DC Evreni’nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

0
1148

Bu liste uzun süren toplantıların ve beyin fırtınalarının sonrasında bir kişinin (ben) oylamasıyla oluşturulmuştur. Önceden hazırladığımız 20th Century Fox ve Marvel Sinematik Evreni‘nin en iyi 10 oyuncu seçimi listelerini yine sitemizde bulabilirsiniz. “Ne biçim adamsın Suphi ikinci sırada olur mu?“, “Rıza ile Mustafa nerede hayvan herif!?” gibi kırıcı yorumları elimden geldiğince görmezden geleceğimi bildirerek listeye başlıyorum.

Bu liste serinin üçüncü bölümü olup yalnızca DC Evreni’ne dahil yapımları dikkate almaktadır.

DC Evreni’nin En iyi 10 Oyuncu Tercihi

10) Henry Cavill – Superman

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Uzun süreden sonra ilk kez Superman ciddiye alınmaya başladığında Henry Cavill Man of Steel ile oradaydı. Brandon Routh’un ucuzlar ucuzu Superman performansından sonra daha ayakları yere basan oyuncunun Batman v Superman’de replik bulamaması tam kendisine alışmaya başlamışken üzdü bizleri.

9) Margot Robbie – Harley Quinn

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Ne eleştirmenler ne de hayranlar tarafından pek ciddiye alınmadı Suicide Squad filmi. Yılın en hayal kırıklığı yaran süper kahraman filmlerinden biri olan Suicide Squad en doğru tercihi Margot Robbie ile yaptı. Cadılar bayramı ve cosplay partilerinde bolca göreceğimizi hissettiren Harley, listedeki tek Suicide Squad üyesi.

8) Christian Bale – Batman

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Tüm zamanların en kaliteli süper kahraman film serisinin başrolü olma şansını yakaladı Bale. Komik sesini ve maskenin içinde deniz gözlüğü takmış gibi gözükmesini bile affedebilirken listede nispeten üst sıralarda bulunmasının sebebi farklı. Christian Bale, Nolan’ın yarattığı Batman portresine bir kaç beden fazla bir oyuncuydu bana kalırsa. Bu nasıl dezavantaj olur demeyin. Her ne kadar sevsekte fazla alternatif bir karakteri yoksa süper kahraman oynamak için inanılmaz bir oyuncu olmaya gerek yok. Sizi bilmem ama bana Christian Bale kendini daha fazlasını yapmamak için çok sıkmış gibi hissettirdi.

7) Lynda Carter – Wonder Woman

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Süper kahraman külliyatının en ikonik kadın karakterine geldi sıra. Gal Gadot‘un performansı bana göre BvS’nin en iyi sürprizlerinden biriydi. Ancak bundan bir süre önce, yani geek filmlerinde gördüğümüz “Çok karanlık yaptık. Süper olgun yaptık. Nasıl karanlık yaptık ama?” ısrarından önce Lynda Carter muazzam Wonder Woman performansıyla göz doldurdu. Daha renkli, daha karakteri sevenlere hitap eden, daha kendinin farkında olan dönemlerde Wonder Woman’ın da parlaması bize büyük mutluluk veriyor.

6) Jack Nicholson – Joker

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Tarihin en iyi oyuncularından Jack Nicholson‘ın çizgi roman tarihinin en uçarı kötü karakteri Joker’i oynayacağı ortaya çıktığında orada olmayı nasıl isterdim anlatamam. Son zamanlarda görmeye alıştığımız çarpık zihinli Joker’in aksine daha karikatürize edilmiş bir Joker performansı defalarca izlenmeyi hakeden performanslardan biri.

DC Evreni’nin En İyi 5’i ise şöyle

5) Ben Affleck – Batman

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Bu cast ilk açıklandığında süreç, Ben Affleck‘in Daredevil performansı yüzünden çok tartışmalı geçmişti. Ancak Batman v Superman filminin fragmanında Bruce Wayne’in yıkıntıya koştuğu sahneyle beni tavlamayı başarmıştı aktör. Önceden bahsettiğim gibi bir karakterin birden fazla ve farklı şekillerde portre edilmesi beni rahatsız etmez. Yine de okuyarak ya da oyunlarını oynayarak sevdiğim karaktere daha yakın olması büyük bir seyir zevki verdi.

4) Danny DeVito – Penguin

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Danny DeVito tıpkı Nicholson gibi kendini kanıtlamıştı bir Batman filminde oynamadan önce. Rahatsız edici karakter tasarımı, iç gıcıklayıcı ses tonu, ürkütücü makyajıyla Michael Keaton’ın karşısına geçen oyuncu absürd bir tipleme olmasına rağmen filmin ciddiyetini bir an bile kaybettirmedi. Tim Burton‘ın Batman serisini bu denli seviyorsak bunda Danny DeVito’nun payı oldukça büyük. Unutmadan ekleyeyim ne güzel soundtracki vardı be Batman Returns’ün.

3) Michael Caine – Alfred Pennyworth

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Bir süper kahramanın edinebiliceği en sadık, en naif, en centilmen, en İngiliz yardımcıdır herhalde Alfred. Michael Caine‘e bu konuda diyecek ne var cidden bilmiyorum. Bir oyuncu nasıl koca üçleme boyunca bir kez bile yarattığı profilden bir nebze bile uzaklaşmaz ? Nasıl gerçekçiliğini, samimiyetini, naifliğini en üst noktada bir kez bile sarsılmadan tutabilir ? Bu oyuncu üstüne dikilmiş gibi tam gelen bir karakteri canlandıran Michael Caine’se yapar.

2) Christopher Reeve – Superman

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Şu an aklınızda John Williams’ın bestelediği o ünlü tema müziği mi çalıyor? Karanlıklar karanlığı bir atmosferde kırmızı gözleriyle korkunç korkunç bakan değil de, helikopteri tek eliyle kurtardıktan sonra halka el sallayan Superman daha mı samimi geliyor? Kısaca Clark Kent denildiğinde aklınıza herkesten önce Christopher Reeve geliyorsa gelin sarılıcam. Christopher Reeve’i tanımayan ve hiç Superman izlememiş bir insana bile fotoğrafını göstersek Superman olduğunu tahmin edermiş gibi hissediyorum. Aktör rolü 1987de bıraktığından beri dünyanın en bilinen süper kahramanı daha yeni yeni kendine geliyor… Ya da gelecekti… BvS’de konuşabilseydi… Umudumuz yok mu..? Var… Zaten göğsündeki “S” de umut demek…

1) Heath Ledger – Joker

DC Evreni'nin En İyi 10 Oyuncu Seçimi

Bugüne dek filme alınmış en iyi uyarlamalardan biri olan The Dark Knight’ın başarısının en önemli mimarlarından biri Heath Ledger. Bakın en iyi uyarlamalardan biri diyorum. Sadece çizgi roman ya da süper kahraman mevzularından bahsetmiyorum. Christopher Nolan‘la belki de milyonlarca insana Batman’i hatta ve hatta süper kahramanları sevdiren, ciddiye alınmasına sebep olan isimdir Heath Ledger. Kendisini yüzlerce kez büyük keyifle Joker rolünde izleyebilirdik mümkün olsaydı. Jack Nicholson’ın ardından Ledger’ın Joker için seçilmesi zamanında büyük tartışmalar yarattı. Ancak bu seçim sadece süper kahraman filmlerinin değil tüm sinema külliyatının en ikonik karakterlerinden birinin doğmasına sebep oldu.

DC Evreni listesiyle hangi noktalarda benzeşiyor, hangi noktalarda ayrışıyorsunuz? Yorum bırakmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz