Daredevil 1 ve 2. Sezon Genel Bakış

1120

Daredevil karakteriyle Matthew Murdock, 1900’lerin başından beri hayatımıza giren yüzlerce süper kahraman modellerinden belki de en farklı olanı. Bu dünyaya ait iyi bildiğimizi sandığımız çoğu karakteri aslında yüksek gişe yapmış veya IMDB’si dudak uçuklatan filmler sayesinde kısmen zoraki öğrendik. Ancak hak ettiği değere henüz ulaşamamış ancak araştırılmaya değer Hell’s Kithcen’ın kızıl şeytanını yakından tanımak ve iç dünyasına bir yolculuk yapmak istiyorsanız sıkı tutunun. Çünkü Daredevil’in karanlık ve ilgi çekici dünyası aklınızı başınızdan alacak!

Daredevil İncelemesi

Matt Murdock, alışılmış süper kahramanlar gibi insanlardan fazlaya değil eksikliğe sahip. Çünkü Matthew, çocukken geçirdiği kimyasal bir kaza sonucu kör oldu. Hasıl olan kazanın “The Man Without Fear” çizgi romanında 15, Daredevil dizisinde ise 9 yaşında gerçekleştiği duyurulsa da sahip olduğu tek şey intikam ve azim olan kör bir adamın karşı koyulmaz hikayesi diziye başarıyla uyarlandı. Dediğim gibi Daredevil’in hikayesi oldukça ilginç. Çünkü ne üzerinde yapılan bir deney, ne DNA’sına eklenen bir yetenek, ne de başka gezegenden gelen bir çekici var. Sahip olduğu tek şey gelişmiş sezgisel duyuları ve kasları!

- Reklamlar -

Matt, boksör babasıyla Hell’s Kitchenda büyüyen, korku ve öfkeye başından beri aşina bir çocuk. Babasının kaybetmesi için para aldığı maçta bile bile kazanması sonucu ölmesiyle kimsesiz kalıyor. Sahip olduğu tek arkadaşı Foggy Nelson’la gündüzleri avukatlık yaparak adaletle, geceleri ise maskesini takarak azılı kötülerle savaşıyor.

İlişkileri

Son derece kanunsuz, hırslı ve asi olarak tanıdık Matt’i. Civil War çizgi romanında Tony Stark’a defalarca posta koymuş, her defasında karanlıkta olmayı tercih etmişti. Kötüler karşısında hiçbir zaman tavizi olmayan ve yaşadığı yeri daha iyi bir hale getirmek için çırpınan kahramanımızın en büyük zaafı kadınlar. Black Widow, Karen Page, Typhoid Mary ve Elecktra başta olmak üzere Matt çizgi romanlarda birçok çalkantılı ilişki yaşadı. Dizinin ikinci sezonunda ise kadroya yakından tanıdığımız ve marvel için stratejik öneme sahip Elektra katılıyor. Öyle ki karakterin, 2005 yılında başrolünü Jennifer Garner’ın oynadığı bir solo filmi bile var. Ancak film 4,8 IMDB’siyle beyaz perdede umduğunu bulamadı.

Electra, sezonun sonuna kadar Daredevil dizisinde başarıyla boy gösterdi. Ancak en sansasyonel ilişkisini yaşadığı ve “And Death is a Woman Called Widow” dramatik isimli çizgi romanla Daredevil dünyasına katılan Black Widow’un henüz dizide adı geçmedi.

Dizi uzun bir geçmişe sahip Daredevil çizgi romanıyla son derece paralel ilerliyor. Ancak dizinin çizgi romanının aksine izleyiciyi kendisine bağlama konusunda problemleri var. İlk on bölümü izlerken kendinizi biraz zorlamanız gerekiyor. Yeterli sadakati gösterdiğinizi düşündüğü anda ise hikaye sizi içine alarak büyülemekte gecikmiyor zaten. Bunun yanında kast seçimi son derece başarılı. Matt Murdock karakterini canlandıran Charlie Cox ve Electra karakterini canlandıran Elodié Yung başta olmak üzere hemen hemen tüm karakterler orjinaliyle inanılmaz bağdaşıyor. Bir süper gücü olmayan kahramana büyük prodüksyonlu bir görsel efekt gerekmediği için de ortaya inişleri çıkışları olmayan ilgi çekici ve sürükleyici bir dizi çıkıyor.

2017 Mart ayında başlayacak olan üçüncü sezon yayınlanan ikisinden çok daha heyecanlı olacağa benziyor. Çünkü karakterin adını ve kostümünü bulmasıyla gereğinden çok vakit kaybedildi. Aksiyon ve macera dolu bölümler ise kontrollü bir şekilde sonraki sezonlara yayılmış. Hell’s Kitchen’ın karanlık sokaklarına ışık tutan dizi, sezon arasından sonra Netflix kanalından haftalık yeni bölümleriyle yayınlanmaya devam edecek.

Daredevil 1 ve 2. Sezon Genel Bakış

Müzik - 6
Görsellik - 8
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 8
Senaryo - 7

7.6

Çok iyi

Daredevil 1 ve 2. Sezon genel bakışı ile karşınızdayız. Marvel'ın Netflix'te yayınlanan ve geniş bir hayran kitlesi bulunan bu dizi bağımlılık yaratıyor

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikWonder Woman Filmi Çekimlerinden Yeni Fotoğraflar
Sonraki İçerikThe Girl on the Train Fragman ve Afişi Yayınlandı