The Judge / Yargıç

0
1083

The-Judge-posterVİZYON TARİHİ: 17 Ekim 2014

TÜR: Dram, Suç

SÜRE: 141 dk

YÖNETMEN: David Dobkin

SENARYO: Nick Schenk, Bill Dubuque

OYUNCULAR: Robert Downey Jr., Robert Duvall, Vera Farmiga, Billy Bob Thornton

ÜLKE: ABD


Hank Palmer ( Robert Downey Jr.), Chicago’da başarılı ve zengin bir avukattır. Çoçukluğu Indiana’nın küçük bir kasabasında geçmiştir. Hank, bu kasabadan gitmeyi hayal etmiş ve avukat olunca da senelerce uğramadığı kasabasına annesinin cenazesi için gitmek zorundadır.

Joseph Palmer (Robert Duvall), Hank’in babası, kasabanın saygın ve güvenilir yargıcıdır. Eşinin ölümünden sonra, daha önce bir davasında verdiği beraat kararı sonrasında bir genç kızın ölmesine sebep olmuş ve onu derinden etkileyen suçlu, yolda ölü bulunmuştur. Kendisi bu cinayetteki en büyük şüphelidir. Hank, arasının bozuk olduğu ve yıllardır görüşmediği babasının yargılanması aşamasında babasına yardım etmek istemektedir ve gerçekler ortaya çıkmaya başlar.

the judge

Hank’in ailesiyle olan ilişkisi çoğu insanın anlayabileceği, yaşayabileceği doğallıkta yansıtılmış. Çocukken, onunla asla gurur duyduğunu belirtmeyen, sert ve sevgisini göstermeyen babası, Hank’in babasına öfkeli olmasına ve yaşadığı kasabaya dönmek istememesine yol açmış. Yıllarca bunun eksikliğini yaşayan Hank, ancak kasabasına geri döndüğünde gerçeklerle yüzleşiyor. Hatta bu yüzleşme mahkeme salonunda, babasının yargılandığı sırada oluyor.

Hank, başarılı bir adam fakat kardeşleriyle, babasıyla ve eşiyle olan ilişkilerinde başarısız, kötü bir karakter olduğunu görüyoruz ve bunda babasının rolü çok fazla. İkisi de inatçı ve vurdumduymaz olduğu için aralarındaki sorunu yıllarca aşamamışlar. Aralarındaki buzlar yavaş yavaş erirken bunu görmek filmin sıcak yanlarından biri.

Filmde bir sonraki aşamada ne olacağını kestirebiliyorsun ama keyifle izlenecek bir film olmuş. Belki de Robert Downey Jr. ve Robert Duvell’in muhteşem oyunculuklarının etkisi. Hiçbir sahnede sıkılmadan izledim, gayet akıcıydı. The Judge / Yargıç filmi şiddetle tavsiyemdir.

Fragman

The Judge / Yargıç Filminin Fotoğrafları

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir