The Road / Yol (2009) Film İncelemesi

2354

Dünya üzerinde geri dönüşü olmayan bir felaket gerçekleşir. Her yer toz bulutuyla kaplıdır ve güneş gökyüzünde görünmez. Canlı türleri yok olmaya başlar. Bir çok insan tek kurtuluş yolunun ölüm olduğunu düşünerek kendi yaşamına son verir. Kalanlar açlık çekmektedir ve kendi ırklarını vahşice katledip yemeye başlarlar.

The Road / Yol (2009) Film İncelemesi

- Reklamlar -

The Road / Yol (2009) Film İncelemesine Başlayalım

The Road filminde, birbirine çok bağlı baba oğlun birlikte verdikleri yaşam mücadelesini izliyoruz. Anne, artık dünyanın durumunda hiç bir şey yapılamayacağını ve dünyanın sonu olduğunu düşünerek hayatına son veriyor. Baba ve oğul, umutlarını kaybetmeyerek güneye doğru yavaş yolculuklarına çıkarlar. Hiçbir canlı türü kalmadığı için günlerce açlık çekerler. Karakterler o kadar çok zayıflıyor ki kemiklerini sayabiliyorsunuz. Kıyamet sonrası dönem yani post-apokaliptik dönem çok iyi yansıtılmış. Toz bulutundan oluşan gri bir hava, şiddetli rüzgarlar ve son kalan kuru ağaçları deviren ufak sarsıntılar.

Babanın umudunu kaybetmemesi, oğlunun temiz kalpliliği, birbirlerine bağlılıklarını izliyoruz. Baba insanlara olan güvenini kaybetmiş. Çocuk ise iyi-kötü insanları sorgulama aşamasında. Doğduğu zamandan itibaren kötü bir dünyanın içinde fakat insanlara olan güvenini kaybetmemiş. Tanıştığı insanlara yardım etmek istiyor ve bunu yaparak babasına bir ders vermiş oluyor. Aslında film daha çok insanlar arasındaki ilişkileri göstermek istemiş. Çünkü başında ve sonunda ne olduğunu anlayamıyoruz veya ne olacağını. Gelişme kısmını ise uzun uzun izleyebiliyoruz. Çok uzatılmamış veya fantastik detaylara girilmemiş sade bir film. İzlerken filmin içine girebiliyorsunuz. Bitince etkisinden çıkmak da biraz zaman alabiliyor. İyi Seyirler.

The Road / Yol Fragmanı

The Road / Yol (2009) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 7
Yönetmen - 7
Senaryo - 8

7

Çok iyi

The Road, Tehlikeli post-apokaliptik bir dünyada, baba ve oğulun güneye doğru giderken verdikleri yaşam mücadelesi. Keyifli okumalar dileriz.

User Rating: 5 ( 1 votes)
Önceki İçerikSouthpaw Filminden Fragman Geldi
Sonraki İçerikGörevimiz Tehlike’den Yeni Türkçe Altyazılı Fragman
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)