Civil War Fragmanı ve Nihayet! Spider-Man!

0
816

Marvel sinematik dünyası iç savaş ikiye bölecek, tarafların seçileceği ve kalpleri kırılacağı son film, Captain America: Civil War’ın yeni fragmanı geldi. Hem de dört gözle beklediğimiz bir karakter ile!

Civil War Fragmanı

Her fragmanda yeni bir merak, yeni bir heyecan yaratılıyor. Önceki fragmanlar ve dikkat çeken noktalar için Civil War Fragmanından Dikkat Çeken Sahneler ve Super Bowl Kahramanları! yazılarıma bakabilirsiniz. Önceki fragmanlardan farklı olarak daha bol aksiyon ve görüş ayrılıklarının nedenlerine şahit oluyoruz.

T’challa ve UN

filminebandim_tchalla

Gördüğümüz patlama, hükumet için bardağı taşıran son nokta. Civil War çizgi romanındaki Stanford Kazası yerine, UN’de bir patlama kullanılmış ve muhtemelen Black Panther yani T’challa’nın Bucky’ye kin beslemesinin nedeni bu patlama. Çünkü sevgili Wakandalı kahramanımızın babası ve ülkesinin kralı da kendisinin yanında ve bu patlamada hayatını kaybediyor. Bu hem Wakanda’nın politik açıdan gerginleşmesine ve T’challa’nın intikam isteği üzerine kendini kaybetmesine neden oluyor olabilir.

42. Proje

filminebandim_42

Civil War çizgi romanında kanuna karşı çıkan ve Steve’nin tarafında olanların hapsedileceği özel bir cezaevi yapılıyordu, bu cezaevi de Negative Zone’de idi. Filmde Negative Zone kullanılamayacağı için yine çizgi romanlarda olan Raft’a benzeyen deniz ortasında bir hapishane kullanılmış.

filminebandim_tony42

Tony’nin suratından ve mimiklerinden anlıyoruz ki bu iş onu çok yormuş ve bazı pişmanlıkları var. Neden suratının mor ve kolunun yaralı olduğunu henüz bilemiyoruz.

Winter Soldier vs. Black Panther

filminebandim_blackpanther

Black Panther, muhtemelen babasının öcünü almak adına Winter Soldier’eyi kovalamaya başlamış ve görmeyi beklediğimiz aksiyon sahnelerini bize sunmuş.

Rhodes!

filminebandim_rhodes

Her fragmanda nedense gözümüze soka soka Rhodey’in başına bir şeyler geleceğini gösteriyorlar.

Yukarıda dile getirdiğim, fragman düşmeden önceki gün gösterdikleri teaserda dikkatimi iyice çeken War Machine dışında herkesin maskeyi çıkarması kafamı daha da karıştırdı. Bence Rhodey ölmeyecek; ama çizgi romanlarda olduğu gibi zırhına çok çok daha bağımlı bir hale gelecek.

“Peşinden gelecekler.”

filminebandim_blackwidow

Kim neden Black Widow’un peşine düşsün? Açıklamalar Natasha’nın Bucky ile özel bir davası olduğu üzerineydi, belki de Tony buna değiniyor.

“Bunun kavgayla bitmesi gerekmiyor.”

filminebandim_tonycap

Fragmanın başından itibaren tamamı ile ayrı noktalarda durdukları belli olan cümlelerine şahit oluyoruz, yine de Steve bunun tatlı dille çözülebileceğine inanıyor. Fakat, gözlerindeki üzüntüden ve kızgınlıktan da anlayabileceğiniz gibi, Tony karşısındakinin artık eski dostu olmadığına kendisini inandırmış. “Seni yanlış tanımışım; herkes seni yanlış tanımış” cümlesi de bunları destekliyor.

filminebandim_tonyWar

Captain’in “Kavga etmemize gerek yok” cümlesinden sonra Tony’nin “Kavga değil, bir savaş başlattın” karşılığı işin ciddiyetini ortaya koyuyor.

Vibranyum!

filminebandim_blackpanther2

Black Panther özel güçleri olan bir karakter mi? Hayır. Kurşunlardan etkilenmemesinin nedeni, dünyanın en değerli maddesi Vibranium’dan özel bir kostümünün olmasından kaynaklı. Bucky karşısında nasıl duracak merak konusu.

Scarlet Witch

filminebandim_switchvsvision

Vision ve Scarlet Witch, burada görülen gibi değil, çizgi romanlarda bir süre evliydiler. Belli ki bu diz çökme bir evlilik teklifi değil. Scarlet Witch’in alnında bir Infinity Gem taşıyan Vision karşısında daha güçlü olması pek de şaşırtıcı değil. Filmde kendisinin güçlerine daha çok değinilecek. Buradaki ufak detay ise @bayesteros1‘un işaret etmesi sonucunda dikkatimi çeken sol tarafta yatan kişi. Evet kendisi Hawkeye ve belli ki kendisinde değil, akıbeti ise meçhul.

Ant-Man, Hawkeye el ele

filminebandim_antman

Ant-Man Iron Man zırhına ulaşmak adına bu klasik sahneyi gerçekleştiriyor. Ant-Man başlı başına eğlenceli bir karakterken ikilinin bizi daha çok eğlendireceğine eminiz.

“Bunu bütün gün yapabilirim.”

filminebandim_capallday

Tony’nin “Bu son uyarım.” lafını ciddiye almayan Steve’nin “I can do this all day” cevabı kendisinin hiçbir koşulda inandığı değerlerden kopmayacağını belirtiyor. Öyle ki aynı cevabı ilk filmi olan Captain America: The First Avenger’da daha Captain olmadan, o cılız haliyle üzerine yürüyen bir kabadayıya da verdi. Yıllar geçti; ama ona zorla bir şey yaptırmaya çalışan zorbalara, inandıklarından ödün vermeden, asla pes etmeyeceğini gösteriyor.

filminebandim_capallday1

Underoos!

filminebandim_spidey

Ve herkesin merakla beklediği o sahne, Spider-Man! Görüldüğü andan beri internet çalkalanmış durumda. Olaya nasıl dahil oluyor belirsiz ama kostümündeki detaylar ve kendisini Iron Man’in olaya çağrılması açıkça belli ediyor ki kendisi tarafını çoktan seçmiş ve eğer çizgi romanlardaki hikayeye sağdık kalınırsa Peter filmde çok önemli bir rol oynayacak.

Civil War Fragmanı

Daha detaylı bir şekilde kostümünü incelersek tabii ki de en çok göze çarpan nokta gözleri, hareketliler ve kısılıyorlar. Bir kaç dedikodu gözlerini fotoğraf makinesi gibi kullanabildiği ve gözlerinin birer lens olduğu yönünde; ama kesin hiçbir şey yok. Bana gözleri daha çok Superior Spider-Man’i, maskenin geneli de 60lardaki çizgi filmlerdeki maskeyi andırdı. Sinema tarihinde bir Spider-Man kostümünde bu kadar siyah rengi kullanıldığını ilk defa görüyoruz. Gözlerinde olsun, kollarındaki ve bacaklarındaki çizgiler olsun siyah rengi kullanmaktan hiç kaçınılmamış. Dikkatli gözlerden kaçmayacaktır kendisinin artık bir de kemeri var. Muhtemelen ağ kapsüllerini ve ufak araç gereçlerini sakladığı bu kemer de bundan önceki hiçbir Spider-Man adaptasyonunda bulunmuyordu. Çok renkli kaçmış diyeni, sesini beğenmedim diyeni bir kenarda dursun, karşımızda yeni ve genç bir Spider-Man var. Bence sadece varlığı bile keyif veriyor. Umarız ki istediğimiz örümceğe kavuşuruz.

Captain America: Civil War 6 Mayıs 2016‘da sinemalarda.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz