25 Aralık’ta Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi

1436

Ay haftaya vizyon yazısını 2016’dan yazacağız mükemmel değil mi? Yılın son vizyon yazısında ‘haftanın filmi’ni yine hep birlikte belirliyor olmayacağız, valla sadece ben seçiyorum. Canım ne isterse o! Bu hafta vizyona 10 (on) film giriyor mesela. Hangi birini övelim, hangi birini yerelim? Öncelikle filmleri sıralamaya başlıyor, ardından haftanın filmini ortaya çıkarıyoruz. Buyurun:

  1. Ertuğrul 1890
  2. Point Break
  3. Delibal
  4. The Lobster
  5. Barcelona’da Bir Yılbaşı Gecesi
  6. Saklı
  7. Buz ve Gökyüzü
  8. Kar Korsanları
  9. Son Efsane
  10. Toz Bezi

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Ertuğrul 1980

Ertuğrul 1890, Japonya-Türkiye, dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı anlatır. Ertuğrul 1890 dünya sinema tarihinin ilk Türk ve Japon ortak film projesi. 1890 yılında Japon sularında batan Osmanlı fırkateyni Ertuğrul’un hikayesi ve Japonlar’ın gemi mürettebatını kurtarma çabaları ile 1985’te Tahran’da Saddam Hüseyin tehdidiyle mahsur kalan 215 Japon vatandaşının, Turgut Özal’ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak savaşından kurtarılmasının öyküsü anlatılıyor. Tarihi filmleri sevenler için ideal olabilir.

- Reklamlar -

Point Break

Point Break, IMDB puanı 5.1 olan yazık olmuş film. 1991’de çekilen Point Break filminin yeniden çevrimi niteliğinde olan Kırılma Noktası’nın yönetmeni Ericson Core. Genç bir FBI ajanı olan Johnny Utah, olağanüstü yetenekli sporculardan oluşan bir ekibin dünya piyasalarını yerinden oynatacak çapta büyük kurumsal soygunlara imza attığı şüphesiyle ekibin içine sızar. Yeni arkadaşlarıyla çok büyük suçların içinde yer alan Utah, bir zaman sonra iki taraftan birini seçmesi gerektiğini anlayacaktır.

Delibal

Delibal, baş rollerini Çağatay Ulusoy ve Leyla Lydia Tuğutlu‘nun paylaştığı romantik filmde aynı üniversitede öğrenci olan Barış ve Füsun’un tutku dolu aşk hikayesine tanıklık edeceğiz. Filmin yönetmenliğini Ali Bilgin, senaristliğini ise Yıldırım Türker üstleniyor. Herkes film hakkında güzel şeyler yazıyor ve beklentileri çok büyük. Ama biz tam da öyle diyemiyoruz.

Barcelona’da Bir Yılbaşı Gecesi

Barcelona’da Bir Yılbaşı Gecesi, Noel gecesinde Barcelona’da yaşanan birçok romantik öykü bu filmde buluşuyor. İspanya yapımı filmin IMDB puanı 7.3 yani hiç de fena değil. Romantik bir kaç hikayeye bir arada göz atmak isterseniz, gayet güzel bir seçim olacaktır. Yılbaşı öncesinde güzel fikirler de edinmiş olursunuz.

Saklı

Saklı, Türk yapımı bir dram izlemek ister misiniz? O zaman buyurun. Selim Evci, filmin yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini üstleniyor. Baş rollerde ise Türkü Turan, Settar Tanrıöğen, Pelin Akil, İlhan Şeşen, Ümit Çırak var. Gizli saklı ilişkilerin, çarpık olayların göstergesi olarak yorumlanabilecek film, bana göre haftanın zayıf halkası.

Buz ve Gökyüzü

Buz ve Gökyüzü, IMDB puanı 6.8 olan bir belgesel. Senaryosu ve yönetmenliği Luc Jacquet‘a ait olan yapım 1957’den günümüze dek buzullarla ilgili araştırmalar yapan ünlü buzulbilimci Fransız Claude Lorius‘nun yaşam serüvenini anlatıyor. Gayet izlenesi ve belgesel sevenler için haftanın filmi.

Kar Korsanları

Kar Korsanları, yeni bir dram. Faruk Hacıhafızoğlu‘nun senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı filmin başlıca rollerinde Taha Tegin Özdemir, Yakup Özgür Kurtaal, Ömer Uluç ve İlker Sır gibi isimler yer alıyor. 1981 yılında geçen film, 1980 darbesi sonrasında Kars’ta yaşanan bir hikayeyi ele alıyor. Dram ve Türk filmi sevenler için ideal.

Son Efsane

Son Efsane, IMDB puanı 6.5 olan bir biyografi. İrlandalı bir gazeteci olan David Walsh (Chris O’Dowd), Amerikalı bisikletçi Lance Armstrong’un Tour de France’daki performanslarında doping etkisi olduğuna inanmaktadır. Buna iyice ikna olduktan sonra, dopingi kanıtlamak için deliller aramaya başlar. Oyuncu kadrosunda Dustin Hoffman, Guillaume Canet, Ben Foster, Lee Pace, Bryan Greenberg gibi isimler var. İzlenilesi olduğunu düşünüyorum.

Toz Bezi

Toz Bezi, yine bir dram yine bir Türk yapımı. Ahu Öztürk’ün yazıp yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Asiye Dinçsoy, Nazan Kesal, Serra Yılmaz, Didem İnselel gibi isimler yer alıyor. Toz Bezi, İstanbul’un farklı kutupları arasında hayatı anlamaya çalışıp kendilerine yeni yollar çizmeye çalışan iki kadının hikayesini ele alıyor.  Film hakkında çok derin açıklamalar yapmayacağım. Dram sevenler bir göz atabilirler. Muhtemelen fragmanı izledikten sonra da izlenip izlenmeyeceğine karar verebilirsiniz.

The Lobster

The Lobster haftanın öne çıkan filmi olarak karşımızda. Film, İrlanda’nın başkenti Dublin’de çekildi. Dogtooth ile dikkatle üzerine çeken yetenekli Yunan asıllı yönetmen Yorgos Lanthimos‘un kamera arkasına geçtiği film, alışılmışın dışında, ilginç bir distopya öyküsü sunuyor. Baş rollerini Colin Farrell, Ben Whishaw, Rachel Weisz ve Lea Seydoux gibi tanınmış isimler üstleniyor.

Yalnız kalmış, ilişkisi olmayan insanların tutuklandığı, alternatif bir gelecekte geçen öyküde, bekar insanlar korkunç bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, kendileriyle eşleşen kişiyle ilişkiye başlamak zorunda kalıyorlar. Eğer ki ilişkilerinde başarıyı yakalayamazlarsa, kendilerinin seçtikleri bir hayvana dönüştürülüyorlar. Vaovv..

Önceki İçerikDeadpool’dan Yılbaşı Hediyesi Fragman Geldi
Sonraki İçerikHispanik Bir Star Wars Nasıl Olurdu Diye Düşündün Mü Hiç?
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.