The Road / Yol

1
1645

the-road-posterVİZYON TARİHİ: 2 Aralık 2009

TÜR: Macera, Dram

SÜRE: 111 dk

YÖNETMEN: John Hillcoat

SENARYO: Cormac McHarty, Joe Penhall

OYUNCULAR: Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Robert Duvall, Charlize Theron

ÜLKE: ABD


Dünya üzerinde geri dönüşü olmayan bir felaket gerçekleşir. Her yer toz bulutuyla kaplıdır ve güneş gökyüzünde görünmez. Canlı türleri yok olmaya başlar. Bir çok insan tek kurtuluş yolunun ölüm olduğunu düşünerek kendi yaşamına son verir. Kalanlar açlık çekmektedir ve kendi ırklarını vahşice katledip yemeye başlarlar.

The Road filminde, birbirine çok bağlı baba oğulun birlikte verdikleri yaşam mücadelesini izliyoruz. Anne, artık dünyanın durumunda hiç bir şey yapılamayacağını ve dünyanın sonu olduğunu düşünerek hayatına son veriyor. Baba ve oğul, umutlarını kaybetmeyerek güneye doğru yavaş yolculuklarına çıkarlar. Hiçbir canlı türü kalmadığı için günlerce açlık çekerler. Karakterler o kadar çok zayıflıyor ki kemiklerini sayabiliyorsunuz. Kıyamet sonrası dönem yani post-apokaliptik dönem çok iyi yansıtılmış. Toz bulutundan oluşan gri bir hava, şiddetli rüzgarlar ve son kalan kuru ağaçları deviren ufak sarsıntılar.

the road

Babanın umudunu kaybetmemesi, oğlunun temiz kalpliliği, birbirlerine bağlılıklarını izliyoruz. Baba insanlara olan güvenini kaybetmiş. Çocuk ise iyi-kötü insanları sorgulama aşamasında. Doğduğu zamandan itibaren kötü bir dünyanın içinde fakat insanlara olan güvenini kaybetmemiş. Tanıştığı insanlara yardım etmek istiyor ve bunu yaparak babasına bir ders vermiş oluyor. Aslında film daha çok insanlar arasındaki ilişkileri göstermek istemiş. Çünkü başında ve sonunda ne olduğunu anlayamıyoruz veya ne olacağını. Gelişme kısmını ise uzun uzun izleyebiliyoruz. Çok uzatılmamış veya fantastik detaylara girilmemiş sade bir film. İzlerken filmin içine girebiliyorsunuz. Bitince etkisinden çıkmak da biraz zaman alabiliyor. İyi Seyirler.

Fragman

The Road / Yol Filminin Fotoğrafları

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir