Song One (2014) Film İncelemesi

3340

Fas’ta doktorasını tamamlamaya çalışan Franny, bir sabah kardeşinin bir kaza geçirdiği ve komada olduğu haberiyle güne uyanır. Film; apar topar New York’a döndükten sonra yaşanan olayları konu alıyor. Aslında 6 aydır Henry’nin müzik sebebiyle okulu bırakmasından dolayı konuşmayan abla-kardeş birbirlerinin son zamanlarda yaptıklarından habersizler. Henry, okulu bıraktıktan sonra müziğini ilerletir, kendi çapında bir çok kayıt yapar, metro istasyonlarında şarkı söyler. Bir de müziğini çok sevdiği James Froster’a hayrandır.

Song One Film İncelemesi

- Reklamlar -

Song One (2014) Film İncelemesi Başlasın

Franny, kardeşi komadayken onu uyandırmak için büyük bir çabaya girer. Odasında yaptığı araştırmada günlüğünü bulur. James Froster’a ulaşıp kardeşinin durumundan bahseder ve yaptığı bir kaydı ona verir. Komada olan kardeşine iyi geleceğini düşündüğünden dışarıdaki sesleri bir kayıt cihazına kaydeder, hatıraları toparlar, müzikler dinletir. James kaydı dinledikten sonra Henry’i ziyarete gelir böylelikle Franny ile aralarındaki ilişki ilerler.

Kardeşlik bağına çok önem veririm. Bir ağabeyim var ve tartışmasız bu yeryüzünde en çok değer-önem verdiğim insan o. Bu yüzden filmi çok farklı bir duygu ile izledim. Bir insanın ailesinden, kanından birisini, hastanede o şekilde beklemesi nasıl bir duygu bilemiyorum ama Franny bize o içinde yaşanılan o tahmini hissi ve elinden hep bir şeyler gelsin istemeyi, onun iyi olması için bir şeyler yapmayı yansıttı sanırım. Filmdeki durgunluğunu hem kardeşinin hasta olmasına hem de annesiyle bağlarının gerçekten kopuk olduğuna bağlamak istiyorum ama başaramıyorum. Çünkü durgunluğu film boyunca çok fazla geldi bana. Filmin bütünü olarak zayıf tarafları var zaten; olabilecek ve normal bir konu seçmişler evet ama bana göre fazla işlenmemiş. Karakterler konuya göre çok zayıf ve isteksiz kalmış gibi hissettim.

Song One (2014) Detayları

Bir de Franny’in kardeşinin hayranı olduğu James Froster ile ilişkisi var. Her karşılaşmalarında okuldan kaçıp buluşan liseli aşık gibi davranmasalar iyi ikililer aslında. Birisi çok tanınan, yakışıklı ve sevilen bir sanatçı diğeri de doktora yapan, insan ilişkileri muhtemel kuvvetli olan bir insan – film içinde insanları dinlediğini, çok okuduğunu söylüyor-. Yani ikinizde insanlarla içli dışlısınız ne bu utangaç tavırlar? İlişkiye girdikten bir gün kadar sonra bile o utangaç tavır devam etti. Hadi bunların kişilikleri böyle diyeceğim ama kardeşim senin iletişimin en üst seviyede, nasıl böyle tavırsız olabilirsin. Aşk utangaçlığı olsa gerek…

Filmin son dakikaları kesinlikle kriz sebebi… O kadar ağır ilerledi ki içimdeki o aceleci duygu volkan olup patladı artık. Kendimi film boyunca sıktım hadi düzelsin şu tavırlar hadi ilerlesin biraz diye diye. Ah sanırım artık romantik, drama tarzı filmleri çok zor beğenmeye başladım, hiç tatmin olamıyorum. Sen film 1 buçuk saatini doldursun diye mi uzattın ve o şekilde bitirdin yönetmen? Aferin yönetmen. Zaten filmin yönetmeni Kate Barker-Froyland’in ilk uzun metrajlı film deneyimiymiş. Kısa film yönetmenlerinin uzun metraja geçtiği her film, bunaltıcı oluyor, üzgünüm. Ve izlediğim birkaç filmden şunu anladım ki; 2014 yılında vizyona girmiş romantik-drama türündeki filmlerin hepsinde bir ağırlık, yavaş ilerleme söz konusu.

Film beni pek memnun etmedi sonuç olarak, çok fazla yetersiz ve düz geldi. Olumlu yönleri bana göre; abla-kardeş ilişkisi ve müziklerdi. –Filmin müziklerini tekrardan ayrı bir şekilde araştırıp dinleyeceğim, tavsiye ederim.- Diğer konular ise tamamen yukarıda anlattığım gibi. Tercih edecek olanlar için keyifli seyirler dilerim. ^^

Song One Fragman

Song One Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 6
Oyuncu Performansları - 7
Yönetmen - 6
Senaryo - 6

6.4

Güzel

Baş rollerinde Anne Hathaway ve Johnny Flynn'in yer aldığı, yönetmenliğini Kate Barker-Froyland'ın yaptığı Song One filmini değerlendirdik.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikSinemasal’dan Basına ve Kamuoyuna Duyuru
Sonraki İçerikBlack Mass Filminden Fragman Geldi
ayipamabu
Biraz kitap, biraz film, biraz müzik, biraz fotoğrafla bir ömür yaşatıyorum kendime.