Batman v Superman: Dawn of Justice Traileri Yayınlandı

2211

DC zaten internete sızmış trailerini 20 Nisan’da düzgün olarak yayınlamasını mantıksız bulmuş olacak trailerin orijinal halini bugün yayınladı.

Öncesinde yazdıklarım (buradan ulaşabilirsiniz) hala geçerli olmakla birlikte trailerdeki seslerin ve görüntülerin daha net olmasından çıkaracağımız üzere insanlık Superman’in gücünü ve kudretini kullanmasından şikayetçi olmasa da kullanmasının gerekliliği hakkında pozitif düşünmüyorlar. İnsanlar Superman’in uzaylı olmasından dolayı türcülükten (ırkçılığı da aşıp) tutun, tarih boyu gücü elinde tutanları bu gücü takip etmelerinin kötü etkilerinden, fazla gücün bir o kadar da sahip olanı zehirlemesine, kendisinin dünyaya savaşlar getirmesine kadar düşünür haline gelmişler.

- Reklamlar -

Batman v Superman: Dawn of Justice Traileri Yayınlandı

Hatta kendilerine GO HOME FALSE GOD sloganını da bulmuşlar diyebiliriz, ki asla bir tanrı olduğunu düşünmemesine ve insanlardan üstün bir tavır takınmamasına rağmen. Yani trailerin temel ögesi Superman’e duyulan nefret gibi durmakta.

Batman v Superman: Dawn of Justice Traileri Yayınlandı

Bu sahnedeki Superman önünde eğilen ve omuzlarında “S” sembolünü taşıyan polis/asker gücünün bulunması dikkat çekici bir nokta. Kendisinin bu durumdan pek hoşnut olduğunu düşünmüyorum.

Batman v Superman: Dawn of Justice Traileri Yayınlandı

Bruce Wayne’nin çok genç değil 40lı yaşlarında olacağı bu filmde Batman kostümünü, yine kendisinin orta yaşlarında olduğu çizgi romanlar-filmlerdeki tasarımlarına uygun olarak gördük.

Batman v Superman: Dawn of Justice Traileri Yayınlandı

Hatta Superman’le karşılaşmasındaki zırhlı kostümü Dark Knight Returns serisindekinin aynısı gibi duruyor. Christan Bale’nin geniz-boğaz karışımı sesinden ziyade üzerinde oynanmış bir ses kullanmaları ise sevindirici. Dark Knight serisinin ne kadar sevsek de o ses fazlasıyla komik ve dikkat dağıtıcıydı.

“Do you bleed? You will.” cümlesinin ilk akla getirdiği şey Batman’in kriptonit kullanacağı. Göreceğiz.

Trailerdeki seslendirmelerde Superman evrenin ana kötü karakteri olan Lex Luthor ve Batman’in sadık hizmetkarı Alfred’i duyabiliyoruz. Özellikle Alfred’in “..güçsüzlük hissi, iyi bir adamı zalim birisine çevirir..” cümlesi Batman’e işaret ediyorsa karşımıza çıkacak filmde iyi ve kötü ayrımını pek yapamayacağımız psikolojik çekişmeler olacak gibi duruyor.

Sevdalısına ve meraklısına önerebileceğim bir seri var: Dark Knight Returns: Part 1 ve Dark Knight Returns: Part 2. Eğer ki DCnin en önemli iki karakterinin mücadelesini daha önceden izlemek isterseniz kaçırmamalısınız.

Filmde diğer karakterlerimizin çok az rol alacağını biliyoruz o yüzden trailerlerde çok bir beklentimiz yok ama ana oyunculardan olan Gal Gadot’un canlandıracağı Wonder Woman’dan da henüz eser yok, muhtemelen ileriki trailerlerde kendisini de göreceğiz.

Batman v Superman: Dawn of Justice 25 Mart 2016‘da sinemalarda.

Batman v Superman: Dawn of Justice Filminin Fragmanı

Önceki İçerikBatman v Superman Traileri Sızdı
Sonraki İçerikStar Wars’un 2. Fragmanına Interstellar Tepkisi!