Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

799

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi, incelemesi ile uzun bir aranın ardından karşınızdayım. Bağımsız bir hikaye olduğu söylenen ve Star Wars evreninde geçen bu hikaye “Ciddi anlamda en eğlendiğim Star Wars filmi oldu” diyebilirim. Hatta dedim bile…

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

- Reklamlar -

Her ne kadar bir Star Wars hikayesi olsa da fazla beklenti ile gitmediğim bir filmdi benim için. Çünkü Güç Uyanıyor‘a bu beklenti ile gidip iki arada bir derede kalmış ve “Neden ya!” demiştim. Düşük beklentinin karşılığında da hiç ummadığım kadar mutlu ve “İşte bu!” ile çıktım salondan.

Gelelim inceleme kısmına ve önce oyuncularda başlayalım:

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Oyuncuları

Filmde Felicity Jones‘u Jyn Erso rolüyle izledik. Kendisi Bilim İnsanı Galen Erso ve Lyra Erso’nun kızıymış.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

Galen Erso rolünde ise hastası olduğumuz Mads Mikkelsen yer alıyordu. Kendisi çok önemli bir Bilim İnsanı. Kyber kristallerini manipüle edebilme yeteneği ve bilgisine sahip bir kişi. Kyber kristallerinin de Jedi ışın kılıçlarına güç veren ve “Kalbi” diye nitelendirilebilecek bir parçası.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

Cassian Andor rolünde ise Diego Luna‘yı izledik. Cassian, Galaktik İmparatorluk’a göre bir asi ve isyancı! Gözü pek ve çevresi tarafından sevilen bir karakter. Yaptıkları ve yapacakları ile sizi filmde tutmaya yardımcı olacak.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

Chirrut Îmwe ise şüphesiz filmde en seveceğiniz ve özlediğiniz o Jedi ruhunu size sunacak isim. “I am one with the force and the force is with me.” cümlesi ile yapmadığı çılgınlık kalmayan ve filmin sonuna kadar hayranlıkla izlediğim bir karakterdi. (“I am one with the force and the force is with me” bu cümleyi beşten fazla söyleyince İhlas Suresi okuyor gibi geldi hatta bir ara. Güldüm kendi kendime)

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

K-2SO ise şimdiye kadar görebileceğiniz en komik droidlerden bir tanesi. C-3PO gibi bir droid ama biraz farklı. KX-Serisi Güvenlik Droidi olan K2, orijinal olarak İmparatorluk’un için dizayn edilmiş. Sonrasında Kaptan Cassian ile karşılaşmış ve hayatı tamamıyla değişmiş. Cassaian onu tekrar programlamış ve direnişçilere katmış. Olabildiğince komik ve cesur bir droid. Hem de hiç beklemeyeceğiniz kadar KOMİK!

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

Filmde görebileceğiniz diğer karakterler ise Father of the Rebellion olarak gösterilen Bail Organa, C-3PO, R2D2 ve Prenses Leia… Hangisini ne kadar göründüğünü söylememi bekleme tabii ki. Bunun için sinemaya gidip izlemen gerekiyor!

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Konusu

General Krennic‘in Death Star’ı tamamlaması için Galen Erso‘yu ailesinden koparması ile filmimiz başlıyor. O zamanlar küçücük bir kız olan Jyn’in uzunca bir süre tek başına saklanarak geçirdiği hayat sayesinde çok güçlü bir kadın olur.

Ailesini bulmak için Saw Garrera‘nın yardımı ile İsyancıların safına dahil olur. Kaptan Cassian ile babasına çok yakınlaşır. Çünkü geçmişinde kalan bu meseleyi çözmek için tüm gücünü toplamıştır. Bu konuda çok bencil gibi görünüyor olsa da doğru şeyleri yapacaktır.

Saw Garrera‘nın yanındayken babasından gelen hologramlı mesaj ile Star Wars evreninde görmeye alışık olduğumuz efektler ile aile vurgusu bir kez daha yapılır. Felicity Jones’un çok iyi oynadığı Jyn karakterine Alan Tudyk‘nın K2’si de katılınca film çok komik bir hal alıyor. C-3PO ile alıştığımız o sorun çıkaran ve korkak olan droid gitmiş ve yerine sorun çözen, komik ve cesur bir droid gelmiş. Bu kısmı da filmin sevilesi yanlarından bir tanesi olmuş.

Üstüne Donnie Yen‘in canlandırdığı Chirrut Îmwe ve Wen Jiang‘in canlandırdığı Baze Malbus‘un muhteşem takım uyumu eklenince izlemesi oldukça keyifli bir film ortaya çıkmış.

Peki tamamıyla muhteşem bir film miydi? Tabii ki hayır!

Çünkü oldukça öngörülebilen bir senaryoydu benim için. TV Spotlarını ve fragmanları bir araya getirince sonucu önceden görebildiğim bir filmdi. Ama buna rağmen iyi bir iş çıkarıldığını düşünüyorum. Pek de sorun etmiyorum bu kısmı çünkü.

Filmin başında alışılagelmiş açılış sinopsisini Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi‘nde görememiş olmak da beni ayrıca üzen konulardan biri.

Sonuç olarak; Gareth Edwards‘ın yönetmen olarak, Chris Weitz ve Tony Gilroy uyarlamada John Knoll ve Gary Whitta ise hikayede iyi bir not verilebilir.

Müzikleri ise Yukarı Bak animasyonu En İyi Film Müziği ödülü alan ünlü Michael Giacchino‘ya emanet edilmiş ve pek de güzel olmuş. Dinlerken huzurla dolduğunuz bir tema ve müzik yaratmış Giacchino.

Peki Yeni Star Wars İzleme Sırası Nasıl Oldu?

1. The Empire Strikes Back
2. A New Hope
3. Rogue One: A Star Wars Story
4. Return of the Jedi
5. The Force Awakens (ROTJ’a benzerliği olsa da…)
6. Revenge of the Sith
7. Attack of the Clones
8. The Phantom Menace

Son olarak teoriler

  • Kronoloji olarak 22 BBY (Yavin Savaşı Öncesi) tarihinde doğmuş olması, Güç Uyanıyor‘daki Rey ile benzerliği “Acaba Jyn, Rey’in annesi olabilir mi?” sorusunu da beraberinde getirmiş. Benzerliklerinin yanı sıra iki karakterin de İngiliz oyunculardan seçilmiş olması rastlantı olamaz. (Değil mi?

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

  • Ailesi gizemini koruyan Rey’in Obi Wan Kenobi‘nin torunu olma ihtimali de teoriler arasında yer alıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Film İncelemesi

Müzik - 9
Görsellik - 9
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 8
Senaryo - 7

8.4

Çok iyi

Star Wars evreninden güzel bir hikaye. Mutlaka izlenmeli!

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerik16 Aralık 2016 Vizyondaki Filmler ve Haftanın Filmi
Sonraki İçerikOscar 2017 Yabancı Dilde En İyi Film Adayları Belli Oldu
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)