6 Kasım’da Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi

1034

Geldik aşkın bir başka yaşandığı aya.. Tamam tamam ilk cümleyi atlayın daha güzel giriş yapalım. Herkes yavaş yavaş kar topu oynamaya hazır mı artık? E soğuklar zaten gelmişti, Kasım demek de ‘hoş geldin kara kış‘ demek! Bu yüzden hep birlikte vizyona daha fazla film istiyoruz ki, kıymetli vakitlerimizi çayır çimen yayılarak geçiremiyorsak sanatsal aktivite yaparak geçirelim. Hayal dünyamız genişlesin, kültürümüz tavan yapsın!

Peki bu hafta vizyona giren filmler hangileri, vizyona kaç film girmiş, haftanın filmi neymiş, kıymetli filmler gelmiş mi? Bunlara bir göz atalım:

- Reklamlar -
  1. Spectre
  2. Düşlerin Terzisi
  3. Cin Kuyusu
  4. Abluka
  5. Kariyer
  6. Gizli Dosya
  7. Sevimli Köpek Lotte

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Cin Kuyusu

En zayıf halkayı en başta söyleyip, diğer filmlerimize acil geçiş yapmamız lazım. Bu yüzden hemen başlıyoruz. İlk filmimiz tahmin de edebileceğiniz üzere; Cin Kuyusu. Türk yapımı bir korku filmi olan yapımın yönetmeni Murat Toktamışoğlu. Baş rollerde ise Zeynep Buse Kale, Cemal Baykal, Kubilay Güleçoğlu gibi isimler yer alıyor. Özet olarak “Cinlerin intikamından Allah’a sığının” diyen yapım, bizımla deyil.

Kariyer

Yine bir Türk filmi olan Kariyer ile devam edelim. Sevil Uyar, Dost Elver, Umut Oğuz, Kayra Şenocak, Deniz Gönen Türkcan gibi isimlerin görüldüğü yapımın yönetmen koltuğunda Suat Ay oturuyor. 3 arkadaşın kariyer hakkında planlamaları ve planlarının ne kadar işe yarayıp ne kadar yattığını konu ediyor. Konu etmese de olurmuş. Ama etmiş bir kere. Yarın da vizyona giriyor. Güzel vaktinizi harcamayın.

Sevimli Köpek Lotte

Lotte From Gadgetville yani Sevimli Köpek Lotte de bu hafta vizyona girecek olan bir diğer film. Aynı zamanda bu hafta vizyona tek animasyon olma özelliğini de taşıyor. Filmin yönetmenleri Heiki Ernits, Janno Põldma. Estonya-Letonya ortak yapımı olan animasyonun konusu ise; Avrupa’da deniz kenarı küçük bir kasabada ev aletleri icat etmek çok büyük saygı görürmüş. Öyle ki kasaba sakinleri her sene yeni icatların tanıtıldığı bir yarışma düzenlermiş. İşte bütün olaylar da bu yarışmada patlak veriyor.

Truth

Truth (Gizli Dosya), CBS haber bölümü yapımcısı Mary Mapes (Cate Blanchett) seçim öncesinde önemli bir haber yapmak istemektedir. Emekli bir asker tarafından kendilerine ulaştırılan belgeler çok ciddi bir iddia barındırmaktadır:kongre üyesi George Bush’un oğlu George W. Bush’un 1968’de Vietnam’da savaşa gitmemesi için yüksek makamlardaki yetkililer usulsüzlük yapmıştır. Bu haber Amerika’da gündemi alt üst eder. Ancak haberde kullanılan belgelerin sahte olduğu iddiaları Mapes’i zor durumda bırakır. Konu ilginç, aynı zamanda bu bir biyografi.

Abluka

Vizyona giren son Türk filmi; Abluka. 117 dakikalık bir dram olan yapımın senarist ve yönetmeni Emin Alper. Film, 2015 Venedik Film Festivali’nde ana yarışma bölümüne kalma başarısı gösterdi. Yani izlenmeye değer ve epeydir konuşuluyor. Tülin Özen, Mehmet Özgür, Ozan Akbaba, Müfit Kayacan, Berkay Ateş var. 20 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye olan Kadir’in, çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştırmakla görevlendirilmesi ve bu sırada kardeşi ile olan iletişimini etkili bir dille anlatıyor.

Düşlerin Terzisi

Düşlerin Terzisi, Kate Winslet, Hugo Weaving, Liam Hemsworth, Sarah Snook, Caroline Goodall gibi yıldız isimlerin baş rolleri paylaştığı yapım. Aynı zamanda Haftanın Filmi olmaya da en yakın olmuş olan aday. Jocelyn Moorhouse‘un hem yönetmenliği hem de senaristliği üstendiği filmin konusu; Bir kırsal kesimdeki kasabada doğup büyüyen Myrtle ‘Tilly’ Dunnage, hakkındaki cinayet suçlamaları nedeniyle genç yaşta annesini ve topraklarını geride bırakmak zorunda kalmıştır. Çok uzun yıllar sonra hasta annesine bakmak için geri döndüğünde ise Tilly çok farklı bir insandır. Avrupa’nın moda başkentlerinde gördüğü eğitim sonunda çok iyi bir terzi olmuştur. Kısa süre içinde kasabanın kadınlarını tamamen baştan yaratır kıyafetleriyle. Ancak tek niyeti insanlara giyinmeyi öğretmek değil, ona iftira edenlerden de intikamını kendi bildiği şekilde almaktır.

Spectre

Geçmişin tozlu sayfalarından kopup gelen bir mesaj, ajan Bond’u önce Mexico City’ye, sonra Roma’ya götürür. Roma’da tehlikeli bir suçlunun eşi Lucia ile tanışır ve yine burada Spectre adında çok gizli ve tehlikeli örgütlenmeden haberdar olur. Fakat Londra’da Bond’un ve M önderliğindeki MI6’in faaliyetleri tartışılır hale gelmiştir. Peki 007 şimdi ne yapacaktır?

Sam Mendes‘in yönetmenliğinde beyaz perdede göreceğimiz yapımın baş rollerinde Daniel Craig, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Christoph Waltz var. Aksiyon, macera ve suç unsurlarını bir arada arayanlar için daha iyi bir seçenek yok. Ayrıca ben sarışın Bond’a bayağa bayağa alıştım. Ya siz?

Önceki İçerikStar Wars: The Force Awakens Karakter Posterleri Geldi
Sonraki İçerik2015 Oscar Ödülleri İçin Aday Olan 16 Animasyon Filmi
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.