre alt metinler, anlatılan hikayesi ve kurgusu ile epey beğendiğim filmdir.

User Rating: 4.7 ( 1 votes)
Önceki İçerikThe Book Thief / Kitap Hırsızı (2013) Film İncelemesi
Sonraki İçerikFull Metal Jacket (1987) Film İncelemesi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)