Stormtrooper Hikayesi Yazan Adam: Matthew Callahan

643

Stormtrooper hikayesi yazan bir adamı sizlerle tanıştırmak istiyoruz. Adı: Matthew Callahan. Kendisi bir fotoğrafçı olmasının aksine çektiği fotoğraflara hikayeler de üretmekten zevk alan bir kişilik.

2009 yılında Afganistan’da Deniz Kuvvetleri’nde Savaş Muhabiri olarak görev yapıp Amerika’ya döndükten sonra böyle bir projeye imza atma fikri aklına gelmiş. Savaş anındaki aksiyonu kamerasına yansıtmada usta olan Matthew, bunun kendisi için bir zevk olduğunu verdiği bir röportajda dile getirmiş.

Tamamı Star Wars dünyasının klon askerlerinin oyuncaklardan oluşan bu fotoğraflara yazdığı hikayeler ise hobisinin bir parçası! Fazla uzatmadan Matthew Callahan ile tanışalım. Afiyet olsun.

Stormtrooper Hikayesi Yazan Adam

6Stormtrooper’lar ateş altında!

- Reklamlar -

Galactic Warfighters takes the Department of Defense Military Photographer of the Year competition! Thanks for following and believing in my sprawling photo essay, everyone! 1st place in the Illustrative category: “The Last Patrol,” by Sgt. Matthew Callahan, USMC. Advanced Recon Commandos rush to cover after being ambushed by separatist forces. The troopers were conducting a security patrol outside their company forward operating base when the droid forces attacked. This image of 12-inch action figures is part of a larger photo essay telling the stories of the rank-and-file ground troops of the Star Wars universe through the lens of a combat correspondent. Conflict generally has been one of the biggest informants in the way pop culture creates stories. This photo essay, entitled “Galactic Warfighters” tethers the real and fictitious worlds more closely to each other. All elements of this image were captured in-camera. The image was converted to black and white with a contrast adjustment, sharpening and minor burning of the vignetted edges in post. (U.S. Marine Corps illustration by Sgt. Matthew Callahan/Released)

Matthew Callahan (@galactic_warfighters) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Önceki İçerikAssassin’s Creed Filmi Yepyeni Görselleri Geldi
Sonraki İçerikQueen of Katwe Fragman ve Posteri Geldi
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)