Mordor’a Gitmek İçin Kaç Lembas Ekmeği Almak Gerekir?

1680

Birazdan okuyacağınız şeyler “ya bu bilim insanlarının hiç mi işi yok arkadaş” cümlesinin tekrar kafanızdan geçmesine sebep olabilir. Skye Rosetti ve Krisho Manoharan isimli iki bilim insanı Yüzüklerin Efendisi filmindeki macera dolu yolculuk olan yüzüğün Hüküm Dağı’na atılması için Rivendell’den Mordor’a gitmek için kaç Lembas ekmeğini yanınıza almanız gerektiğini bilimsel olarak açıklamışlar.

Mordor'a Gitmek İçin Kaç Lembas Ekmeği Almak Gerekir?

- Reklamlar -

Jist’te açıkladıkları bulgulara göre 9 üyeden oluşan (4 hobbit, 1 elf, 3 insan ve 1 dwarf) ekip için en az 1,780,214 kaloriyi karşılayabilecek bir yiyeceğe ihtiyaç varmış.

Rosetti ve Manoharan daha önce yine Jist’te açıkladıkları bilgilendirme ile; Orta Dünya’da bir insan ve insan boyutlarında olan bir canlının gün içerisinde yaktığı kalorinin 1.700, hobbitlerin 1.400 ve aç gözlü hobbitlerin ise 1.800 kalori yaktığını ispatlamışlar.

İnsanlardan yola çıkarak açıkladıkları bu rakamlar hobbitlerin bizlerden daha kısa ve hızlı hareket ettiklerinden vücut ısılarını korumaları için daha fazla kalori yaktıklarını savunuyorlarmış. 9 kişilik ekibin 92 gün süre sonunda Mordor’a erişebileceğini savunan Rosetti ve Manoharan’ın cevaplaması gereken bir soru ortaya çıkmış.

Sadece Lembas ekmeği olan ekip kaç ekmek taşıyacak?

Senaryonun bu kısmından Lembas ekmeğinin kaç kalori olduğunu hesaplamalarına yardımcı olmuş.

Senaryodan alıntı:

Yemek yemeniz gerektiği bir anda size küçük bir ekmek hazırladık ki, bu ekmekler size herkes açlıktan kırılırken yardımcı olsun ve hizmet etsin diye…Bir yaprağa sarılan ekmek uzun günler boyunca tazeliğini ve tadını koruyacaktır.

Buradan hareketle hesaplama yapmaya başlayan ikili, Lembas ekmeğinin yaklaşık olarak 2.638 kalori olduğunu bulmuşlar. 1,780,214 kaloriyi 2.638’e böldüğümüzde ise 675 sonucuna ulaşmışlar.

Peki bu 675 ekmek kim tarafından kaçar tane taşınacak?

304 tanesi Hobbitler, 214 tanesini Gandalf, Aragorn ve Boromir, 99 tanesi Gimli ve sadece 60 tanesi Legolas tarafından taşınırsa rahat bir şekilde Hüküm Dağı’na ulaşabilirlermiş.

Gerçekten işsiz bu adamlar ya!

Önceki İçerikBatmobile Görücüye Çıktı
Sonraki İçerikThe Martian Filminden TV Spotu Geldi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)