The Prestige / Prestij (2006) Film İncelemesi

3236

Tüm sihirbazlık gösterileri üç perdeden oluşur. 1. perdeye “Vaat” denir. Sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. Bir deste kağıt, bir kuş, bir adam.. Size bu nesneyi gösterir çünkü hileli olmadığına sizi ikna eder. Ama elbette öyle değildir. 2. perdeye “Dönemeç” denir. Sihirbaz bu sıradan şeyi alır ve ona sıradışı bir şey yaptırtır. Ama henüz alkışlamazsınız. Çünkü bir şeyi ortadan kaybetmek yeterli değildir. Onu geri getirmeniz gerekir. Bu yüzden her sihir numarasının bir üçüncü perdesi vardır. En zor bolüm. Bizim Prestij dediğimiz bölüm.

The Prestige / Prestij (2006) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Aynı çağda yaşadığımız için mutlu olduğumuz insanlar vardır. Eğer bir sinefilseniz şüphesiz ki Christopher Nolan da onlardan biri. Nolan’ın 5. uzun metrajlı filmi olan The Prestige, eskiden birlikte çalışan iki sihirbazın yollarının ayrılmasını ve sonradan girdikleri rekabeti konu alıyor. Christian Bale ve Hugh Jackman‘ın başrolleri paylaştığı bu gizem dolu filmde dakikalar ilerledikçe gerilim ve merak da en üst seviyeye çıkıyor. Filmdeki en güzel noktalardan birisi de; Nolan’ın, Nikola Tesla’ya iade-i itibar yapması. Yaşamış en büyük bilim adamlarından biri olan ve özellikle elektrik deyince, Edison’dan çok daha yaratıcı olmasına rağmen onun gölgesinde kalmış bir bilim adamı olan olan Tesla’yı, bir Tesla hayranı olan David Bowie’nin oynaması da ayrı bir keyif. Bowie Tesla rolünün hakkını o kadar güzel vermiş ki, bir gün Tesla’nın hayatı film yapılacaksa David Bowie yerine ikinci bir isim düşünülmemeli bile.

Uzun lafın kısası senaryosu ve kurgusuyla izleyiciyi kendisine hayran bırakan 130 dakikalık bu sinema şöleni olan The Prestige’i sinemaya gönül veren herkes izlemeli.

Kısa Notlar

Filmde Alfred Borden rolünü canlandıran Christian Bale’in dedesi de bir sihirbazmış ancak Bale çok küçükken vefat ettiği için bunun Bale’e pek faydası dokunmamış.

The Lord of the Rings’te Gollum, King Kong’ta Kong rolünü canlandıran Andy Serkis’in bu iki filmden sonra The Prestige’de yeniden kendi bedeniyle sahnede.

79.Akademi Ödülleri’ne “En İyi Görüntü – Wally Pfister” ve “En İyi sanat Yönetmeni – Kevin Kavanaugh” dallarında aday olmuştur.

Film Christopher Priest’ın aynı adlı romanından yapılan bir uyarlamadır.

The Prestige / Prestij Fragmanı

The Prestige / Prestij (2006) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 8
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 8
Senaryo - 8

7.8

Efsane

The Prestige senaryosu ve kurgusuyla izleyiciyi kendine hayran bırakan, bittiğinde seyirciyi düşüncelere sevk eden bir Christopher Nolan başyapıtı.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikJüpiter Yükseliyor / Jupiter Ascending Vizyona Girdi
Sonraki İçerik11. İstanbul Japon Filmleri Festivali Başladı!
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)