Super Bowl Kahramanları!

0
998

Her sene olduğu gibi bu sene de Super Bowl’un devre arasında TV spotlarının bombardımanına tutulduk. Bir çizgi roman severler olarak da elbette Batman v Superman‘i, X-Men: Apocalypse’yi, Deadpool‘u, Captain America: Civil War‘ı dört gözle bekledik. Sağolsun hiçbiri “Biz bu sene Super Bowl’a katılmayacağız” demeyip bizi sevindirdi. Ben çok çizgi roman filmlerine bakmam, başka neler var diyorsanız diğer 2016 Super Bowl reklamları burada.

Batman v Superman THY Reklamları

super bowl

Bir süre önce 25 Mart 2016’da çıkacak Batman v Superman’in THYli fragmanı hakkında yazmıştık. Ondan sonrasında THY’ye özel bir şey çıkacağını düşünmezken öyle bir TV spotuyla geldiler ki ziyadesiyle şaşırdık. Yayınlanan TV spotunda bir fragman, filmin konusu hakkında bir bilgi, bir spoiler yok; onun yerine THY’nin Gotham City ve Metropolis’i sırasıyla Bruce Wayne ve Lex Luthor ile tanıtan bir reklam filmi var.

Gotham ve Bruce Wayne Super Bowl Özel

https://www.youtube.com/watch?v=qpk8eSpRBnY

Şehrin en büyük şirketinin sahibi olarak, Metropolis’taki Superman ve Zod arasındaki savaş sonrasında Gotham’ın da bu yıkımdan nasibi alıp dağılmasıyla, şehrin tekrar inşaatında gözler Bruce Wayne’ye çevrilmiş, kendisi de hakkını verip katkısını sağlamış. Şehre bizi davet ediyor, bunu da THY’nin bir uçağında türk kahvesini yudumlarken dile getiriyor.

super bowl

Detaylı baktığımızda videoda yeni olarak göze çarpan neredeyse tek şey, ACE Chemicals, burası Batman’in acemilik dönemlerinde yaptığı bir hata sonucu Joker’in doğmasına sebep olduğu yer. Suicide Squad fragmanına dikkat ederseniz bir sahnede Joker’in ne olduğu belli olmayan bir sıvıya düştüğü görünüyor. Belki bir ACE Chemicals göndermesidir.

Metropolis ve Lex Luthor Super Bowl Özel

https://www.youtube.com/watch?v=TReIozZ1b10

Gotham’da Bruce Wayne ne ise, Metropolis’de de Lex Luthor o. En azından finansal açıdan. Gotham’ın yıkımından sonra şehrin tekrar inşaatına Bruce Wayne ne kadar yardımcı olduysa, Metropolis’de de Lex Luthor o kadar yardımcı olmuş ve bizi şehrine davet ediyor. Gözleri pek güzel bakmıyor; ama gitmek isterseniz karışamayız.

super bowl

İnsanların THY’yi arayıp bilet sorması biraz absürt kaçsa da buradan gitmek istediğiniz şehri seçip, çekilişe katılarak sete gitme hakkını yakalayabilirsiniz.

Daha detaylı inceleme için önceki yazım burada.

X-Men:Apocalypse Super Bowl Reklamı

TV spotlardan zaten çok fazla detaylı beklentilerimiz yok; ama yine de 27 Mayıs 2016’da çıkacak X-Men Apocalypse’nin verdikleri bizi memnun etti.

Psylocke!

super bowl

Tüm ihtişamı ve zerafeti ile karşımızda. Filmi bekleyen ve Olivia Munn’u az da olsa tanıyan herkesin görmeyi beklediği Psylocke’nin güçlerinin bir kısmını ve psychic bıçağını ilk defa gördüğümüz bu sahne iştahımızı kabarttı.

Ekip ve Güçleri

super bowlAngel ve Nightcrawler’in kendi aralarında dövüşlerinden sonra Cyclops’enin gözlerinden optic ışınlarını fırlattığı bu sahneyi görmek, aksiyondan yana hiç eksik kalmayacağımızı gösteriyor. Biraz da Jean Grey görseydik güzel olabilirdi tabii ama daha filmin çıkmasına çok var, umudumuz diğer fragmanlar.

Apocalypse Desteği

super bowl

Apocalypse’nin her gelişinde yanında dört atlısı bulunur, bu dört atlının var olan güçlerini geliştirerek kendisine hizmet etmesini sağlar. Filmde dört atlının Magneto, Psylocke, Storm ve Angel olacağını biliyoruz. Bu sahnede ise Magneto’nun güçlerinin gelişimine sahne oluyoruz, sanırım. Büyük bir yıkım bizi bekliyor.

Daha detaylı inceleme için önceki yazım burada.

Deadpool

Muhtemelen Fox, Deadpool filmine ayırdığı bütçenin çoğunu reklama verdi. Reklamlar, laf sokmalar, billboardlar, farkındalık üzerine çalışmalar.. Çizgi roman film tarihinde herhangi bir filmin bu denli her yere bulaştığını şahsen hiç görmemiştim. Çünkü Tinder’a bile eriştiler. Bu kadar reklamı dönen bir film için son haftasında önemli bir TV spot çıkmadı, en azından Deadpool yine birilerine laf sokarak eğlenmiş.

Daha detaylı inceleme için önceki yazım burada.

Captain America: Civil War Super Bowl Reklamı

Super Bowl’un en çok izleneni olan, 4 Mayıs 2016’da karşımıza çıkacak Captain America: Civil War’ın TV spotu diğer fragmanlar arasında da en çok yeni görüntü, bilgi veren spot. Her sahnede ağzı açık bırakarak tek başına fragmana bile hasta olmanızı sağlıyor. Umarım Age of Ultron gibi ters köşe yapmaz.

Fragman boyunca arkadaki marş “United we stand, divided we fall” şeklinde ilerleyerek filmde ayrılıkların ve muhtemelen “başka bir kötü” nedeniyle birlikteliklerin olacağını gösteriyor. Konunun Bucky üzerinden ilerleyeceğini biliyoruz; ama yine de asıl bir kötüye ihtiyacımız var, sonsuza kadar küs kalınamaz değil mi?

Bucky, Esir

super bowlBucky neden esir, Winter Soldier filminden sonra neler oldu da bu hale düştü bilemiyoruz; ama Captain America kendisini bu şekilde gördüğü için ziyadesiyle şaşkın. MCU içerisinde Hydra’nın aktifliği ne kadar azalsa da hala işlevsel bir kaç kolu bulunuyor, Bucky bunlardan birinde tutsak olabilir. Yoksa Captain’in bu denli şaşırmasının nedeni hükumetin eski dostunu esir etmesi mi?

Wanda, Neden Bu Kadar Şaşkın

super bowlYaşadığı onca şeyden, Ultron’la savaştan, verdiği kayıplardan sonra Scarlett Witch’in gördüklerine kolay kolay şaşırması mümkün değil. Karakteri az da olsa bilenler kendisinin biraz güvenilmez ve kontrol edilmez olduğunu biliyorlar, işin içine büyü güçleri henüz giremez çünkü MCU’da büyü kavramı Dr.Strange’de tanıtılacak; ama bu Scarlett Witch’in kendini yüzde yüz kontrol ettiği manasına gelmiyor. Acaba yaptığı şeyden mi pişman? Bu filmde mutlaka birisinin öleceğini biliyoruz, acaba bu olaylar mı onu etkiledi? Onu bu derece ürkütmeye iten şey acaba ne? Tarafını seçerken verdiği karara etkisi var mı?

Yeni Oyuncaklar

super bowl

Iron Man’in her filmde yeni bir zırhı ve yeni oyuncakları oluyor. Bu filmde giyeceği zırh ise çizgi romanlarındaki Bleeding Edge Armor’un neredeyse aynısı. Neredeyse aynısı diyorum çünkü normalde bu zırh nanoteknoloji sayesinde Tony’nin derisinin altından çıkıp tüm vücudunu sararak oluşuyor. Belli ki filmde bu versiyonunu göremeyeceğiz. Umarız o zırhı Infinity War’a saklamışlardır. Çünkü yapılmalı, yapılsın.

İlk Kurşun Atıldı

super bowlTony, son parçalanabilir zırhı sağ olsun, Bucky’nin sıktığı kurşunu son anda durduruyor. Bucky neden bu kana susamışlığa kendini kaptırdı, Tony’nin Captain’i karşına aldığı nokta buradan geliyor bilemiyoruz, fragmanlar yanıltıcı olabilir. Fakat kesin olan bir şey var ki, film boyunca kimse elini kana bulamaktan çekinmeyecek.

Rhodey

super bowl

Çıkan her fragmanda nedense Tony’nin dostu Rhodey’i bir şekilde ölü olarak yansıtmaya çalışıyorlar, doğal olarak fragmanlarda bu kadar göze sokulan bir şey akla mantıklı gelmiyor. Bu kadar önemli bir olay neden fragmana koyulsun? Son sahnedeki War Machine zırhının farklılığına bakacak olursak, Rhodey çizgi romanlarda olduğu gibi, bu sahnede yaşanan olaylardan sonra direkt zırhına bağlı bir hayat sürdürmek zorunda kalabilir. Benim teorim bu yönde. Ne olursa olsun, bu Tony’i derinden yaralayacak bir nokta

Team Cap vs. Team Iron Man

super bowlFalcon, Antman, Hawkeye, Captain America, Scarlet Witch ve Winter Soldier. Captain tarafını seçen bu kahramanlardan en öne çıkanı Ant-Man. Yeni kostümü ve ilk defa takımının yanında bulunmasıyla merak uyandırıyor. Kostümü küçülmesinin yanı sıra, çıkan karakter figürlerinin sayesinde de artık eminiz, büyüyüp Giant-Man’e de dönüşmesine yardımcı olacak gibi. Captain’in kalkanındaki pençe izlerine dikkat edin, bunu yapabilecek tek karakter var, Black Panther.
super bowl

Black Panther, Vision, Iron Man, Black Widow, War Machine. Vision’u ilk defa görüp bir kez daha büyülenmemek elde değil, bulunduğu her sahneye kendince bir görsel şölen katıyor. Yeni tanıştığımız Black Panther’in neden Iron Man tarafında olduğuna dair bir kaç teori var. Winter Soldier’ın uzun yıllar sürdürdüğü suikastçiliğinin sonucu T’challa’nın babasının katili Bucky deniyor, emin değiliz. War Machine ise her fragmanda gördüğümüz “ölü” halinden uzakta ve az önce bahsettiğim gibi zırhı biraz değişmiş, acaba içindeki Rhodey mi?

Tek soru şu, Captain karşısında Iron Man; War Machine karşısında Falcon, Black Panther karşısında Winter Soldier, Black Widow karşısında Hawkeye, Vision karşısında Scarlett Witch varken Ant-Man’in karşısında kim duracak? Tahminimiz Spider-Man, umarız yakında kendisini de göreceğiz. Force Awakens’in Luke Skywalker’a davrandığı gibi davranırlarsa üzülürüz. Böceklerin kavgasını seyretmek istiyoruz.

Daha detaylı inceleme için önceki yazım burada.

BONUS!

Hulk vs. Ant-Man: Coca Cola Super Bowl Reklamı

MCU’nun planlarında Hulk vs Ant-Man olduğunu bilmiyordum.. Hulk gibi sinirli birisinin en sevdiği içecek(?) çalınır mı? Umarım MCU 4. evresinde filmini de görürüz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz