The Shining / Cinnet (1980) Film İncelemesi

5838

The Shining, yine normal bir izleyici için “Ya ben korku filmi sevmiyom!” yorumu yapılabilir ama başlı başına bir baş yapıttır.

The Shining / Cinnet (1980) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Her şey Stanley Kubrick‘in karakterleri yeniden ele alarak Stephen King‘e “Canım o iş öyle yapılmaz! Bak böyle yapılır!” demesiyle başlamıştır. Filmde kullanılan görüntüler uzun yıllar boyunca adından söz ettirmiştir. One-Point Perspective’te çığır açan film izleyiciyi ekranın başına kitlemektedir. Sıradan bir Korku filmi gibi izlenmemesi sindire sindire izlenmesi gereken bir baş yapıt.

Daha önce izlemiş olan arkadaşlara bir kaç sorum var mesela:

Film izlerken sizi geren ve korkmanıza sebep olan şeyler aslında beyninizin kapalı odalarında yer alan ama dile getirmekten çekindiğiniz konular olabilir mi? Neden normal bir korku filmine göre bizi neden bu kadar korkutuyor?

Bu ve bunun gibi soruların cevabı için filmi izledikten sonra Room 237 filmini izlemenizi şiddetle öneririm. Room 237’den sonra bu filmle ilgili hala aynı görüşteysen zaten sen git Çocuklar Duymasın izle canım kardeşim!

The Shining / Cinnet Replikleri

Bazı yerler insanlar gibidir. Bazıları parlar bazıları parlamaz.

Bir şeyler olduğunda ardından izler bırakır.

Kadınlar. Onlarla yaşanmaz onlarsız da yaşanmaz. (Lloyd)

“Here’s Johnny!” (Jack Torrance)

The Shining / Cinnet Fragmanı

The Shining / Cinnet (1980) Film İncelemesi

Müzik - 8
Görsellik - 9
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 10
Senaryo - 10

9.2

Efsane

The Shining, Stanley Kubrick'in dünya sinemasına bıraktığı miraslardan biridir. Filmi izledikten sonra mutlaka Room 237'yi de izleyerek ufkunu açabilirsin.

User Rating: 4.51 ( 1 votes)
Önceki İçerikEyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı (1999) Film İncelemesi
Sonraki İçerikA Clockwork Orange / Otomatik Portakal (1971) Film İncelemesi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)