Pixar Animasyonlarından Sinema Tarihine Saygı Duruşu

1025

Pixar animasyonlarını sevmeyen, onlarla büyümeyen bir güruh yoktur herhalde değil mi? Bildiğiniz üzere Pixar Animasyon Stüdyoları, Emeryville, Kaliforniya merkezli CGI (Bilgisayarlı Grafik Efektler) animasyon yapım şirketi. Bu büyük şirket bugüne kadar 22 Akademi, 7 Altın Küre ve 3 Grammy ödülü kazanmıştır.

İlk olarak Lucasfilm’in bilgisayar departmanının küçük bir parçası olarak 1979 yılında kurulmuş, 1986 yılında Steve Jobs tarafından satın alınmış ve 2006 yılında ise Disney‘e satılmıştır.

- Reklamlar -

Jorge Luengo Ruiz isimli bir Vimeo kullanıcısı bu büyük şirketten çıkan filmlerin sinema tarihinin önemli parçaları olan kült filmlere yaptığı göndermelerinin yer aldığı bir mashup videosu yayınlamış.

Bu göndermelere Simpsonlar dizisinden (Özellikle ilk 11 bölümünden) alışkın olduğumuz için “vay anasını” demekten de kendimizi alamadık tabii ki.

Star Wars‘tan, Vertigo’ya, The Shining‘ten Total Recall’a ve Indiana Jones’a kadar birçok kültleşmiş filme yapılan göndermeler ile de animasyonun bir çocuk filmi olmasından çok fazla mesaj içeren film olduğu konusunu da gündeme getirmiş ve animasyon filmi sevenlerin “çizgi film izliyorlar” yorumunu da böylelikle çöpe atmış oldular. Seviyoruz var mı diyeceğiniz? Kung Fu Panda’yı da Ice Age’i de seviyoruz…

The Shining’te Danny’nin üzerinde oynadığı efsanevi halının 1995 yılında yayınlanan Toy Story’de işlenmiş olması da Kubrick sevenler olarak bir kez daha sevgimizi kazanmış oldular. The Birds, The Exorcist, Psycho ve Star Wars: A New Hope’taki “I am your father!” sahnesi de çok tatlı bir şekilde işlenmiş.

İşte Pixar Animasyonları ve Kült Filmlere Göndermeleri

Önceki İçerikLegography ile Kızınına Doğum Günü Hediyesi Yapan Koca Yürekli Baba
Sonraki İçerikDisney Çizgi Film ve Animasyonlarının İlk ve Son Hallerini Paylaştı
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)