The Queen’s Gambit’ten Netflix Rekoru Geldi

488

Drama dizisi The Queen’s Gambit, yayınlandığı ilk andan itibaren Netflix‘e damga vurmaya devam ediyor. Anya Taylor-Joy’un başrolünü oynadığı, yaratıcılığını Scott Frank’in yaptığıyeni televizyon dizisi platform rekoru kırarak bugüne kadar en çok izlenen senaryolu mini dizi oldu.

The Queen's Gambit'ten Netflix Rekoru Geldi

- Reklamlar -

The Queen’s Gambit Konusu

Walter Tevis‘in 1983 yılında yazılan ve New York Times en çok satanlar listesine giren romanından uyarlanan The Queen’s Gambit, yükselen bir yıldızın baskılarla boğuştuğu bir satranç hikayesi anlatıyor. 1950’lerde bir yetimhanede, küçük bir kız müthiş bir satranç yeteneği sergiler. Ancak yıldızlığa uzanan umulmadık yolculuğunda bağımlılıkla mücadele etmek zorunda kalır.

The Queen’s Gambit’in Başarısı

20. yüzyılın ortalarında sıkıntılı bir çocukluk geçiren ve sorunlarla da adeta bir satranç gibi oynayan Beth Harmon’ın hikayesi 23 Kasım 2020 Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre; 23 Ekim’de yapılan lansmanının ardından, ilk 1 ayda 62 milyon hane tarafından izlendi. The Queen’s Gambit, aynı zamanda 92 ülkede Netflix’in ilk 10 sıralamasında yer alıyor. Dizi ayrıca Netflix’e göre 63 ülkede 1. sırada yer alıyor.

Bilindiği üzere Netflix’in bu tip yapımları derecelendirmesindeki metrik, en az iki dakika boyunca izlenmesi üzerinden yapılıyor. Bununla birlikte aynı evden başka izleyenler olabileceğini de hesaba katmak gerekiyor pek tabii ki. Ama ne olursa olsun The Queen’s Gambit’in başarısını gölgeleyemez diye düşünüyoruz.

Netflix’in genişleyen ürün portföyü de ülkemize yaptıkları yapımları da düşününce ilerisi için umut aşılıyor diyebiliriz.

Önceki İçerikThe Umbrella Academy, Netflix’ten Üçüncü Sezon İçin Onay Aldı
Sonraki İçerikNetflix’te İzlenmesi Gereken Yeni Yıl Filmleri
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)