Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı (1999) Film İncelemesi

8963

Sıra geldi gözümün nuru Eyes Wide Shut‘a. Nasıl anlatsam bilemiyorum içim içime sığmıyor… Stanley Kubrick‘in sinema tarihine bırakıp gittiği bu nadide eser üzerine benim de söyleyecek bir kaç şeyim var elbet.

Uyarı: “Abi romantik film sevmiyom ben yaa”cılar yazının devamını okumadan CTRL+W yapabilirler.

- Reklamlar -

Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı (1999) Film İncelemesi

Eyes Wide Shut benim en sevdiğim ve izlemekten bıkmadığım bir filmdir. Gerçekten kaç kere izlediğimi unutmuş vaziyetteyim. İzlemeye başladığınız ilk andan itibaren sizi etkisi altına alan, daha önce de bahsettiğim gibi Stanley Kubrick‘in “Ya bu subliminal mesajları reklamlara nasıl yerleştiriyorsunuz?” diye ünlü reklamcılara sorduğu ve sonrası gelinen son nokta Eyes Wide Shut’tır.

Film, subliminal mesajların ve sembolizmin son damlasına kadar kullanıldığı bir şaheserdir. Kubrick’in de bu film vizyona girmesinden 4 gün sonra vefat etmesi de koskocaman bir soru işaretidir. “Gitmeseydin be reis!” der dururum belirli aralıklarla. Filmin en can alıcı sahnelerinin müzikleri Jocelyn Pook‘a aittir. Buradan playlistine ulaşabilirsiniz.

Not: Filmi izledikten sonra Sikkofield’ın bu yazısını okursan Stanley Kubrick’in hiçbir filmini boşuna yapmadığını anlarsın.

Not 2: Okuduğum bir kitapta Filmin ilk repliği olan “Bakmıyorsun ki!” cümlesinin aslında Stanley Kubrick tarafından izleyenlere yöneltilmiş bir uyarıymış. (İlginç)

Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı Replikleri

Hiçbir düş sadece bir düş değildir.

Filmin son kelimesi olan “Fuck”

Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı Fragmanı

Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı (1999) Film İncelemesi

Müzik - 8
Görsellik - 9
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 10
Senaryo - 10

9.2

Efsane

Eyes Wide Shut, Stanley Kubrick tarafından dünya sinemasına kazandırılmış bir yapım. Barındırdığı gizem ile dikkatlice izlenmesi gereken bir baş yapıt.

User Rating: 4.7 ( 1 votes)
Önceki İçerik2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Destanı (1973) Film İncelemesi
Sonraki İçerikThe Shining / Cinnet (1980) Film İncelemesi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)