Ertuğrul 1890 Filmi Fragmanı Yayınlandı

1392

Bir Japon-Türk ortak yapımı olan Ertuğrul 1890 (Kainan 1890) 25 Aralık 2015 tarihinde vizyona giriyor. Fragmanıyla herkesi etkilemeyi başaran film için beklentiler şimdiden çok yükselmiş durumda. Tarihi filmlerimizin artmasının sevindirici olduğunu ekleyerek detaylara geçiyoruz.

Yönetmenliğini Montreal Film Festivali’nde Rikyû ni tazuneyo filmi ile En iyi Sanatsal Katkı ödülünü kazanan Mitsutoshi Tanaka’nın yaptığı, senaryosunun uyarlaması Eriko Komatsu’ya ait olan film, Türk-Japon dostluk ve dayanışmasına temel oluşturan konuları işliyor. Japon-Türk ortak yapımı “Ertuğrul” filmi, 1890 yılında Japon sularında batan Osmanlı fırkateyni Ertuğrul’un hazin hikayesi ile 1985’te 215 Japon vatandaşının İran-Irak savaşından kurtarılmasının çarpıcı öyküsünü kurgusal bir senaryoyla anlatıyor.

- Reklamlar -

Konu ile ilgili Sinematurk‘te yer alan başka bir bilgiyi daha sizlerle paylaşırsak;

1887’de bir Japon heyeti İstanbul’u ziyaret eder ve ardından karşılık olarak, bir Osmanlı firkateyni olan Ertuğrul Japonya’ya gider. Japonya’dan Türkiye’ye geri dönmek için yola çıktığında ise kayalıklara çarparak batar. İçerisindeki 681 kişiyle birlikte sulara gömülen firkateynden yalnızca 69 kişi sağ çıkabilir. Yaralı olarak sahile ulaşan insanlar, Japon köylüler tarafından misafir edilir. İleride facianın yaşandığı bölgeye Türk-Japon dostuluğuna atfen bir anıt dikilir. Aradan yıllar geçer, takvimler 1985 yılını gösterir. İran ve Irak arasındaki savaş esnasında, Saddam’ın emriyle Tahran havaalanının 24 saat içerisinde kapatılacağı duyrulur. Bunun üzerine tüm ülkeler kendi uçaklarını göndererek kendi vatandaşlarını Tahran’dan kurtarmaya başlar. Japonya ise uçak gönderemez. Bunu öğrenen dönemin başbakanı Turgut Özal’ın talimatıyla, Saddam’ın tanıdığı 24 saatin dolmasına dakikalar kala, pilot Ali Özdemir’in yönettiği bir Türk uçağı Tahran’a iniş yapar. Böylece 215 Japon vatandaşı kurtarılmış olur.

Filmin kadrosunda; Shiori Kutsuna, Naoto Takenaka, Yukiyoshi Ozawa, Yui Natsukawa, Takashi Sasano, Seiyô Uchino, Kenan Ece, Alican Yücesoy, Uğur Polat, Mehmet Özgür, Deniz Oral, Tamer Levent, Natsuka Ogawa, Yukiyoshi Ozawa, Melis Babadağ, Mert Aygün, Bertan Dirikolu ve Cem Cücenoğlu yer alıyor.

Ertuğrul 1890 Filminin Fragmanı

Önceki İçerikAlvin ve Sincaplar: Yol Macerası’ndan 2 Afiş Geldi
Sonraki İçerikYeni Alien Filminin İsmi ve Detayları Belli Oldu
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)