Pasolini vizyonda!

0
573

71.Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan kült yönetmen Abel Ferrara’nın son filmi Pasolini 20 Mart’ta vizyona giriyor.

Onu kimin öldürdüğünü biliyorum!” demişti Abel Ferrara İtalyan gazetecilere Pasolini’nin son günlerini anlattığı filmini bitirince. Gizem, Pier Paolo Pasolini 1975 Kasım’ında, korku ve tutkunun hüküm sürdüğü, yoz ve bitik bir İtalya’da vahşice öldürüldüğünden bu yana ortadan kalkmadı. Şair, yönetmen, gazeteci ve aydın, İtalyan sanat ve siyaset çevrelerinin en tanınmış ve aynı zamanda en tartışılan isimlerinden biriydi. 1975’te Roma yakınlarında bir plajda, kendi arabasıyla ezilerek öldürüldüğünde bazı söylentiler ve zanlılar ortaya çıktı ama gerçek katil ne belirlendi ne de cezalandırıldı. 2005 yılında, bazı yeni kanıtların ele geçmesiyle vaka dosyası yeniden açıldı.

Pasolini Filmi Pasolini vizyonda!

Abel Ferrara, siyaset ve sinema tarihini bir arada ele aldığı, prömiyerini Venedik’te yapan son filminde işte bu karanlık olaya ışık tutmaya çalışıyor. Başrollerinde Willem Dafoe, Riccardo Scamarcio ve Ninetto Davoli yer aldığı filmin senaryosu Maurizio Braucci ve Abel Ferrara imzalıdır.

Fragman

Pasolini Filminin Fotoğrafları