Home Filmler Film Değerlendirmeleri Me Before You / Senden Önce Ben Film İncelemesi

Me Before You / Senden Önce Ben Film İncelemesi

2004

13 Haziran 2016’da ülkemizde vizyona giren, Jojo Moyes’in aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan Me Before You / Senden Önce Ben filmini incelemeye başlayalım.

Me Before You / Senden Önce Ben Filminin Konusu

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatına yarı felçli olarak devam zorunda kalan Will, yaşadığı ihtişamlı, başarılı hayatına son verip evde yaşamaya mahkum olmuştur. İnsanları mutlu eden en ufak şeyler ona hiçbir şey hissettirmediği gibi, hayatında tüm renkler bir anda griye dönüp, yaşama dair inancını kaybetmiştir. Artık tek düşündüğü şey, hayatını sonlandırmaktır.

- Reklamlar -

Yaşamın ince detaylarıyla ilgilenmek en büyük hobisi olan Lou için hayatta önemli olan şeyler, çalıştığı kafeye gidip gelen insanların nasıl bir hayatı olduğu, evi ile otobüs durağı arasında mesafenin ne kadar olduğu ve parlak yeşil elbisenin altına hangi renk külotlu çorap giyebileceği!

Me Before You / Senden Önce Ben Filminin Oyuncuları

Me Before You filminin başrollerinde Game of Thrones dizisinden tanıdığımız canımız kanımız Khaleesi Emilia Clarke ve Sam Claflin yer alıyor. Lou Clark rolüne Emilia’dan başkası düşünülemezdi sanırım! İngiliz aksanı, daima yüzünde olan o gülümsemesi, renkli çorapları, değişik kıyafetleri… İnsana her ne kadar yaşam enerjisi verse de sonunda gördüğümüz üzere Will’in üzerinde bu pek işe yaramıyor.

Film ilk başladığında yüzümde gülümsemeyle izlemeye başladım. Yaklaşık 15 dakika sonra gülümsemeyle beraber gözlerimde akmaya hazır bekleyen yaşlar da yerini aldı. Bir insanın neden bu kadar inatçı olduğunu kendime dert ettim ve film boyunca bu soruyla içimi yedim. Aralıklarla bizi kahkahaya boğan ve gözyaşlarımızı firar ettiren bir film olmuş.

Me Before You / Senden Önce Ben Kötü Bir Uyarlama Mı?

Daha önceki film değerlendirmelerimi okuduysanız belki dikkat etmişsinizdir, kitaptan uyarlanan filmlere karşı hep bir eleştirim oluyor. Şurasını, burasını pek beğenmiyorum. Bunda da olumsuz olarak eleştireceğim kısım, filmin hikayesi zaten kitabın yazarı Jojo Moyes’e ait, bir de sevgili Moyes Hanım filmin senaryosunu da yazmış. Bazı yerlerde duyguyu yeteri kadar alamadım. ‘Bu’ diye gösteremem belki ama filmi izlerken sanıyorum ki o yüzeysel, hızlı geçişi fark edebilirsiniz. Kitabı okuduğumda uzunca yaşlı gözlerim ve yanaklarımla karşı duvara bakıp kalmıştım. Filmi de o heyecanlı duygu ve şaşkınlıkla izledim. Sonunda yine uzunca ekrana bakakaldım ama bir hız vardı filmde, bu beni rahatsız etti.

Will… Ah Will… Sam Claflin bu rolün hakkından gelmiş! Hem yakışıklı, hem karizmatik hem de centilmen. Ama Lou’nun sahilde ona bağırdığı gibi de bencil! Filmin konusu Lou’nun eğlenceli hayatının Will’in karanlık hayatıyla birleşmesi olsa da, bir süre sonra Lou’nun Will’in İsviçre’ye kliniğe gidip hayatına son vermesini engelleme çabası oluyor. O kadar güzel yaşanan 1 aydan sonra neden kararından dönmüyor diye ağlarken durdum bir düşündüm. Bencil olan asıl kimdi? Su götürmez bir gerçek ki kötürüm ama yakışıklı bir adamın hayatını değiştirmeye çalışan bir fakir ama güzel olan arka plan bir kız o adamın hayatıyla mutlu bir kelebeğe dönüşüyor. Tabi ki Lou, Will’in yaşamasından, aldığı her nefes için mutlu olabilir ama adam yakışıklı! Neyse, Will tarafından düşününce gerçekten de Lou bahçesinde sevinçle dolaşırken, onunla yapmak istediklerini rahatça yapamayacaktı. Tekerlekli sandalyeye bağlı bir ömür ne kadar kolay veya zor olur bilemiyorum. Bu yüzden Will’i bencil diye suçlamaktan vazgeçtim, gözüm yaşlı, yanaklarım ıslak, dudaklarımda gülümseme ile kapattım gözlerimi ve finali sindirmeye çalıştım.

Me Before You / Senden Önce Ben, Özetle Güzel Film

Game Of Thrones dizisini izleyenlerin hemen ”Aaaa bu o!” diyeceği bir karakter de vardı. Filmde Will’in babası rolünü üstlenen dizinin Tywin Lannister‘ı Charles Dance. Will’in annesi Camilla’yı da Janet McTeer oynuyor. Anne haliyle çocuğunun aldığı karardan dolayı rahatsız ve onaylamayarak karşı çıkıyor. Baba, oğlunun kararına saygı duymayı tercih ederek bunun onun kararı olduğunu ve saygı duymaları gerektiğini savunuyor. Aile için alışması zor bir karar olsa da olgunlukla karşılamaya çalışıyorlar.

Me Before You / Senden Önce Ben En Beğendiğim Kısmı

Oyunculukları beğendiğim kadar, görselliği ve müzikleri de beğendim. Filmin yönetmeni Thea Sharrock’ta başarısını göstermiş. Filmi izlemenizi tavsiye ederim. Önce kitabı okumalısınız tabi. :) Hem eğlenceyi hem de üzüntüyü bir arada yaşatan bu filmi seveceğinizi umuyorum.

Seyredecek olanlar için keyifli seyirler dilerim. ^^

Me Before You / Senden Önce Ben Fragmanı

Me Before You / Senden Önce Ben Film İncelemesi

Müzik - 10
Görsellik - 8
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 6
Senaryo - 8

8.2

Çok iyi

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatına yarı felçli olarak devam zorunda kalan Will, yaşadığı ihtişamlı, başarılı hayatına son verip evde yaşamaya mahkum olmuştur.

User Rating: Be the first one !
beğeni satın al