Suicide Squad Film İncelemesi

1249

DCEU dahilindeki 3. film olan Suicide Squad yine kendisinden önceki filmler gibi eleştirmenler tarafından topa tutulmasıyla tartışmalara yol açtı. Geniş bir şekilde incelemeden söylemem gerekir: Eleştirildiği kadar kötü değil; ama beklenildiği kadar iyi de değil.

Suicide Squad Film İncelemesi

- Reklamlar -

Suicide Squad Film İncelemesi Başlasın

DCEU’nun en büyük problemi, karakterlerin orijinlerine saygı duymadan var olan kaynağı kullanmak. Film de bundan, yine, muzdarip. Warner Bros.’un Marvel filmlerine bu denli yetişme çabası hiçbir karaktere hak ettiği kadar değinilmeyen, denge açısından zayıf, kalabalık ve karman çorman filmler ortaya çıkarıyor.

Karakterler Batman v Superman‘de de olduğu gibi kalabalık olmalarına rağmen sıkışık bir filmde hepsine vakit ayrılmaya çalışılması. Evet her karaktere az da olsa değiniliyor; ama karakterle bir bağ kurulması beklendiğinde, doğal olarak, bundan uzakta kalıyorsunuz. Şöyle hayal edin, Batman’i hiç tanımıyorsunuz ve birisi size “Bunun ailesi öldü, kendisi bu yüzden Batman oldu, hadi onu anla” diyor. Ne o ölümün nasıl yaşandığı, ne bu kayıp sonrası yaşadığı psikolojik süreç, ne de büyüdüğü ortamdan haberiniz olmadan kendisi ile bir bağ kurmanız mümkün olmuyor. Deadshot, Harley Quinn ve biraz da El Diablo dışındaki her karakterde bu eksikliği hissediyorsunuz. Bazı karakterler tek başına bile film olabilecek bir haldeyken yarım yamalak bırakılması işleri daha kötü yapıyor. Buna rağmen ekip, aralarındaki uyum sayesinde filmi karakter açısından izlenilebilir kılıyor. Yine de Guardians of the Galaxy tarzında bir gönül bağı kurmayı en azından her karakter için beklemeyin.

Suicide Squad Oyuncu Performansları

Rollerine bürünmüş neredeyse bütün oyuncular karakterlerini canlandırmakta ve aralarındaki uyumu yansıtmakta çok başarılılar. Özellike Will Smith, Deadshot; Margot Robbie Harley Quinn; Viola Davis ise Amanda Waller rollerinde mükemmel işler çıkarmışlar. Tüm ekibin birlikte uzun süreler çalışmakla kalmayıp ayrıca vakit geçirdikleri çok belli çünkü filmin kopuk yapısının altında kalmadan şahane bir kimya ile filmi ayakta tutuyorlar. Margot Robbie, tek kelimeyle mükemmel bir Harley Quinn. Duygu geçişlerini ve manyaklığının altında yatan o derin karakteri çok iyi yansıtmış. Batman animasyon serisinde en üst seviyesine çıkan Harley Quinn’in neredeyse aynısı. Will Smith, bildiğimiz oyunculuğu ile Deadshot karakterini taçlandırıyor. Ekibin lideri olarak Floyd Lawton’u hakkıyla canlandırmış. Diğer karakterler bu ikiliye göre sönük kalsalar da Katana‘nın oyunculuğu dışında hiçbir oyunculuk sırıtmıyor. Enchantress‘in tavırları ve filmde oynadığı rol, eleştirilenin aksine benim hoşuma gitti. Killer Croc ve Captain Boomerang hak ettiği kadar zaman bulamasa da filme iyi oturmuş ve sırıtmıyorlar. El Diablo ise sizi gerçekten şaşırtacak.

Suicide Squad Filminde Joker Karakteri

Ve Joker. Bu zamana kadar bahsetmememin nedeni filmde reklamının yapıldığı kadar bulunmaması. Filmde neden Joker yoktu demiyorum. Joker ile alakası, en azından bu filmde, olmayan bir ekip varken; Joker olmasa da hiçbir sorun teşkil etmeyeceği bu filmde neden bu kadar beklenti yarattınız? Tamam, belki sadece Deadshot ve Harley Quinn ile bu filmi aynı etkiyi yaratmazdı ama sonuç olarak kötü bir pazarlama planı ortaya çıkıyor. Eğer filmi sadece Joker’i görmek için gidiyorsanız gitmeyin çünkü Joker, sizi “Keşke daha fazlası olsaydı” diyecek şekilde aç bırakıyor.

Buna rağmen Leto’nun Joker performansı farklı ve iyiydi. Leto iyiydi; ama onun başarılı Joker performansı haricinde karakter hakkında her şey kötüydü. Nedeni de gördüğünüz hiçbir Joker’e benzememesi değil, sunulan karakterin sunum şeklinin çok başarısız olması. Umarız Joker’i bir sonraki görüşümüzde, ki muhtemelen bir Batman filmi olur, kendisi için daha iyi bir senaryo yazılır. Çünkü Joker, Batman’in denginde olmalı. DCEU’nun böylesine iyi bir Batman’i varken, Joker’in böyle vasat kalmaması lazım. Yine de kendisine ayrılan sürenin azlığını düşünürsek geleceği parlak duruyor.

Suicide Squad Senaryosu Sınıfta Kalmış

Senaryo gerçekten zayıf. Belki de senaryonun zayıflığı filmin kurgusundan kaynaklıdır. Çünkü filmi izlerken sürekli iki farklı film izliyor gibisiniz. Birincisi karanlık, ciddi ve “gerçek kötüler” sıfatını iyi bir şekilde taşırken, diğer afişlerde gördüğünüz o renkli, komik ve eğlenceli ekibi yansıtıyor. Bunun nedeni, çıkan haberlere göre Batman v Superman’in karanlık tonundan şikayetçi olan eleştirmenlerin sözlerini dinleyen Warner Bros.’un film daha eğlenceli olsun diye baştan çektirdiği bir çok sahne. Bu insanlar kötü, öyle olmaları gerekiyor, tamam bazı yerlerde kendilerine acıyabiliriz ama tüm film boyunca sorunlu ama eğlenceli havasını üzerinden atamaması “E bu adamların nesi kötü?” sorusunu ortaya çıkarıyor. İzlerken duygudan duyguya koşuyorsunuz. Bir sahne sizi ciddi etkilerken beş saniye sonrasında güldürmeye çalışıyor. Filmin başında, ortasında, hatta sonunda bile flasbackler ile karakterler tanıtılmaya çalışılıyor. Böyle olunca hem ortadaki aksiyondan hem de konu gidişatından kopuyorsunuz. Eğer sadece karanlık ya da sadece eğlenceli tonda bir film olsaydı daha başarılı olurdu. Filmin kesilmemiş versiyonu çıktığında film hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olacağımıza eminim.

Müzikler konusunda diyecek çok bir şey yok, eğer listeyi dinlediyseniz film müziklerinin  filme uygun şekilde özenle seçildiklerini ve gayet başarılı olduklarını görürsünüz. Tüm sanatçılar iyi performanslar göstermiş, seçilen eski şarkılar da zaten kendi kulvarlarında iyiler; ama burada da bir engel var: Filmin kopukluğu sahnedeki müzikleri öldürüyor.

Bu kadar yerden yere vurulmaya rağmen sonuç olarak gerçekten eğlenceli bir film ortaya çıkmış. Hiçbir sahnesinde bitmesini dilemediğiniz gerçekten keyif alacağınız bir film. Görsel olarak bayılacağınız ama senaryonun çok önemli olmadığı filmlerden hoşlanıyorsanız, çizgi romanlara ve DCEU’ya merakınız varsa mutlaka izlemelisiniz. Daha iyi olabilirdi, evet ama DC’nin bu evrendeki 3. filmi ve öğrenecekleri çok şey var. Filmi gözünüzü dört açarak izlemenizi tavsiye ediyorum; çünkü bazı sahneler bir kızılgerdan kuşu, hatta bir flaş patlaması kadar hızlı geçebiliyor.

Suicide Squad En Son Fragmanı:

Suicide Squad Film İncelemesi

Müzik - 8
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 6
Senaryo - 5

6.8

Çok iyi

Suicide Squad yılın merakla beklenen yapımlarından bir tanesiydi. Biz de gecikmeden filmi değerlendirelim istedik. Bakalım hoşunuza gidecek mi?

User Rating: 4.6 ( 1 votes)
Önceki İçerikWonder Women Yönetmeninden Eleştirilere Cevap
Sonraki İçerikAssassin’s Creed’in Meşhur Leap of Faith Atlayışının Kamera Arkası