1 Ocak’ta Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi

1339

Gençler ve biyolojik yaşı 40 üstü olup ruhu 18 olanlar! Yeni yılda yine birlikteyiz. Umalım ki her yeni yıla bizim vizyon yazımız ile ve keyfiniz süper yerinde girersiniz. 2016 yılının ilk günlerinde vizyonda tam kıvamında bir kaç film ile giriyor olacağız. Bu hafta vizyona giren toplam film sayısı altı (6). Her zaman olduğu gibi önce filmlerimizi sıralayıp, sonrasında vizyondaki en izlenilesi filmi sizinle paylaşıyor olacağız. Buyurun yılın ilk filmlerine birlikte göz atalım:

  1. Denizin Kalbinde
  2. Alvin ve Sincaplar: Yol
  3. Baskın: Karabasan
  4. Kocan Kadar Konuş: Diriliş
  5. Dheepan
  6. Sadakat

Öncelikle söylemek gerekir ki bu sene vizyona giren ilk filmlerde bir yabancı film ile bir Türk yapımı film dikkat çekiyor. Kısa değerlendirmeler ile filmleri ele alalım, görelim neler varmış.

- Reklamlar -

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Baskın: Karabasan

Baskın: Karabasan, hiç sevmediğimiz korku filmlerinde ilk sırada, haftanın filmleri değerlendirmesinde ise son sırada yer alan yapım. Senaryosu ve yönetmenliği Can Evrenol’a ait olan yapım, Can Evrenol’un 2013’te çektiği aynı adlı kısa filmden esinlenerek çekildi. Film, dünyada ilk kez Toronto Film Festivali‘nde gösterilmişti. Filmde gece devriyesine çıkan 5 polisin, gelen bir destek çağrısına uyarak harabe haldeki bir Osmanlı karakoluna gidişi ve burada yaşadıkları kabus dolu olaylar konu ediliyor.

Sadakat

Sadakat, Türklerin yapmayı en çok sevdiği yapımlardan olan dram türünde. Asfalt Çiçekleri filmiyle izleyiciyle buluşan Kamil Koç‘un yeni filmi, dört karakterin umudu arayış hikayesini konu ediniyor. Filmin baş rollerinde ise Ahmet Saraçoğlu, Melih Selçuk, Ayfer Dönmez ve Haldun Boysan bulunuyor. Bakış açılarının önemini vurgulayan yapım, pek parlak olmadığından haftanın filmi olamıyor.

Dheepan

Dheepan, dramlara doyamadık. Film, bu yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazandı. Filmin başrol iki kadın oyuncusu Kalieaswari Srinivasan ve Claudine Vinasithamby daha önce hiçbir filmde yer almadılar. Sri Lanka’da Tamil özgürlük savaşçısı olan Dheepan, iç savaşın sonunda ülkesinden kaçıp kendine yeni bir hayat kurmaya karar verir. Göç edeceği ülkeden daha kolay sığınma hakkı alabilmek için aynı mülteci kampındaki tanımadığı bir kadın ve bir kız çocuğunu yanına alır. Paris’e geldikten sonra uzun bir süre kalacak bir yer ve yeni “ailesine” bakabilmek için düzgün bir iş arar..

Alvin ve Sincaplar: Yol Macerası

Alvin ve Sincaplar: Yol Macerası, ABD’de uzun süredir vizyona girmesi beklenen Star Wars: Güç Uyanıyor filmi ile aynı gün vizyona girdi. Sevimli kahramanlar Alvin, Simon ve Theodore, Dave’in sevgilisi Samantha ile evlenme kararı aldığını öğrenince alarm durumuna geçerler. Her ne kadar Samantha iyi bir insan olsa da oğlu Miles üç kafadara son derece kötü davranmıştır. Bu yüzden Alvin ve arkadaşları, evlenme teklifi gerçekleşmeden önce Dave’i durdurmak zorundadır. Macera başlasın!

Kocan Kadar Konuş: Diriliş

Kocan Kadar Konuş: Diriliş, haftanın Türk yapımı filmlerinden en izlenilesi olan. Kıvanç Baruönü yönetmenliğinde, senaryosu Kıvanç Baruönü ve Şebnem Burcuoğlu’na ait olan filmin baş rollerini Ezgi Mola ve Murat Yıldırım paylaşıyor. Kocan Kadar Konuş‘un devam filminde, geleneksel Türk kızı kalıplarına ve nesiller boyu devam eden “ne derler korkusuna” meydan okuyan Efsun, hayatının aşkı Sinan’a evlenme teklif eder ve düğün süreci başlar. İkinci filmde de bu düğün hazırlıklarına şahit olacağız. İlk filmi beğenenler bu filmi de mutlaka beğenirler.

Denizin Kalbinde

IMDB puanı 7.1 olan yapım. Herman Melville’in ünlü Moby Dick romanına ilham kaynağı olan olay 1820’de geçiyor. Owen Chase (Chris Hemsworth) ve arkadaşları gemileriyle balina avına çıkarlar, ancak dev bir İspermeçet balinasının saldırısına uğradıktan sonra gemileri batar. Gemilerini kaybeden mürettebatın en yakın karaya ulaşabilmek için önünde binlerce mil vardır.

Film, Nathaniel Philbrick In the Heart of the Sea: The Tragedy of the Whaleship Essex adlı kitabından uyarlandı. Geçtiğimiz yıl Zafere Hücum filmiyle bir kere daha izleyicinin kalbini kazanan Ron Howard’ın kamera arkasına geçtiği film, ünlü yönetmen ile karizmatik aktör Hemsworth’ün ikinci iş birliği. Filmde aynı zamanda Cillian Murphy, Brendan Gleeson, Ben Whishaw ve Tom Holland gibi isimler yer alıyor.

Önceki İçerikWonder Woman Filminden İlk Görsel ve Video Sızdı
Sonraki İçerikSüper Kahramanlar Kaka Olsaydı Nasıl Olurdu?
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.